1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Portalda 3.000 litre Tuzlu Su Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar;

İş yerindeki eski 2.750 litrelik akvaryumu takip eden arkadaşlar bilirler. Yeni binamıza taşınıyoruz. Akvaryumun kurulumunu kendim yapacağım. Akvaryum camları kendi yerinde yapışacak.

Ebatlar 3 metre 20 cm uzunluk, 96 cm yükseklik ve 70 cm derinlik olacak. Akvaryum çift taraflı izlenmeye uygun olacak ve bu kısımların camları şeffaf cam olacak. Canlı kayamız bolca var ama biraz daha eklemeyi düşünüyorum. Koyacağımız yer bina girişi ile bekleme odası arası olacak. Sehbası paslanmaz çelik konsilisyon olarak Doğuş inşaat tarafından bina işleriyle birlikte yapıldı.

Akvaryumun genel boyutları, yeri ile sizleri şimdilik baş başa bırakıyorum. Bkalım ne çıkacak ortaya.

Fotoğrafta yokum çünkü fotoğrafı ben çktim. Çok poz vereceğim size bunun karşısında merak etmeyin. :)

2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Temel Abi işin çok senin ama on numara olacak gibi kolay gelsin.

3. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    İşin içinde sen varsan güzel birşey çıkacağı kesin Temel Abi...

Portal olarak arkandayız :helalolsun:

4. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Bu bekleme salonunda sabaha kadar beklerim.....

uozgul bunu beğendi.
  5. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Teme Abi hani değişiklik olsun yeni çeşit balık olsun dersen ben gelip yaşarım akvaryumda biliyorum Temel Abi iyi bakarsın bana dayanıklıyımdır ph tuzluluk falan farketmez ama yeme içme masrafım çoktur.:D Atık konusundan bahsetmiyorum bile.:F:F:F

uozgul bunu beğendi.
  6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Temel Abi inşaat firması tavanlardaki alçıpanları kapatmadan akvaryumun üst kısımında pis hava emiş, temiz hava veren havalandırma kanaları istemişindir sadece ben sana hatırlatayım dedim....

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alçıpanları kapattıklarını bugün görünce zaten o kısımların sökülmesini istedik çünkü aydınlatmaya oradan müdahale edilecek. Projede kapak olan yeri bütün olarak kapamışlardı. Açılır kapaklar şeklinde olacak.

Havalandırma zaten oda da bulunuyor, sağ kısımda havalandırma var ve dolap arkasında irtibatı var akvaryumla.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel hocam bu kadar koşturma ve yorgunluğunun üstüne süper bir kurulumla start vermen şaşırttın beni .Sonu nasıl olur diye düşünmüyorum. Düşündüğüm bu görsel ziyafeti ne kadar zamanda bize sunacaksın,hocam bu hobide kimse bana kızmasın ama eline su bile dökemezlerem34:em34:em34:em34:

9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Allah kolaylık versin Temel Abi, güzel birşey oluçak inşallah...
    Ben emişin tam akvaryum üzerinde olursa akvaryumda oluşaçak buharlaşmayı direk çekmesi yönünde daha iyi bir çözüm oluçağından dolayı demiştim, oda içersinde de varsa yine sorun yoksuper:gif

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler arkadaşlar sağolun.

Gerçekten son günlerde yoğun şekilde çalışıyorum. Akvaryum koyulacak alanı 30 dakikalık boşluk yaratarak gittik gördük ve üzerine konuştuk. Önümüzdeki günlerde rahatlayacağım yıllık izinden dolayı. Dinlenmek lazım ama yapılacak işlerde var tabi. Hepsini hem dinlenip hem de hayata geçirmeyi planlıyorum.

Çok uzun bir kurulum olacağını sanmıyorum açıkcası. Sonuçta hazır bir akvaryumun içini taşıyacağız ve bu akvaryuma göre bir ekipman yapısı oluşturacağız. Banka işin içinde olmasa DIY olurdu bazıları ya neyse. :F

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sen şimdi bu kadar büyük akvaryumun kurulumu ile uğraştıktan sonra, benim akvaryum kurulumum seni zorlamasın Temel? :F

Allah kolaylık versin.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Temel abi umarım herşey istediğin gii gider en kısa sürede akvaryumu sorunsuz bir şekilde tamamlarsın. Allah yardımcın olsun. :F

Bu arada taşındığınız bankadaki akvaryumun ve ekipmanları sanırsam kullanmıyacaksınız. Taliplisi yok ise ben olabilirim. Mesela o ekipmanlarla güzel bir tuzlu su kurulabilirim... :F :F :F

13. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Temel hocam forumda lütfen bir daha böyle konular açma.Önce 2750 lt şimdi de 3500 lt.Abi biz 100-150 lt akvaryumlar ile uğraşırken sen okyanuslarla uğraşıyorsun.Valla senin yüzünden bunalıma gireceğiz. :F

uozgul bunu beğendi.
  14. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yükseklik harika. Uzunluk müthiş. Derinlik enfes. Su hacmi baş döndürücü. Bu akvaryumu resif yapmak ve 2-3 sene sabretmek lazım. 2-3 sene sonra kapıdan girip gören önce bir donup kalır. Tahmini olarak en az 10-15 dk. karşısında duran manzarayı anlamaya çalışır.

Bir endişem var. İstanbul deprem bölgesinde sayılabilir. Acaba depreme yönelik nasıl bir önlem düşünüldü. Bu konuda bir fikir üretsek.

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Deprem için aslında lamine cam kullanılabilir ama görsel görünüm nasıl olur bu tartışma konusu...
    Ama gelecekte yapısal olarak sentetik malzemeler ağırlıklı oluçak, şu an betonun 20 katından daha dayanıklı şefaf sentetik malzemeler var ama bu malzemeler şu an sadece inşaat sektöründe kullanılıyor...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Depreme dayanıklı radyal temel bina zaten ama akvaryum anlamında sağlama gitmek yani akvaryum tabanının sunta ve strafora oturması ve alt profilinin sağlamlığı dışında deprem için özel bir sistemi yok.

Bu gibi bina girişlerindeki akvaryumların balık ağırlıklı olması en güzelidir. Gerek gösterilecek ilgi azlığı ve gerekse bakımının zor olması yüzünden kolay barındırılan mercan türleriyle hatırı sayılır bir sayıda balık yükü ile çok daha güzel görünecektir.

17. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    İstenirse ben depreme dayanıklı bir sistem önerebilirim ama biraz maliyetli olur tank....

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaman kalmadı Özkan zaten. Sehpa yapıldı akvaryum ölçüsü alındı. Gerektiği kadar güvenlik var ama tabi çok daha iyisi olsa daha daha iyi olurdu.

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel hocam anlaşılan kurulum bir haftayı geçmez bu gidişle.

20. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Marin mi olacak akvaryum marin bölümünde ama eski akvaryumda mercan vardı diye hatırlıyorum.

Sayfayı Paylaş