1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Peppermint Karides Üretim Notları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Peppermint Karides Üretim Notları

  Akvaryumlarda kolaylıkla üreyebilen ve larvalarının beslenme ihtiyaçları diğer türlere oranla kolay olan Peppermint Karidesler hakkında genel bilgilerden oluşan bu notlar, April Kirkendoll’ un kitabından Türkçe’ye çevrilerek derlenmiştir. Kısa notların üretime meraklı arkadaşlar tarafından kolayca anlaşılıp tecrübeye aktarılması hedeflenmiştir.

  April Kirkendoll’ a göre egzotik canlıların kapalı sistemlerde üreme davranışlarını sergilemeleri, sağlıklı ve mutlu olduklarının en büyük göstergesidir. Bu konuda çalışmayı hedefleyen hobicinin başarısını etkileyen en önemli faktör ise, öncelikle iyi su kalitesinin sağlanmasıdır. Bu konuda tecrübeniz yoksa öncelikle; "Tuzlu su akvaryumlarında su kalitesinin sürekliliği", "Tuzlu su kimyası" gibi konuların araştırılıp tecrübe edilmesi gerekmektedir.

  Karides anatomisine giriş:

  Öncelikle karideslerin fiziksel yapısına bir göz atmak gerekirse; Peppermint Karidesi de diğer tüm karidesler gibi “Exoskeleton” denilen dış iskelete sahiptir, Decapoda (On ayak) sınıfından olup, toplamda beş çift ayağı bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Antenler: Önde ve sağ solda bulunan antenleri; koku alma, savunma ve parazitleri temizlenecek balıklar için adeta bir reklam tabelası gibi ilgi çekmek için kullanılır.

  Rostrum: Gözlerinin önünde sivri bir ok gibi çıkan kısımdır.

  Carapace: Gözlerinden kabuklarının orta kısmına kadar uzanan, “at eğeri” de denilen kısmının altında iç organları bulunmaktadır.

  Abdomen: Carapace kısmından kuyruk ucuna kadar uzanan kısımdır. Acil durumlarda bu bölümü bir yay gibi kullanarak milisaniyeler içinde geriye kaçabilirler.

  Uropodlar: Kuyruğunun ucunda dümen gibi yön vermeye yarayan yüzgeç biçiminde kısımlardır.

  Pleopodlar: Abdomen’ in hemen altında, ileriye doğru yüzmelerini ve yumurtalarını larval döneme gelene dek havalandırarak korumalarına yarayan yüzgeçlerdir.

  Ayaklar: Toplamda beş çift olan ayaklarının uçları ile yiyeceklerinin tadını alabilirler.

  Kabuk değiştirme:

  Bir karidesin hayatının en riskli ve stresli dönemi kabuk değiştirme safhasıdır. Büyümek ve yaralı uzuvlarını iyileştirmek için, hayatları boyu belli aralıklar ile bunu yapmak zorundadırlar. Zamanı geldiğinde güvenli bir sığınak bulup, genellikle karanlık bastıktan sonra dış iskeleti atarak zırhlarını değiştirirler.

  Bu değişim ve yeni kabuk sertleşene dek geçen birkaç saat, hayatlarında en fazla tehlike arz eden süreçtir. Çünkü kalitesiz su değerleri, düşük oksijen seviyeleri, tuzluluktaki değişimler, açlık ve daha pek çok dış tehdide karşı savunmasızdırlar. Bu dönemde aç olan kendi türleri tarafından saldırılıp yenilme ihtimalleri bile vardır.

  Üreme davranışları:

  Peppermint karidesleri genel kanı itibarı ile “hermafrodit” tir. Bilinen tüm Lysmata türleri çiftleşme sırasında hem erkek, hem de dişi rolünü üstlenebilirler. Her iki karideste yumurta gözlemlenebilirken bunlardan yalnızca dişi rolünü üstlenen baskın karidesin yumurtaları döllenecektir.

  Çitleşme, dış zırhın en yumuşak olduğu kabuk değiştirme ritüelinin hemen sonrasında, birkaç saniye içerisinde olur. Bu nedenle gözlemlemek biraz şansa bağlıdır. Dişi kabuk değiştirir değiştirmez erkek dişinin karın bölgesinde bir artı işreti oluşturacak şekilde pozisyon alır ve döllenme gerçekleşir.

  [​IMG]

  Çitleşmeden sonra anne, eyerinde döllenen 100-600 civarında yumurtayı “Pleopod”’ ları arasına alır.

  Yumurtalar iki hafta boyunca burada taşınacaktır. Zamanı geldiğinde, yine gece geç saatlerde, tahminen tank ışıklarının kapandığı bir saat içerisinde yumurtalar çatlar ve larvalar tercihen bir kayanın üzerinden akıntıya salınır. Larvaları suya salan dişi tekrar kabuk değiştirir ve çiftleşir.

  Larvalar bundan sonraki dönemde sürekli kabuk değiştirerek, yetişkin bir karides olma yolunda ilerlerler. Su içinde serbest halde gerçekleştirdikleri değişimin her safhasında; ayaklar, gözler ve ağız gibi organlarını oluştururlar. Bazı değişimlerde fiziksel olarak %50 ‘lere varan büyüme oralarına sahiptirler. Bu süreçte ihtiyaçları olan tek şey; temiz su şartları ve bolca iyi besindir.

  Peppermint larvaları pelajik’tir. Yani su içinde serbest halde yüzerler. Beş ile Sekiz hafta arasında Metamorfoz geçirdikleri larva sonrası dönemde ise Bentik( demersal) yaşama geçip akvaryum tabanına inerler. Tabana indikleri anda tamamen şeffaf oldukları için görmek bir hayli zordur. Birkaç gün sonra yetişkin renkleri almaya başlayacaklardır.

  Peppermintlerin ayrımı

  Peppermint karidesleri piyasada öncelikle Camel karidesler ile karıştırılırlar. İki türün fotoğrafları incelendiğinde aradaki fark barizdir ve iyi bir hobici bu farklı türü rahatça ayırt edebilir.

  Bildiğimiz gibi peppermintlerin ünü, aptasia yemelerinden kaynaklıdır. Maalesef piyasadaki her peppermint cinsi aptasia yemez. Piyasada çıkarıldıkları yerler itibarı ile aptasia yedikleri kesin olan iki farklı peppermint bulunmaktadır. Lysmata Wurdemanni ve Lysmata Rathbunae. Peppermintler genellikle; pembe renkleri, transparan vücutları üzerinde görülebilen, enine kırmızı çizgileri ile ayırt edilebilirler.

  Piyasadaki bu iki aptasia yiyen cins arasındaki farklar ise;

  [​IMG]

  Üretim için bu türlerden sadece iki adet karides edinmeniz yeterlidir. Farklı cinslerin çiftleştiği henüz gözlemlenmemiştir.

  Üretim

  Üretim için ilk belirlenmesi gereken anaç tank boyutlarıdır. Kirkendoll tecrübelerinde, 40lt. hacimde 54 anaç karides barındırdığını belirtse de, karideslerin aç kaldıklarında birbirlerini yedikleri konusunda uyarıda da bulunmuştur. Kaldı ki bu rakam 40lt.hacim için halihazırda çok kalabalık bir sayıdır.

  Bu nedenle başlangıçta 2 veya maksimum 6 çift anaç için, 40-80 litrelik tank önermiştir. Daha büyük hacimde su kimyasındaki değişimler daha yavaş olacağından, bakım kolaylığı ve anaç sağlığı bakımından hacim arttırılabilir.

  Tankta; taban/şelale filtre veya yeterli su değişimleri yapılacaksa pipo filtre, taban kumu, saklanabilecekleri mağaralar ile delikli kayaların bulunması ideal ortam için yeterlidir. Bunlardan başka; karideslerin saklanabilecekleri ve kendilerini güvende hissedebilecekleri sert PVC veya seramik borular da kullanılabilir.

  Karideslerin yıl boyunca üremeye devam etmeleri için; sabit gündüz gece döngüsünü sağlayacak aydınlatma ve sabit sıcaklık için ısıtıcı da eklenmelidir. Bu iki sabit koşulun bozulmasında üremeyi kesebilmektedirler. 21 C°’ de de yumurta üretebilmelerine karşın, en uygun sıcaklık aralığı; 26-28 C° ‘dir.

  Her üretim konusunda yazdığımız gibi peppermint konusunda da anaçların beslenmesi çok önemlidir, yeterli kalite ve miktarda uygun bir diyet benimsenmelidir. Günde en az 2-3 defa kaliteli pul yem, donmuş yem veya canlı artemia ile beslenebilirler.

  Daha önce bahsedildiği gibi dişi rolü üstlenen dominant karides sürekli; kabuk değiştirme, çiftleşme ve yumurta oluşturma döngüsünde olacaktır. Yumurtalar da cinse bağlı olarak pembe veya yeşil görünecektir.

  Su sıcaklığına bağlı olarak 10-14 gün içinde larvalar çıkacaktır. Su sıcaklığı arttıkça yumurtaların gelişim ve çatlama oranları artmaktadır. Fakat 28,5 C° ve üzeri sıcaklıkta yumurtalar çatlamadan anneden ayrılmaya başlayabilir. Bu nedenle ideal sıcaklık maksimum 28 C° olmalıdır.

  Pembe veya yeşil olan yumurtalar zaman geçtikçe grileşmeye başlayıp, çatlamadan iki gün kadar önce fener tutulduğunda ışığı yansıtacak/parlak hale gelirler.

  Çatlama genellikle karanlıkta, Kirkendoll’ un deneyimlerine dayanarak gece iki sularında gerçekleşir.

  Larvalar fototropik, yani ışığa duyarlıdır. Işık kaynaklarına yüzmeye çabalarlar.

  Çıkış gecesi dikkat edilecek hususlar;

  Yumurtalar gümüşi bir renk alır.
  Dişi huzursuz ve hareketli tavırlar sergiler ve yem almaz.
  Yumurta kümesinde yaklaşık iki kat büyüme gözlemlenir.
  Yumurtalar sanki kopup gidecekmiş gibi anneden salınmaya başlarlar.

  Bunları gözlemlediğiniz anda tankta kullanmakta olduğunuz her türlü akıntı motor ve pompalarını kapatmalısınız.

  Yumurtadan çıkış

  Anne kendini yüksek bir yere çıkartır.

  Yirmi dakika içinde kayadan bir anda yükselir ve kuyruğu ile geri çekilme hareketi yaparak larvaların tümünü suya salar. Bu anda tüm tankın içini bir larva bulutu kaplayacaktır. Bu tanktaki diğer tüm canlılar; balıklar, mercanlar, kurtlar, için bir ziyafet anlamına gelmektedir. Tankta başka canlı olmasa bile, peppermint karidesleri de larvalarını yerler. Bu nedenle larvalar mutlaka toplanmalıdır.

  Anneyi yumurtlamadan önce başka bir tanka ayırmak, çok riskli ve karides için de çok stresli bir iştir. Dişi kabuk değiştirmeye da yakın olduğu için çok streslidir ve bu aşamada; larva salım işini erteleyebilir, en kötüsü ölebilir. Nihayetinde yumurtalar dişinin salgıladığı özel bir hormon sayesinde açılmaktadır ve anneden erken ayrılan yumurtalar açılmayacaktır.

  Larvaları ayırmanın en kolay yolu nazikçe sifonlamaktır. Kirkendoll, yine tecrübeye dayanarak, larvaların ancak %50 sinin sağlıklı bir şekilde toplanabildiğini belirtmiştir. Her batımda 100-600 larvadan ancak yarısı sağlıklı bir şekilde toplanabilmiştir.

  Larva tankı

  Larvalar için hazırlanacak tank özellikleri;

  Azami 80 litre ideal hacimde olmalıdır.

  Larvalar ışığa duyarlı olduğundan, tankın etrafı siyah film ile kaplanmalı veya boyanmalıdır.

  Isıtıcı ile sıcaklık aynı 26-28 C°’ de tutulmalıdır. Isıtıcı hava taşının yakınlarına yerleştirilmelidir.

  Gece gündüz döngüsünü sağlayacak bir aydınlatma sağlanmalıdır.

  Bir köşesinde nazikçe hava veren, tabandan az yüksekte bir hava taşı bulundurulmalıdır. Hava şiddeti sonraki bölümlerde anlatacağımız şekilde ayarlanabilmelidir, ilk aşamada oldukça nazik bir su hareketi sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Hava taşı seramik ve ince gözenekli olması larvaların zarar görmemesini de sağlayacaktır. Larvaların aşamalarına ve popülâsyonuna göre, larvalara sadece ihtiyaçları kadar akıntı ve oksijen sağlanmalıdır.

