1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço isteksiz beslenme sorunu.

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde ibrahimkent tarafından 3 Kasım 2019 başlatılmıştır.

1. ibrahimkent

ibrahimkent

İsim:
    ibrahim kent
    Merhabalar,
    1 hafta önce bir hobici den 3 adet ocellaris aldım. Hobici arkadas yem yemeleri çok iştahlı ne verseniz yer dedi. 3 senedir balıklar kendisindeymis.
    Alışma süreci diye haftadır bekliyorum bir gelişme yok.

Belirtiler su sekilde,

İlk 3 gün hiç birsey yemediler. Yemi alsalardı ağzına alıp attılar. 4-5 gün sonra 1mm pallet yemi ikiye böldüm 2 balık 1-2 parça yedi isteksiz olarak yesem mi yemesem mi modunda. Diğer balık hiç yemiyor ağzına yemi alıp direk atıyor. Sarımsaklı vs yem denedim. Onda da sonuç yok.

Yemler,
    NLS marine formula, hikari Seaweed Extreme, Jbl, tropical pul

Bu arada camlarda ki copepod ları sürekli hepsi yiyor.

Canlılar tank içerisinde canlılar. Formları iyi. Beyaz benek, kuyruk cüremesi, karın çöküklüğü vs yok. Dışkılamayı yem yemediler için henüz göremedim. Bir sefer bir tanesi ishal miş gibi yaptı.

Balıklar stresde de değil. Tank da gayet rahat geziyorlar.

Arasıra yanak kısımlarını kayaya sürüyor.

Ben solungaçlar da bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Genelde yeme isteksiz davranmazlar. Su şartlarınız düzgünmü tankınız yeni mi?

3. ibrahimkent

ibrahimkent

İsim:
    ibrahim kent
    Akyaryum yeni 2 aylık sayılır.Su değerlerim iyi derecede. 0-10 arası her hafta düzenli %10 su değişimi. Ardından bakteri besini. 30 adet conch 7-8 adet teke karides. Akvaryumda balıklar yemleri yemeyince kardisler 5 dk temizliyor. Atık yem kalmıyor. Ps toplama işi güzel. Tank kurulumu boş 3 hafta döndü. Diatom başlayınca conch ları saldım. Başka bir tankdan şu aşılama yapıldı. Bakteri besini düzenli verildi. Kayalar başka tankdan yarın saat içinde getirilip kondu.

Tankdan genel bir görüntü.

https://imgyukle.com/i/E8A4cj

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Kayaya sürtme işi bir sıkıntı göstergesi bence. Amatörce ben olsam önce ısıyı yükseltirdim (mercan yoksa), devam ederse kaya içermeyen bir karantina kurup bol hava desteği ve yüksek ısı ile mikofish ekleyerek karantinadan geçirirdim.

5. ibrahimkent

ibrahimkent

İsim:
    ibrahim kent
    Benim aklımdaki balıkları karanfil yağı ile anestezi edip 50x micro mercek ilesolungaçlarına bakmak. Sonrasında karantinaya yöneleyim diyorum.

Anestezi daha önce yapmadım. Oran 1litre ph ve ısı aynı tatlı su 2ml karanfil yağı ile 10ml etil alkölde cözdürüp balığı anestezi yapmak.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

6. ibrahimkent

ibrahimkent

İsim:
    ibrahim kent
    Merhabalar,

Balıklar yem yemeye başladılar. Çok olmasada 1mm palet yemlerden 3-4 adet yiyorlar. Sabah aksam. Balıklar tank gireli 10 gün oldu. Alışma dönemi idi galiba. Ama hala gözlemlerimde gözüme çarpan şeyler var. İleride bakacaz artık onlara.

Bu arada bu palyaçolar dışkılamayı ishal seklinde birden bırakıyorlar parçalı toz seklinde. Bu balıklara özel biseymi? Yoksa normal balıklar gibi düzgün formda mı dışkılamalı?

Sayfayı Paylaş