1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pico Akvaryum Başlangıç

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde aqua_boy tarafından 19 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Uzuuuuuun bir aradan sonra merhabalar Portal Ailesi. Sağlık sorunları, ders yoğunuluğu vs. vs. vs. derken Portalı malesef çok ihmal ettim, herkesten çok özür dilerim. Ancak ara sıra girip güncel konuları takip etme fırsatını bulabildim :( Artık daha fazla online olabileceğim. Eee madem Portala geri döndük, tuzlu suyla bir başlangıç yapmazsak olmaz diye düşündüm ve bu konuyu açmaya karar verdim ;)

Şuan hali vakti yerinde 300 litre civarı bir güney amerikan karma akvaryumum var, allaha şükür problemsiz devam ediyor. En kısa zamanda onuda paylaşcağım. Evet gelelim asıl konuya...

Geçen günlerde piyasayı dolaşırken hoş bir akvaryuma rastgeldim, baktım güzel birşey fiyatıda uygun birşeyler yaparım diyerekten aldım. Akvaryum 20*20*20 ölçülerinde ufak tefek birşey, şuanlık misafir bir Bettaya ev sahipliği yapıyor. Annemle düşündük taşındık geçmiş Marine tank maceramızı özlediğimize karar verip, az birşeyde mercanların tadına bakalım diye düşündük. O tankımızda hiç mercan beslememiştik. Ufak tefek araştırmalar sonucu kafamda birşeyler netleşti gibi ve sizlerle paylaşıp fikir almak istiyorum.

Dediğim gibi akvaryum 20*20*20 ölçülerinde. Aslında bakarsanız mercan olarakta çok bir beklentim yok. Zoanthid ağırlıklı bir akvaryum düşündüm. Ayrıca birkaç parça Xenia, Mushroom, Star Polyp gibi türlerle hoş bir görüntü yakalanabileceğini düşünüyorum. Yani kısacası soft mercanlar olacak :) Canlı olarak balık düşünmedim açıkçası; bir adet sixline wrasse, palyaço, goby, kardinal, dottyback vs. nasıl olur emin değilim ama zorlar sanırım. Şuanlık karides türlerinden Camel Shrimp ve Sexy Shrmip ya da porselen yengeçler oldukça ilgimi çekiyor. Filtrasyon olarak elyafını 2-3 günde bir değiştirmek üzere orta kuvvetli bir şelale filtre düşündüm, bence yeterli gelecektir. Isıtıcı ise düşünmüyorum zaten ev genel olarak 23-24 derece civarında seyrediyor + aydınlatmanında ısıya etkisi olacaktır. Olmazsa 25-50W bir ısıtıcı eklenebilir. Aydınlatma demişken armatür çalışmalarına en kısa sürede başlıyorum, floresan yerine beyaz, mavi şerit ya da power led bence yeterli olacaktır ama yine de 11W bir adet mavi, bir adet beyaz floresanmı kullansam emin değilim. bu konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Birde sizce küçük bir iç filtre kafasını akıntı için kullanmalımıyım ? Yoksa şelale filtre akıntıda yeterli olur mu ? Sanırım şimdilik bu kadar yeter :)

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, yorumlarınızı bekliyorum :)
    Saygılar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Pico Akvaryum Başlangıç

Hayırlı olsun kararın Cenk. Tabii 20x20x20 bir akvaryum için canlı yükü düşüncen fazla gibi geldi ama ama türler uygun. Fakat ölçü önemli, sonuçta çok küçük ve ani değişimleri tolere etmez. Zoanthid, Xenia, Mushroom, Star Polyp, karides olabilir. Balık olarak fazla yüklenmemeni öneririm. Sixline wrasse olabilir ama o hacimde dottyback ile geçinemeyebilirler. Birini seçmen iyi olur. Yahut onlar yerine palyaço eklenebilir.

Aydınlatma yine ayrı bir sorun, 11 wat floresanların tuzlu suya uygunluğunu iyi araştır ama Power led daha uygun bence çünkü yazın ısı sorunu yaşarsın ve tuzlu suya daha uygun olur belirsiz bir floresan yerine.

Minik bir kafa motoruna ihtiyaç duyabilirsin ama bu en son bakılması gereken bir şey.Şelale filtre yetmezse eklenir.

3. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor

Temel Abi yorumlarını okumayı özlemişim :) Çok teşekkür ederim.

Canlı yükü olarak yanlış anlamışsın Abi, yazdığım türlerden sadece birini düşünebilirim demek istemiştim :) Birazcık araştırıp Blue Neon Goby'nin bu tanka en uygun canlı olduğuna karar verdim. Tabi dediğim türlerden herhangi biri uygun dersen düşünebilirim Abi.