  Larva tankları mümkün olduğunca temiz tutulmalı, ilerleyen zamanlarda oluşacak; dip tortusu, çökelti ve yem artıkları anında sifonlanmalıdır. Sifonlama sırasında larva çekmemeye özen gösterilmelidir.

  Transfer

  İlk olarak anaç tankından(aynı sıcaklık ve tuzluluk) alınacak 20-40 litre su ile doldurulmalıdır.

  Larvalar 10-15 cm. anaç suyu ile doldurulan tanka fener ve sifonlama yolu ile alındıktan sonra, tank her gün 4 litre taze tuzlu su eklenerek tamamlanacaktır. 80 litre tankınız varsa anaçlardan alacağınız 40 litre su sonrasında, her gün 4 litre şeklinde 10 günde doldurulur, bu süreçte dip temizliği ve bakıma ihtiyaç olmayacaktır.

  Larvaların transferden sonraki yedi saat içinde beslenmeye başlanmaları gereklidir. Bu süre uzadıkça ilerleyen dönemlerdeki larva kayıpları artabilir.

  Gelecek bölümler:

  Larval dönemler
  Dönemleri boyunca larva Bakımı
  Artemia sorunsalı
  Alternatif Yemler

  Saygılar,
  Kaynak: “How to Raise & Train Your Peppermint Shrimp, 2nd Edition”,April Kirkendoll, 2008
   
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Larval dönemler

  [​IMG]

  Larvaların geçirdikleri dönemleri “ZOEA“ olarak adlandırılır ve Zoea1, Zoea2 vb. olarak devam eder.

  Önceden bahsettiğimiz gibi ışığa karşı aşırı duyarlıdırlar.

  Yaklaşık 2mm. boyundadırlar ve “E” harfi gibi baş aşağı yüzerler.

  Bu aşamada gözleri vücutlarına yapışık durumdadır.

  Yeterli sayıda ayakları oluşmamıştır ve diğer organları da oldukça ilkel durumdadır.

  Larvaları ilk yedi saat içinde beslemenin hayatları bakımından önemli olduğuna değinmiştik, çok aç kalmadıkça kardeşler arasında birbirini yeme gözlenmez, ancak olası kıtlıkta ufak kardeşler büyükleri tarafından yenilebilir.

  Bu aşamada su akıntısında yüzen larvalar tanktaki tüm çıkıntılara, tırnaklara ve diğer nesnelere kolaylıkla takılıp kalma eğilimindedirler. Bu nedenle larva tankının düzenlenmesinde mümkün olduğunca yuvarlak hatlar, çıkıntısız bir tasarım yapılmamıdır. Klasik tanklarda silikon yüzeyler pürüzsüz ve temiz çekilmelidir. Profesyonel hobiciler bu durumlarda “kreisel” gibi silindirik düzenekler yapımını düşünebilirler( Kreisel yapımı konusunda portalımızda önceden bir konu anlatımı yapılmıştı).

  Peppermint üretmenin bir avantajı da rotifer veya copepod gibi canlı yemlere ihtiyacınız olmamasıdır. Bunun nedeni larvaların yemlerine tutunarak beslenmeleridir, basketbol topunu tutup kemirerek beslendiğimizi düşünelim, bu durumda bizde verilecek olan tenis veya masa tenisi büyüklüğündeki yemler işe yaramayacaktır. Larvalar her zaman üzerine tutunup beslenebilecekleri yemler ararlar.

  Üreticinin işini nispeten kolaylaştıran bu ilk beslenme zincirinin başı; yeni çıkmış artemia nauplii’ leridir.

  Larvalar iki günde bir kabuk değiştirirler.

  2. ve 3. günlerde gözleri vücuttan demetler halinde dışarıya uzar.

  4. ve 5. günlerde bir çift Uropod oluşur ve boyları 3mm.’ ye ulaşır.

  İlk hafta sonunda 5mm. olurlar ve “mızrak ayak” denilen mızrak biçiminde bir çift ayak oluşur.

  Mızrak ayaklar, tanktaki su kalitesi ve hastalıklar konusunda en büyük göstergedir. Halen baş aşağı yüzen larvaların mızrakları daima su yüzeyini gösteriyor olmalıdır, tabana dönük olan mızraklar tankta bir sorun olduğunun göstergesidir.

