1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Peppermint Karides Denemesi (Lysmata Seticaudata)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 8 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Mahir Bey yerli karides türüm son 1 haftadır larva bırakıyor.Tank 10-20 lt civarı pico. Filtre olarak pipo filtre var.Cama cam ve sadece 2 adet yerli peppermint karides var. Yem olarak pul yem mi yoksa artemia nauplii kullanıyım?n Artemia için Tom Hatch'n Feeder (Artemia Çıkartma Düzeneği) alıp tankın içine koymayı düşünüyorum.Sizce işe yarar mı?

2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Su pirelerini maya ile besliyordum acaba bunlar içinde maya kullanılabilir mi?

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yerli peppermint dediğiniz tür nedir hocam?

4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Bandırma taraflarında çıkıyor.Belli dönemlerde oluyor

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    o8AWHQD.jpg

Hocam bendeki türün deseni fotoğraftaki gibiydi, videodan anlayabildiğim kadarı ile aynı tür olabilir. Konunun başından itibaren bir okuma tekrarı yaparsanız size yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Hatırladığım kadarı ile yavrular "su kütlesi içinde salınan,dönen" ezilmiş pul yeme tutunabiliyorlardı. Üretim için kreisel tarzı bir tank başarı yüzdesini arttıracaktır.

Pul yemin en büyük dezavantajı suyu çabuk kirletmesi, günlük bakım gerektiriyor. Nauplii de ise suda doğru yoğunlukta olmaları önem arz ediyor. Yine büyüdükten sonra sudan alınmaları gerekebilir.

Artemia olarak daha ufak olan "Fransiscana" türünü deneyebilirsiniz. Metamorfoza kadarki süreçte elinizde her boyda artemia bulundurmanızı tavsiye ederim. Karidesler büyüdükçe kendilerine uygun boyda artemiaları afiyetle yiyorlar. Yani 3-4 kavanozda farklı dönemlerdeki artemia kültürleri işinizi görür. Artemiaların diyetinde ne kadar fazla protein, vitamin, yağ asidi olursa larvalar da o kadar beslenecektir.

Düzenleme: 24 Haziran 2019
    hiter bunu beğendi.
  6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Konuyu daha önceden baştan sona kadar okumuştum. Peki sizce yaş hamur mayası yerlermi?

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa

Sayfayı Paylaş