Dediğin gibi Power Led en ideali olacak sanırım. Araştırmalara başladım nereden temin edebilirim, nasıl yapabilirim bakacağım artık :) Zemine yakın bir kafa motoru ideal bir akıntı sağlar gibime geliyor. Kaya olarakta Fiji kayası almaya karar verdim. Aydınlatmamı hallettiğim anda en geç haftaya kurulum başlamış olacak :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fiji kayası görüntü olarak süper durur. Power Led ben de katılıyorum. Mercan olarak 3-5 tür uygun sayılarda eklenebilir bence.

5. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor

Tekrardan teşekkür ederim Temel Abi. Peki alacağım Power Led'in özellikleri nasıl olmalı ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Led uzamanları gelir birazdan. Onlar varken bana düşmez ve zaten Led bana uzak şimdilik.

aqua_boy bunu beğendi.
  7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    aqua_boy bunu beğendi.
  8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Cenk tekrardan hoşgeldin.

Öncelikle kararın hayırlı olsun. 20*20*20 ölçülerindeki tankı ben kafamda kurdum bile. Kafamdakileri zamanla sana aktaracağım.

Hayalimdeki akvaryum. Önde renk renk zoalar sağ arkada ufak bir umbrella leather onların haricindeki her yer ise xenia.

Aydınlatma olarak kesinlikle power led diyorum ve 2 mavi 2 beyaz veya 3 mavi 3 beyaz süper olur diyorum.

Şelale filtre protein skimmerlar mevcut onu önerecektim fakat senin akvaryumdan büyük ölçüleri. :) Bu yüzden 1 adet kalitelisinden şelale filtre. Debide aşırıya kaçma ama azda olmasın. Ekstra bir dalga motoru hacmi iyice daraltır ve görüntü kirliliği yaratır.

Balık olarak dotyback agrasiftir. Benim 200 litrede bile palyaçolara mum tutturuyor. Bu nedenle en ufaklarından 2 adet palyaço derim. Karides oalrak 2 adet temizlikçi karides bence.

9. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor

Fatih aklımı okudun gerçekten. Çok teşekkür ederim, açıkçası power led özellikleri ve sistemini iyice bir kavramam lazım.

Balık olarak 2 palyaço çok zorlar gibime geliyor ama bilmiyorum. Mercan ağırlıklı olsun istiyorum, balık süs olarak bir tane düşündüm. 2 palyaçoya yazık sonuçta 5-6 litre bir hacim kalacak.

brkfrt bunu beğendi.
  10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selamlar Cenk Kararın hayırlı olsun sana ilk mesajı yazdım ama database hatası verdi sistem, o yüzden yayınlanmamış. Mesajda şunlar yazıyordu, power led seçerken çok dikkatli ol Hakan beyin (yukarıda linki verilen konu ) aldığı ledler kaliteli imiş. Ben de meraklanıp aldım ama ebay dan başka bir satıcıdan ve ondaki sonuç bende çıkmadı. Yani ben hayal kırıklığına uğradım şua 10w lık power led minik tatlı su tankımı aydınlatıyor diğeri ise kısmetse fatihin sump ını aydınlatacak. led alırken bakman gereken kelvin değeri ve voltaj sorunu varmı, hatta sürücüsü ile beraber alırsan çok daha iyi.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

2-3 cm'liklerden olsa sıkıntı olmazdı. O zaman yine en miniklerinden 1 adet palyaço güzel olur. Yalnız haftada 1 bardak su değişimi şart bu kadar yüke.

12. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor

Fatih tekrardan teşekkür ederim. Gerekirse her gün su değiştiririm :serda: Bakalım balık işi en kolayı, şuan renk renk zoalara odaklanmış durumdayım :)

Halil Abi teşekkür ederim. Açıkçası aydınlatma hakkında hiç bir fikrim yok, Lümen Kelvin vs. deniz akvaryumunda ne şekilde olacak hiç bilmiyorum. Beslemek istediğim mercanlar belli. 3 Mavi, 3 Beyaz şahane olacaktır diye düşünüyorum.

13. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor

Merhabalar,
    Araştırmalarım devam ediyor, tankı filtreyi vs. hazırladım. Lakin aydınlatma konusunda hiç ilerleme kaydedemedim, hala nasıl yapacağım konusunda düşünüyorum.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Cenk akvaryum ve ekipman resimlerini merakla bekliyorum.Bende bu aralar senin bir kurulum yapmayı düşünüyorum.Burda senin izlediğin yol bana baya fayda sağlayacak.

15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Sayfayı Paylaş