  Bu mızrakların oluştuğu kabuk değiştirme dönemi en hassas dönemdir. Metamorfoz’ dan önce yedi önemli kabuk değişiminden geçerler.

  Larvaların en fazla kaybedildiği dönem ilk haftadır. 2.-3. ve 4. haftalar bu döneme kıyasla daha rahat geçirilir. 5. haftada metamorfoz(dönüşüm) geçirerek tabanda yaşamaya başlarlar, işte bu dönemde de 7. ve 8. haftalarda eğer su şartlarında sıkıntı olursa yine ölümler görülebilir. Kirkendoll, 100 larvadan 20’ sinin metamorfoz dönemini sağlıklı şekilde geçebilmesini başarı olarak görmektedir.

  Dönemleri boyunca larva Bakımı

  İlk iki hafta suda yeterli yoğunlukta yeni çıkmış (bir-iki saatlik) artemia nauplii’ leri ile beslenen larvalar, üçüncü hafta sonunda nauplii’ lerden daha büyük boya gelirler. Bu nedenle daha olgun, genç artemia boylarına geçiş yapılmalıdır.

  Dördüncü haftada 1cm. boya ulaşabilen zoea’ lar (larvalar) yetişkin artemiaları rahatlıkla yakalayıp yiyebilecek hale gelirler.

  Beşinci haftada herşey yolunda giderse metamorfoz geçirip tabana inerler, artık su içinde serbest yüzmemektedirler. Bu aşamada önceden belirttiğimiz gibi tamamen şeffaf haldedirler, çıplak gözle bile çok zor seçilebilirler. Hobicilerin tankta hiçbir şey göremeyip, tüm larvaların öldüğünü düşünmeleri normaldir.

  Artık ebeveynlerinin birer kopyası olan yavru karidesler, 3.-4. aylarda yetişkinliğe erişip üremeye hazır hale gelirler.

  Larva tankının bu aşamalardaki bakımını kısaca özetlersek;

  İlk hafta tankınız dolana kadar taze tuzlu su eklenmelidir.

  İkinci ve üçüncü haftalarda günlük ya da iki günde bir dip çekimleri yapılmalıdır, yerine taze su eklenmelidir. Larva tankındaki bakteri nüfusu; sudaki amonyak, nitrit ve nitrat değerlerini kontrol altında tutabilmelidir, bu nedenle bakteri tutucu medyalar, bir torba içinde larvaların takılmayacağı şekilde düzenlenebilir.

  Üçüncü haftadan sonra temizlik haftalık olarak yapılabilir. Sifonlama yaparken larva çekmemeye özen gösterilmelidir.

  Artemia Sorunsalı

  Rotiferler veya copepodlara gereksinimi olmayan larvalar için en iyi ilk ve son besin artemia’ dır. Bu nedenle karides üreticisinin elinin altında sürekli değişik boylarda artemia bulunması gerekmektedir.

  Artemia konusunda portalda yeterli konu olduğu için bu konuda ek bilgiye gerek yok sanırım, fakat larva tankında ne kadar artemia bulundurulması konusunda bilgi vermek gerekirse;

  16-24 saatlik dönüşümlerle elde edebileceğiniz artemia nauplii’ leri için, bir tatlı kaşığı kist 80-160 litrelik larva tankına yeterli yoğunlukta besin sağlayacaktır.

  80 litrelik bir larva tankında ilk yoğunluk 2 cm.’lik bir çapta 5-10 adet nauplii olmalıdır. İlk iki gün bu yoğunluğu daha düşük tutabilirsiniz, larvaları ilk aşamalarda yiyebileceklerinden az yem ile beslemek, su kalitesi açısından daima daha iyi sonuçlar vermektedir.

  Nauplii’ler önceden daima taze su ile arındırmalıdır, artemia çıkartılan su asla larva tankına girmemelidir.

  [​IMG]

  1.haftada larvalar kendilerinden 2.5 cm. uzaklıktaki nauplii’leri ancak görebilirler, bu nedenle tanktaki nauplii yoğunluğu, bu çap içerisinde 5-10 adet nauplii bulunacak şekilde tutulmalıdır. Bu da yaklaşık 65 ml.’ de 5-10 nauplii’ ye tekabül etmektedir. Bu aşamada larva avını yakalama hareketi yapamaz, ancak suda denk gelen yeme tutunabilirse yiyecektir.

