1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Portal Soru ?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Ynt: PORTAL SORU ?

Abi parmaklardan anladığım kadarıyla bütün platforumlarda uygun görülsede doğru bir davranış değil galiba :D

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet doğru bir hareket değilmiş. Bazı kayaların yapısı itibari ile silikon kullanılması, özellikle mermer gibi taşlarda ortaya Asetik asit çıkarıyormuş.

Asetik asit
    Asetik asit veya etanoik asit CH3COOH formüllü bir organik asittir, sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu vermesiyle bilinir. Karboksilik asitlerin en küçüklerindendir (en küçük olan formik asittir). Doğada karbonhidratların yükseltgenmesiyle oluşur. Sanayide asetik asit hem biyolojik yolla hem de sentetik yolla imal edilir. Tuz ve esterine asetat denir. Suda tamamen çözünür.

Zaten ben bu fikrin uygun ve kullanışlı olmadığını düşünüyorum. Belki bu açıdan bakılmasa bile, Yeni eklenen balıklara saldırıyı en aza indirmek için dekor değişimi iyi bir çözümdür. Bu uygulamada ya dekoru tekrar parçalamak lazım, ya bütün olarak dekoru dışarı almak. İkinci şık olmayacağına göre, dekoru oluşturuken sağlamlığına dikkat etmek daha akıllıca gibi.

3. axu2

axu2

:D Apçegi beklerken mınçıka geldi kafamıza yine :sopa: Temel abi

Peki depreme göre nasıldır :hink:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Depremler sonucu sallantılarda dekorun yıkılması riski mevcut. Çok fazla üst üste kaya yığmadan, sade tabana yaygın halde dekorlar yapılabilir. Dıy yapım hafif dekorlardan faydalanılabilir diye düşünüyorum.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Portal soru:

Aulonocara Malawi cichildlerinin dişileri açık kahverengidir. Bir çok akvaristte bundan şikayet eder.

Peki neden dişilerin renkleri sizce açık kahverengidir ?

Soru güncel: :bilmem:

Arkadaşlar, hayırdır ? :hasta:

Düzenleme: 18 Haziran 2015
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu soruyu aslında bir kez daha başka bir platformda sormuştum, fakat soru olarak seçtik artık, cevapları bekleyeceğiz çaresiz.

7. MELEK

MELEK

Allah öyle yaratmış. :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dişiler Malawi gölünün kumluk taban rengini almıştır. Bunun sebebi, yemlenme, yavru bakımı, avcı balıklardan korunma sebebiyle zamanının büyük bölümünü bu alanda geçirir. Bu açıdan rengi buradan almıştır. Kısaca hayat sigortalarıdır.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Başka sorun yok mu abi ? :D . Çok faydalı bir başlık.

Saygılar...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorumuz:

Şöyle bir düşünelim, mükemmel görünen bitkilerle donanmış bir akvaryumumuz var ve balıklarda bitkiler kadar sağlıklı. İçimizden hiç mi bu akvaryumun eksik yanı yok diyoruz, biraz dikkatli incelersek elbette birçok sorun görebiliriz. Örnek olarak suyun rengi sarı, böyle bir durumda aklımıza ilk olarak organik atıkların çok olduğu veya yanlış yem kullanımı, düşük oksijen vs gelir.

Peki bu su renginin sararması neyin işaretidir, neyin düşük olduğunu gösterir. Farklı açıdan sorarsak, ben kendi akvaryumuma parmağımı değdirdiğim zaman ps toplamayı kesiyor neden?

Herkesin katılımını doğru yanlış beklerim.

Buyrun arkadaşlar.

11. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    PS konusunda pek bir bilgim yok ancak su sararması Ph düşüşünü gösterir.Ph'ın düşme nedeni de akvaryumdaki çürüyen şeylerdir.Genelde bu bir bitkidir ya da kütüktür.Mango sanırım çürüyerek Ph'ı etkilemekte.

(Bu konuyu yeni gördüm,beni mazur görün)

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Bitkilerin yaptığı salınımlar diye tahmin ediyorum. Yada yetersiz ışıklandırma...

Saygılar...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorumuz:

Şöyle bir düşünelim, mükemmel görünen bitkilerle donanmış bir akvaryumumuz var ve balıklarda bitkiler kadar sağlıklı. İçimizden hiç mi bu akvaryumun eksik yanı yok diyoruz, biraz dikkatli incelersek elbette birçok sorun görebiliriz. Örnek olarak suyun rengi sarı, böyle bir durumda aklımıza ilk olarak organik atıkların çok olduğu veya yanlış yem kullanımı, düşük oksijen vs gelir.

Peki bu su renginin sararması neyin işaretidir, neyin düşük olduğunu gösterir. Farklı açıdan sorarsak, ben kendi akvaryumuma parmağımı değdirdiğim zaman ps toplamayı kesiyor neden?

Herkesin katılımını doğru yanlış beklerim.

Buyrun arkadaşlar.

Soru güncel:

:uyari:

14. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Nedeni nitrifikasyon bakterilerinin azalmasıdır hocam.Kesin ve net bir cevap oldu sanırım :hasta:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cem, cevabın kesin ve net oldu doğrudur. Ama cevap doğru değil. :D

Soru güncel: Cem cevap :uyari:

16. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Abi bunun elektriksel bir açılımı yok dimi. İnsan vücudu eksi seviyede ondan olmasın :cekingen:

17. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Yok abi,ya ben yanlış anladım soruyu,yada siz yanlış cevap biliyorsunuz :D

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bitkili akvaryumlardan pek anlamam ama akvaryumda torf kullanılmış olabilirmi ?

Torfun suyu sararttığını biliyorum huh:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soru güncel arkadaşlar cevaplar :uyari:

Ha gayret, Google'de yok mu yoksa :D

20. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer: