1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Portal ve Artemia

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Desert Falcon

Desert Falcon

Portal ve Artemia

Net olarak anlatılmadığından anlayamadım yada bende sorun var.
    Ben bir sürü süzgeç denedim hepsinin ağzı çok ince ama onlardan bile geçiyor yumurtalar.Kadın çorabıyla bile denedim.Sonuç aynı...Herneyse bi yolunu bulucam.

KGEYGS bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Portal ve Artemia

Kadın çorabından geçeceklerini sanmıyorum Şahin, peki bu yöntem nasıl ?

Bir sürü yol var demiştim. Bu da linki. Yine farklı seçenekler DIY genel portalında var. burda:gif

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  3. Desert Falcon

Desert Falcon

Portal ve Artemia

Bunu okumuştum.Ama en baştan bunu yapmam gerekirdi. Neyse bidaha alıcam bugün.Yarında vericem.Şırıngayla tutabildiğim kadarını tutup suya enjekte ediyorum tuzlu su falan ama sanmıyorum zararı olacağını. Bu arada gösterdiğiniz yöntemde hava motoruna ihtiyaç olmuyor sanırım ? Zaten hava motoru takarsak sirkülasyon olup titreşimle süngerin içinden yumurtalar dağılacaktır.

4. Desert Falcon

Desert Falcon

Portal ve Artemia

Elimde bulunan yumurta ve artemiaları da aynı şekilde karbon sngerin üzerine döktüm bir kap içerisnde fakat yavrular bir yerde toplanmak yerine suyun içinde serbest yüzmeyi tercih etti ayrıca suyu ve artemia kabuk ve yavrularını süngerin üzerine dökerken oluşan akıntı yüzünden yumurtalar yine suya karışıyor.

Yumurta ayırma işleminde değilde yumurtadan artemia çıkarırken daha uygun olacağını düşünüyorum.

5. Desert Falcon

Desert Falcon

Portal ve Artemia

Hallettim dediğiniz yöntemle ama tüm artemiaları toplamam 1 saatimi aldı.Kutunun bi tarafına ışık tuttum oraya hücum ettiler şırıngayla alıp bi bardağa attım hep.Daha sonra tuzlu suyunu süzmek için baka bi bardağa kadın çorabı koyup içi artemia dolu olan bardağı bu çorabın üzerine döktüm ve kıpkırızı artemialar çorabın üzerinde kaldı.Daha sonra yavru akvaryumuna daldırıp çıkardım ve tüm artemiaları yedi yavrular.Balon gibi oldular :)

6. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Portal ve Artemia

Kadın çorabından alta geçebiliyor atemialar.Ben penye bezi kullanıyorum.Kullanmadığın atlet,t-shirt vb varsa bir parça kesip süzgeç olarak kullanabilirsin.Şırıngaya çekilen artemiayı direk akvaryuma boşaltmak çok sakıncalı.Ben melek balıklarımın çoğunu,bir anda,o şekilde verdiğim için kaybettim ağla:gif Sizin de başınıza gelmesin...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  7. puret10

puret10

İsim:
    ali
    Atemia ları suzmek için bakkaldan bile 1 lira alacağın bayan corabı yeterli.
    Ben oyle yapıyorum.Sonra o bayan çorabını yavruların bulundugu suya daldırıp çıkartıyorum.
    Şuana kadar şikayet eden yavru olmadı.
    Bu arada yavruları artemia ları yerken görmek çok eğlenceli :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Cevap: Portal ve Artemia

Bu artemia o kadar denedim yok abi beceremiyorum çıkaramadım bi türlü:D

9. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Cevap: Portal ve Artemia

ellerine emeğine sağlık temel abi. bende yumurtaları 500ml su şişesine döktüm kapağından bi hortum geçirdim hortumun ucuna hava taşı bağladım sonra kapağını kapatıp akvaryumların birinin içine attım kendi kendine ısındı hava taşıyla çok cılız hava vererek sirkülasyonu sağladım ve yaklaşık 1 gün içinde dalgada sörf yapıyodu yavrular :D

10. RuFKaD

RuFKaD

Yer:
    BORNOVA_İZMİR
    İsim:
    HARUN KIR
    Paylaşımlar için teşekkürler..

11. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Artık çıkarıyorum başardım:D

12. gomesta

gomesta

İsim:
    gazi yıldırım
    2.denemdede başarısız oldum sera artemia mix aldım ilk denemede düzeneği kurup 26 derecede akvaryum içerisine koydum ışık tamam hava kabarcığı tamam tuz var karbonat var artemia tamam ama çıkmadı.sonraki denememde 500 ml dinlenmiş su ilave edip artemia mixi boşalttım bu sefer tuz ve karbonat ilave etmedim kendinden karışımlı diyerek aynı işlemi uyguladım ilkinde bir çay kaşığı artemia koymuştum 2.sinde tamamını boşalttım 30 saat kadar oldu halen en ufak bir gelişme yok ürün kapalı paketteydi sorun yumurtadamı acaba neden çıkaramıyorum balıklarıma artemia yediremiyecekmiyim nerde yanlış yapıyorum anlamadım ?

13. RuFKaD

RuFKaD

Yer:
    BORNOVA_İZMİR
    İsim:
    HARUN KIR
    Ben MEÇ marka artemia çıkarma seti aldım geçen hafta. Aldığım sistemi kurdum akvaryum içine. gayet başarılı sonuç aldım. 24 saat sonunda tüm yumurtalar %95'i açıldı yani. hiç bir sıkıntı yaşamadım. kullanma biçimime gelince. aldığım aletin içinde ki çizgiye kadar daha önceden dinlendirdiğim suyu doldurdum. içine aldığım deniz tuzunu attım ve kaşıkla güzelce karıştırdım tuz eridi. hava hortumu taktıktan sonra akvaryum içine koydum (zaten cama asma aparatı var) daha sonra 30dkka sonra suyun sıcaklığı tam otursun diye bekledikten sonra artemia yumurtalarını çay kaşığının ucuyla (çünkü 22tane yavrum var çok olmasın diye) o kutunun içine döktüm. ve ertesi gün baktığımda çoğu yumurtanın açılmaya başladığını gördüm. bütün yumurtaların açılması 24 saati buldu. daha sonra aparatı sudan çıkardım ve setin ilavesi süzgeçinde vanasını açıp süzdüm artemiaları. (dip not ışığı aparatın şefaf bölümüne denk gelecek şekilde ayarladım süzerken. çünkü canlı artemialar ışığa doğru yüzüyor.) daha sonra süzdüğüm artemiaları çeşmenin altında süzgeçte iyice yıkadım, tuzdan arınsın diye. daha sonra süzgeçten şırınga ile çektim hepsini. akvaryumda filtre ve hava motorunu kapadıktan sonra suyun içine sıktım şırıngayı. yavru balıkların artemiları nasıl kapıştığını görmeniz gerekir :koptum: kıtlıktan çıkmışlar sanki :koptum: gerçekten çok faydasının olduğunu düşünüyorum. yavru balıklarda bilhassa. tavsiye ederim herkese. çok zahmetli bir iş değil. denemekte fayda var. ayrıca bu artemia çıkarma seti alınmadanda yapılabileceği kanısındayım. önemli olan suyun tuzluluk oranı ve sıcaklık birde hava yardımı ile sirkülasyonun sağlanması. kabın çokta önemi yok bence.
    sistemimin fotosuda bu..( hali hazırda yeni çıkıyor artemialar, gece Öğününde balıklarım afiyetle yicek nasipse)

Ekli Dosyalar:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. senvebenbideo

senvebenbideo

İsim:
    ümit kara
    arkadaşlar foruma yeni üye oldum tecrübenize ihtiyacım var. konuyuda nereye yazacamı bilemedim :( 150 lt bir tankım var. bugün bir dış filtre aldım jebo 625 takalı bir saat oldu su daha temizlenmedi sizce yanlışmı taktım yada ne kadar sürede temizler. bu arada takalı 2 saat oldu yada kazık mı yedim :((

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eğer filtre malzemelerini iyi yerleştirdiyseniz sabaha kadar temizler...

RuFKaD bunu beğendi.
  16. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Güzel konuya değinmişsiniz bizim akvaryumcular nerde kalitesiz çin malı saçma sapan ıvır zıvır var hemen ithal ediyor. Dediğiniz gibi genç kardeşlere eğitici,öğretici deneysel malzemeler temin edilmeli. Bu örneğiniz doğrultusunda bu zamana kadar gördüğüm tek şey killifişh setiydi. Set içinde balık yumurtaları bir miktar artemia ve gerekli ekipmanlar ve yumurtalar için toprak bulunuyordu.

17. RuFKaD

RuFKaD

Yer:
    BORNOVA_İZMİR
    İsim:
    HARUN KIR
    yumurtadan çıkmış artemiaları görüyoruz. Onları süzgeçte süzdüm ve şırınga içine çektim. akvaryum içine şırınga ile sıktım. ve balıkların artemia kapışma anı temo4

Ekli Dosyalar:

18. gomesta

gomesta

İsim:
    gazi yıldırım
    ya temel abi nasıl artemia çıkaracağız biz kalın kafalı değilim ama çıkmıyo işte deli olacam sera mix aldım her ayrıntısına kadar yaptım çıkmadı.bugünde rotifish premıum food artemia 100 gr aldım suda 5 dk. bekletin hidrasyon sağlandıktan sonra hazır diyor.uyguladım bezle süzdüm fakat ne artemia çıktı ne bişey bildiğimiz açılmamış kabuk gibi fakat bu aldığım kabuksuz artemia balıklarda yemedi zaten bir akıl ver abi nerde yanlış yapıyorum.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Her zaman suçu kendinde aramamana gerek yok. Artemia çıkarmak dediğin işlemin uygulaması belli. Elbette gelişmiş düzenekler kurabilirsin, yahut kullandığın yumurtaların hepsini çatlatmak için detaylı sistemler yapabilirsin ama Sera hazır paketleri gibi artemia ürünlerinin işlemi basittir.

1 litre içme suyuna paketi boşaltıyorsun, bir hava taşı ile saniyede 2–3 kalın kabarcık veriyorsun, ısı için kalorifer yakınına koyuyor ve bekliyorsun. Süre ısıya bağlı olarak değişebilir ama sonuçta çıkarlar.

Muhtemel hatalar;

Fazla su kullanarak paket içinde dengeli olan deniz tuzunun yoğunluğunu çok çok düşürmek

Fazla oksijen vermek

Hayatı kaymış artemia yumurtası kullanmak

Bir kere daha dene ve yaz bakalım durumu.:)

20. gomesta

gomesta

İsim:
    gazi yıldırım
    Abi Sera mix i kullanmayı düşünmüyorum.zaten dediğim gibi şuan elimde rotifishin 100 gr artemiası mevcut kabuksuz olanından bugün aldım.ondan porpektüsündede 5 dk suda hidrasyonunu sağlayın ve öyle verin diyor.kuru yem olarakta kullanılabileceğinzi yazıyor ve bildiğim kadarıyla bu kabuksuz olanı normal artemia gibi açamıyoruz.5 dk lık hidrasyonu yaptıktan sonra herhangi bir şey olmadı aşağıya tortu şeklinde birikti yüzeyde biraz kaldı fakat oda artemia gibi değil tozun su üstünde kalıntı gibi birşey acaba 5 dk mı yetersiz geliyor süzdüm yüzeydekini balıklara verdim yemedi,ürünün tarihide geçmedi yani açılmaması için bir sebep yok rotifishde bilinen bir marka normal kabuklu artemia gibi canlanmıyormu hidrasyon sonrası anlamadım gitti abi yardımcı olursan sevinirim. Artık gurur meselesine döndü bu iş Temel abi :) o artemia çıkacak bir şekilde

Sayfayı Paylaş