  2.haftadan sonra aktif olarak bilinçli avlanmaya başlayacaklardır, bu haftalarda nauplii verilmeyip, 1-3 mm. boylarda genç artemia’ ya geçilmelidir.

  3. haftada avlarının arkasından yüzerek avlanmayı pekiştirirler, bu aşamada 5mm. ve üst boylarda artemia verilmelidir.

  Bu nedenle ilk üç haftalık süreçte elinizin altında değişik boylarda artemia bulundurulmasının gerekli olduğunu belirtmiştik.

  Bunun için şu yöntem izlenebilir;

  Kistlerden her gün artemia çıkartılması,

  Bir hafta kadar nauplii’ler ile larvaların beslenmesi,

  Her gün bir sonraki günün artemia kuluçkasının hazırlanması,

  Artan fazla nauplii’ nin temiz bir kovaya alınması ve bol havalandırılarak, herhangi bir artemia besini ile beslenmeye başlanması.

  Artemialar 4 ila 5. Haftalarda erişkin boya ulaşır ve yaklaşık 1 cm. boya gelirler, bu süreçte larvaların gelişimi ile yetişkin artemia elde edilmesi, bir şekilde senkronize edilmelidir(larvaların 4.hafta içinde yetişkin artemia yakalayabildiklerini belirtmiştik).

  Larva artemia ilişkisi tablosu;

  [​IMG]

  Peppermint karides üretiminde artemia’ nın rolü büyüktür, bu nedenle öncelikle artemia üretimi ve büyütülmesi hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmanız, larvaların sağlığı ve üretim yüzdesi başarınızı etkileyecektir.

  Alternatif Yemler

  Üretim konularının en büyük problemi; elde daima kaliteli, iyi beslenmiş, uygun nitelikte ve sayıda canlı yem bulundurmaktır.

  Yeterli yem bulunmadığında hobicinin yardımına koşan bazı ticari ürünler de piyasada bulunmaktadır. Fakat bunların canlı yeme oranla bir dezavantajları vardır, bunlar; su içinde askıda kalmamaları ve sonucunda tabana çökerek su kalitesini doğrudan ve kısa sürede etkilemeleridir. Bu neden ile hazır yemler kullanılırken, tank temizliği ve su kalitesinin korunmasına çok daha fazla dikkat edilmelidir.

  Kullanılabilecek hazır ürünler;

  Ticari karides yemleri,

  Dondurulmuş yemler,

  Protein ve renklendirme açısından zenginleştirilmiş pul veya granül yemler.

  veya kendi hazırlayabileceğiniz donmuş karışımlar olarak gösterilebilir.

  Donmuş karışımları; balık, karides, balıkyağı, lesitin, kril, yengeç, kerevit, spiriluna karışımlarından elde edebilirsiniz.

  Herhangi bir hazır yemi verirken, ilk hafta larvaların alabileceği şekilde ezmeli ve mümkün olduğunca su içinde askıda kalmalarını sağlamalısınız. Günde dört defa yemleme ve gün sonunda temizlenmeleri yeterli olacaktır.

  İlk hafta sonunda tane boyutunu arttırmalısınız.

  İkinci ve üçüncü hafta sonunda yeme alışan larvalar, su yüzeyine yakın kalıp, yemlemenizi beklemeyi öğreneceklerdir.

  Sonuç

  Tuzlu su hobisindeki beklide en zevkli, fakat bir o kadar da zahmetli uğraş olan üretim konuları içerisinde, en kolay üretilebilen karides türü olan Peppermint’in kapalı ortamda çoğaltılmasını kısa notlar halinde açıklamaya çalıştık.

  Ticari olarak bakıldığında, bu işin daha ciddi ekonomik yatırımlar, tercihen otomatikleştirilmiş sistemlerin kurulumlarının yanında bol bol da zaman gerektirdiği ortadadır. Yine de bu notların amatör hobicinin zevk için yapacağı üretim macerasında, kendi tecrübelerinizin yolunu açmak ve kişisel yöntemlerinizi keşfetmek yolunda yardımcı olacağını umuyoruz. Suyunuz temiz, tuzunuz hazır olsun.

  Unutmayın ki akvaryumda üretilen her canlı, okyanuslardan daha az sayıda toplanmaları demek :)

  Başarılar.

