1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Peppermint Karides Denemesi (Lysmata Seticaudata)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 8 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Avni bey güzel dilekleriniz için teşekkürler. Yumurtadan çıkışlarından bu yana 66 gün, metamorfozdan ise 30 gün geçti.

Sona kalan altı yavrunun boyları 1,5 - 2 cm arasında değişiyor diyebilirim, yavaş yavaş renklenmeye başladılar, beslenmenin önemi bu aşamada da büyük. Dainichi' nin Marine Reef Veggie FX ürününü denemeye başladım, gündüz yediklerini görmedim, belki gece tırtıklıyorlardır. Büyüme gözle farkedilecek kadar hızlı.

Bunun dışında değişik boylarda genç artemiaya devam ediyorum. Dört farklı artemia kültürüm var, bunları Enes bey'in donmuş zenginleştirilmiş fitoplankton ürünü ile besliyorum, gayet randımanlı büyüyorlar, bu da karidesler için yeterli. Bir gün önce koyduğum artemialar sabaha yenmiş oluyor.

İlk aptasia denemesini çok ufak bir tane anemonu koyarak gerçekleştirdim (0,5 mm). İkinci günde anemonun yerinde yeller esiyordu, fakat bunu kaydetme imkanım olmadı.

Bugün doğup büyüdükleri 5 litrelik kovadan 15 litrelik yeni tanklarına transfer oldular, sanırım 2-3 ay da burada misafirler( 4-5 cm boya gelene kadar).

Fotoğraflarda yeni tank ve 55 günlük bakım periyodumun tablosunu ekledim, umarım yardımcı olur.

Saygılar, herkese iyi bayramlar...

Bronzeheart, erdoganv, Okurt ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi eline sağlık çok güzel anlatıcı bir yazı olmuş, periyodik tablo ya bayıldım bilgiler için teşekkür ederim...:portaliseviyoruz:

Montimahir bunu beğendi.
  3. kivanc.oz

kivanc.oz

İsim:
    Kıvanç Öz
    Tank şık olmuş yine :) Gösterdiğin tüm emek için kutluyorum seni,daha büyük başarılara imza atman temennisi ile ....

Montimahir bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İki palyaço atar mıyız? :) Tank ve peyzaj için teşekkürler abi ;).

5. kivanc.oz

kivanc.oz

İsim:
    Kıvanç Öz
    Ne istersen atarız;tükkan senintemo19

Montimahir bunu beğendi.
  6. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Mahir bey tablo muazzam olmuş.Ellerinize sağlık.

Montimahir bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tablo süper, karidesler, yeni yuvaları süper. Tebrikler ve teşekkürler Mahir. Fakat aman fazla dağılıp genişleme ki hep devam et.:)

Montimahir bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Malesef ısıtıcı faciası sonucu damızlıklardan büyük olanını kaybettim(sıcaklık 35 C°' leri gördü), yerine hemen yeni bir orta boy karides ekledim, fakat o da diğeri tarafından dün gece sanırım kabuk değişimi sırasında öldürürüldü. Üretim macerasının gelecek yaza kadar devam etmesi zor gibi :)

Yavrulara henüz uygun (iştahla yedikleri) bir kuru yem bulabilmiş değilim, artemia yettiği kadar idare ediyorlar.

biricikomer, veysel, kivanc.oz ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dondurulmuş var stokta biterse haber et :D

veysel ve Montimahir bunu beğendi.
  10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Vitamin ve HUFA ile desteklenmiş balık ya da istakoz havyarı varsa tadından yenmez, DHA ve EPA ile de zenginleştirirsek bomba olur :).

"Sürekli yumurta görmek istiyorum" diyen arkadaşlarımızın bu mesajı ciddiye almasında fayda var.

Karidesler içinse getirdiğin çeşit çeşit kuru yemler fazlası ile yeterliydi. Üretimde donmuş yem kullanmak şart gibi.

YIKIKTEMO ve murat parin bunu beğendi.
  11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Balık ,ıstakoz havyarını bulsam ben yerim :D

Montimahir ve murat parin bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üzüldüm anaç karidese Mahir, takma kafana olur bunlar.

Montimahir bunu beğendi.
  13. hayhay1969

hayhay1969

Yer:
    istanbul
    İsim:
    hayri yazıcıoğlu
    Aklının ucunda karides üretmek olmayan bir insan,sizi takip edince karides üretmeye heveslenecek.Bu tamamen sizin başarınız.Bilgiyi çok anlaşılır ve değerli bir şekilde insanın kafasına giydiriyorsunuz ki bu çok daha büyük başarı. Yapmış olduğunuz tablo herşeyi zaten açıklıyor.Sizi tekrardan tebrik ediyorum.

YIKIKTEMO, Montimahir ve harfuzmani bunu beğendi.
  14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Teşekkür ederim, bu platformda amaç "bakın ürettim" 'i göstermek değil, aynı zamanda gelişim ve gidişatı paylaşarak ve bu konudaki deneyimleri daha da zengin kılmak. Buradaki her arkadaşın, abilerin konuya maddi manevi katkıları oldu. Tek başına üstlenilmesi biraz meşakkatli olan tuzlu suda üretim konuları kollektif bilinç ve yardımlaşma ile daha kolaylaşıyor. Özetle herkesin payı büyük, konuyu okuyanlar ve önceden tecrübe etmiş/etmek isteyenler de bu bilgilerin ve tabloların üzerine ekleyerek gideceklerdir diye umuyorum.

Saruman, YIKIKTEMO ve hayhay1969 bunu beğendi.
  15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yavrulardan biri yumurta almış gibi geldi...:/

veysel, murat parin, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika görünüyor maşallah. Mahir karidesin sağlığı da dışarı taşmış hani o kadar olur. Gençlerde üreme arzusu sanki fazla oluyor gibi, Banggaii kardinaller de daha küçükken yavru vermişti, büyüdükçe tekrar yumurta tutuşları uzuyor gibi geldi bana. Senin karideslerin bu kadar hızlı olmasına şaşırmadım.

Ellerine sağlık video tıpkı diğerleri gibi.

Montimahir bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Teşekkürler abi. Önceki makalelerde karideslerde hermafroditliğe erken geçişin büyümeyi yavaşlattığı yazıyordu, bir an önce büyütüp, yeni yuvalarına kavuşsunlar istiyorum.

Banggaii 'lerde su soğuduysa kuluçka süresi uzuyor(25 C°), böylece aktif ömürleri de uzuyor. Beslenmeye de bağlı tabi. Normal rutin üreme sıcaklığı 27-28 C°, tuzluluk: 1022-1025, Nitrat maksimum 50ppm. Akıntıyı da arttırıp balıklara biraz hareket kazandırabilirsin.

Uzun kuluçka 25-31 gün arası sürebilir. Normalde 21-22 günde çıkartabiliyorlar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Vayyy dede oluyorsun desene Mahir. :D

Tapatalk...

murat parin ve Montimahir bunu beğendi.
  19. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Hızlı büyüyorlar mahir bey maşallah.temo19Bu kadar kısa sürede yumurtlarsada artık diyecek bir şey bulamam ben.:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi anaçlardan birinin öldüğüne üzülmüştüm, yavrulardan birinin yumurta alması da sevindirdi...temo4

Sayfayı Paylaş