1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Paslı çivi Kullanımı Fikirleriniz?

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde avşarbeyi tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. avşarbeyi

avşarbeyi

Paslandırılmış çiviyi akvaryumcu arkadaş solan ve gittikçe zayıflayan anabies bitkimin dibine sokarsam daha iyi gelişeceğini ve balıklara bir zararı olmayacağını söyledi.Ne dersiniz arkadaşlar?

Saygılar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: Paslı çivi

Esiden uygulanan bir yöntem. Demir ihtiyacını karşılaması açısından yapılıyor sanırım. Deniz akvaryumuna düşecek bir çivi tüm canlıların ölümüne sebeb olur. Ama tatlı su bitki akvaryumlarında ben demir profilden dekor bile gördüm. Bakalım bitkili akvaryum tecrübesi olanlar ne düşünüyor.?

3. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

Paslı çivinin faydasının olmadığını duymuştum.

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Bu yöntemi duymuşluğum var. Babamla konuşurken, eskiden evde ki çiçeklerin diplerine paslı çivi soktuklarını söyledi. Bitkinin demir ihtiyacını karşılayacağı doğru olacak gibi geliyor fakat akvaryumlarımızda ki diğer canlılara ne gibi zararı ya da yararı olur bilemiyorum. Bu konuda tecrübesi olanlar elbet vardır. Onların yorumlarını merakla bekliyorum...

Saygılarımla...

5. Desert Falcon

Desert Falcon

Düşüncem ; balıklara zararlı bitkilere yararlı olabilir.

6. Ynt: Paslı çivi

Komuşumuzdan eskiden karanfillerin köklerine büyük paslı çiviler sokulduğu zaman daha iyi verim aldıklarının tecrübe edilerek uygulandığını öğrendim ancak akvaryumda pek işe yarayacağını sanmıyorum. Sonuçta su içinde oksitlenecek ve hiçbir işe yaramayacaktır. Piyasade çok uygun fiyata yerli marka çelatlanmış sıvı demir gübreler satılırken böyle bir uygulamanın anlamsız olacağını düşünüyorum.

7. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Bir çok metal bitki gelişimi için kullanılıyor..Bunlardan , demir içeriğinden dolayı paslı çiviler,kurşun plakalar,hatta ve hatta teneke parçaları gibi..Fakat bu ürünlerin oksitlenerek suya salınım yapmaları,kumun rengine yansımaları ve bozmaları,bitkilerin haricindeki canlıları olumsuz etkilemeleri nedeniyle akvaryumlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.Bir dönem akvaryumlarda anubias türü köklerinin dışarda kalması gereken bitkileri taş veya kütüklere bağlamak yerine kurşun plakalar bağlamak suretiyle akvaryum dibine koyardık..Bitkilere hiçbir zararı olmadığı ,aksine bağlı olan köklere nazaran kurşunlu köklerin daha iyi geliştiğini gözlemlemiştim..Fakat bu gelişimlerin birde aksi etkileri vardı..Örneğin tankımdaki canlı doğuranların doğurma sürelerinin geciktiği,doğan yavruların küçük kalması gibi olumsuzluklar yaratabiliyordu.Bu yüzden bir fayda beklerken diğer taraftan tanka vereceği zararlar düşünülerek metal elementler kullanmaktan kaçınmalıyız..Bir üst mesajdaki akvaryumportalı arkadaşımında dediği gibi çok cuzi rakamlara sitelerde şelatlanmış demir,fosfat,nitrat gübreleri satılıyor..Bir sabah uyandığınızda zevkle seyrettiğiniz tankın acınacak haliyle karşılaşmaya değermi?Riske girmeye değermi sizce?

8. taygun

taygun Guest

Daha önceden yazıp da saldırı sonucu kaybolan kısmı tekrar yazmak istiyorum. Böylelikle konuya abone olup tekrar takip etme şansım olacak.

Her forumda paslı çivi konusu işlenir. Enteresan olan nesne olarak illaki çivi seçilir. Asıl itibariyle maharet çivide değil, pasdadır. Paslı metalden su salınan demir, bitkilere vitamin olarak fayda sağlamaktadır. Çivi yerine paslanmaya müsait başka bir metal de kullanılabilir.

Bir de önemli olan paslı metalin nerede olduğunu unutmamaktır. Aksi halde yaralanma riski her zaman olacaktır.

Saygı ve Sevgilerimle,

9. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Tamer hocam pasın faydası konusunda hemfikiriz tabiki,en azından demirin faydası kesin..Bu çivi olmuş plakalar olmuş başka mesele..Ama sizde eminimki demir ve diğer metallerdeki pası direkt olarak kullanmaktansa diğer ortam canlılarına etkiside düşünülerek demir siçerikli sıvı gübre kullanma taraftarısınız değilmi?Sizce gübre hali ile kullanımdamı daha etkili bir fayda elde edilir?Yoksa direkt metalden pas haliylemi?Bu konudaki fikriniz sanırım bir çok arkadaşıma ışık olacak ve akıllarındaki soruları yanıtlayacaktır.Saygılarımla.

10. taygun

taygun Guest

Murat Bey,

Merhaba. Sizinle kesinlikle hem fikirim. Paslı çivi veya bir başka bir şeyi demir içerikli gübre niyetine akvaryuma sokmanın hiç bir mantıklı yolu yoktur. Bugüne bizler aldığımız akvaryumlara, ekipmanlara, balıklara ve ilaçlara pek çok para verdik. Bunların yanında demir içerikli sıvı gübre yerine paslı metal kullanmanın tasarruf olmaz. Bizler bilgili ve tecrübeli kişiler olarak ilgilendiğimiz hobinin gereklerini yerine getirmekle mükellefiz.

Saygılar

11. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Acaba bitkiler oksitlenmiş demiri bünyelerine alabiliyorlar mı?Bunu da bir düşünmek lazım...

12. sehitler_diyari

sehitler_diyari

Bence hiçbir faydası olmaz. Bunun yerine piyasada sıvı halde demir bulunabilir. Yada alacağınız herhangi çoğu sıvı gübrede zaten demir bol miktarda vardır. Demirin bitkiler için çok faydası vardır. Fakat bunu çividen karşılayabileğini sanmıyorum.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bence pasın faydasından çok zararı vardır.Ayrıca uğraşmayada değmez diye düşünüyorum.

14. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Tanklarımdan birini 2 yılın ardından temizleyip tür değişikliği nedeniyle bozunca kumun altından paslı bir anahtarlık zinciri çıkmıştı (kim atttıysa) o kadar süre durmuş balıklara zararı olmamış ve en son elime takılmıştı,ama ne olur ne olmaz akvaryuma böyle şeyler koymayalım

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Olcay abime katılmakla beraber eklemek istediğim ;

Ben bu yöntemi denedim ve balıklarımı vede bitkimi ( limon ) kaybettim. Faydasının olduğunu zannetmiyorum ama zararları konusunda kesin diyebilirim. Acı tecrübemle kanıtlanmıştır.

Saygılar.

16. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Mesleğim ve okuduğum okuldan ötürü metallarden az buçuk anlarım.Paslı çivi ile toprak içinde bulunan demirin nasıl bağdaştırıldığına anlam veremıyom.
    Pas adı üzerinde insan üzerinde bile etkisi vardır.Bir kişinin vucüt azalarından birini metal malzeme kesdiği anda,3 ve 5 yıllık ömrü olan tetanoz aşısı vurulur.İnsana bu kadar zararlı iken balıklara neler yapar.

Sayfayı Paylaş