  Saygılar,
  Mahir ÖNER
  Kaynak: “How to Raise & Train Your Peppermint Shrimp, 2nd Edition”,April Kirkendoll, 2008.
   
  cystein, burak ozu, nhtkmn ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  30.Temmuz.2011 günü Saat 20:00 sularında tankımda gözlemlediğim Cleaner karides Zoea' ları (larva).

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu sahneler için özellikle dolunaylı gecelerde gözlem yapılmasını tavsiye ederim.
   
  Pennywise, samurai, cystein ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 4. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Ne güzeller.
   
 5. poseidon

  poseidon

  Mesajlar:
  150
  İsim:
  Barış
  Harika.Teşekkürler....
  Palyaçolar içinde Çeviri yapsan çok güzel olacak Mahir abi.
   
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Teşekkürler, bu forumda "palyaço" üretimi için artık çeviri yapıp yayımlamak nafile kalıyor. Satır aralarında o kadar çok bilgi var ki....bir de arkadaşların başarıları ve tecrübeleri bizim için yeterli, hatta arge açısından yabancılardan öndeyiz diyebilirim(AP fit yem ve Bakkal fit yem). Arkadaşlarımız sürekli çalışıyor :).

  Plankton ve rotifer konusunu kavrayan biri palyaçolarından rahatlıkla yavru alabilir. Tabii ki "amatör hobici" tadında... Ticari olarak hala düşünen var mı bilmiyorum ? :)
   
  Düzenleme: 29 Mart 2015
  Fatih BARLAS, Pennywise, TencoMelih ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 7. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Ticari olarak düşünülmesi için tasarım balıkları ortaya çıkarabilmek gerekiyor sanırım. Ama işin sonundaki bilanço üzerinde ciddi hesap yapmak gerekir. Kardinal ve standart palyaçoların neredeyse lepistes fiyatına satıldığı bir hobide üretimin kar amacı gütmesi pek mümkün görünmüyor. Bu işi sadece hobi adına üretmek ise para ile ölçülemeyecek bir değer olduğundan oradaki bilançonun eksi sonuç vermesi üretilmiş tek balığın büyüdüğünü görünce muhakkak + verecektir.
  Şuan çalışan sistemimde 1 tane snail yavrusu var. Büyüklerini hiç kontrol etmesem de o ufak salyangozun her gün ictimasını alıyorum. 1 tane aldığım anemonun şuan 5 tane olmasının verdiği keyif şuan bana maddi getirisini hesaplatmıyor.
  Bu iş ticari olarak düşünülecekse üretimi yapılması gereken tür sanıyorum turbo snail türleri olmalı. 10TLye satılan ve neredeyse masrafı olmayan bu yararlı canlılar toplamda üreticinin yüzünü güldürür tahminen.
   
 8. poseidon

  poseidon

  Mesajlar:
  150
  İsim:
  Barış
  Notlara bakıyordum.Gece 2 diyince kontrol edeyim dedim salmış bir kısmını 10-12 tane sifonlayabildim.Çoğu duruyor dişide onuda bu gece salar sanırım.

  D-Lysmata boggesi türü bendekiler
  image.jpg
   
  Pennywise, TencoMelih, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 9. burak ozu

  burak ozu

  Mesajlar:
  1.660
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  burak özügeldi
  Gece ne var ne yok diye tanka bakayim dedim, zibilyon tane peppermint yavrusu ucusuyor iceride :)

  Bir yanim suyumun iyi oldugunu gosterdigi icin seviniyor, diger yanim yavrular icin uzuluyor. Umarim ps den cok mercanlara yem olurlar.

  Bu arada cok degerli bilgiler Mahir Abi yine ellerine saglik
   
  cystein bunu beğendi.
 10. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  burak ozu ve Pennywise bunu beğendi.
 11. burak ozu

  burak ozu

  Mesajlar:
  1.660
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  burak özügeldi
  Yok Abi zaten sabaha karsi uc bes tane kalmisti.

  Onlarida bir daha goremedim. Ona ayri odaklanacagim Abi biraz daha zamani var.

  Sumpa yaptigim frag alanini disariya cikaracagim falan angaryalari bir toparlayayim ugrasacagim.

  Ciddi heyecan verdi :)

  O zama seni rahatsiz edecegim Abi
   

Sayfayı Paylaş