1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço da sürtünme

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Kenan Kahraman tarafından 9 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Evet aldım uygun olmayan birtek bluetang var onuda eşim çok istedi diye aldım stres yapmasın diye yüksek sesle bile konuşmuyoruz :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Burcu bunu beğendi.
  2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Tuzluluğu refraktometre ile ölçtüğünüzü varsayıyorum. kalibrasyonunu oda sıcaklığındaki rodi su ile yaptınız mı? Tuzluluktan yana sıkıntı olmasın diye. İlk mesajda size cevap verilmemesinin bir nedeni de balığın yem almadığını belirtmiş olmanız. Bu durumdaki balıklara yeni başlayan birinin yapabileceği çok fazla bir şey yoktur ne yazık ki. Bir sürü farklı ortama ve uygulamaya sokmuşsunuz. Bu durumu bence çok devam ettirmeyin, balıkları düşük tuzlulukta (1.020-1.022 civarı) tutmaya devam edin. Yüksek sıcaklığın ne kadar sürdürülmesi gerektiğini ben de bilmiyorum ama uzun süre maruz kalırlarsa stres yapabilir belki. Bu durumlara neden olan bir sürü faktör vardır, hepsini ortaya çıkarmak imkansız gibi bir şey. Değişim sularını nasıl hazırlıyorsunuz, su tamamlamasını ne kadar sıklıkla yapıyorsunuz, hangi tuzu kullanıyorsunuz, biraz bu konularda bilgi yazarsanız. Bir de şu an itibariyle yem almayan balık var mı tankta?

3. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Kalibrasyonu oda sıcaklığında saf su ile yaptım.Hasta olan balık tedaviden sonra yedi daha doğrusu zorla bir boru yoluyla önüne bıraktığım zaman yedi.Balığa tedaviyi karantina tankında uyguladım ana tanka hiçbir müdahalede bulunmadım ana tankın ısısı yarım derece bile oynamıyor (tetra proline).Saka damacana kullanıyorum kovada 1 gün öncesinden tuzu ilave edip içine akıntı motoru koyuyorum 24 saat sonra ısıtıcı ekliyip ısıyı eşitleyip 2 saat süreye yayarak sumptan ekliyorum .Su tamamlamayı 2 günde bir manuel olarak damacana su ile yapıyorum.Reefcrystal kullanıyorum 1000/23 için litre başına 35 gr gerekiyor.Şu an için yem almayan yok haftada birgün sarımsak ezip suyunu yemle karıştırıyorum yiyorlar.

4. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    [​IMG][​IMG][​IMG]

5. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    Bende aynı problemleri yaşamıstım yaklaşık 8 tane balıgım bundan dolayı öldü .Ve sorunun yanlış aydınlatmadan kaynaklı olduğunu buldum damseller kaya altına kacarken palyaçolar bunu yapamıyordu yaklaşık 8 aydır sabah 7-8 arası ve 12:00-22:00 arası ısıklar açılıyor ve kapanıyor.Ayrıca aşırı gelen ısığıda değiştirdim.Şuan iki palyaçom hala sağlıklı bir şekilde yaşamına devam ediyor.

6. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Su değişimini ayda bir yapıyorum ve bir tüp biodigest kırıyorum

7. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Aydınlatmam 16-23 arası dervrede

8. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Mehmet bey sizin palyaçoların ağız kenarlarında sivilceye benzeyen oluşumlar varmıydı kendilerini kuma vb.. yerlere sürtüyolarmıydı

9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Yaptığınız herşey doğru görünüyor. Bir tek soru işareti var. su tamamlamada eklediğiniz suyun pH'sı ile akvaryumun pH'sı arasında çok fark var mı acaba..? portatif bir ph metre, size bu konuda bilgi verebilir. (Testler pek işe yaramaz pH konusunda).
    Ph da dalgalanma olduğu zaman balıklar stresten beneğe de girebiliyorlar. Yapabileceğiniz şey, su tamamlamayı günde 1 kez'e çıkarmak olabilir. Dalgalanmaları en aza indirmek için. tds ph ısı ölçer birlikte kalem tipi cihazlar var, zaman zaman 2. elde görünüyor, öyle bir şey kullanırsanız iyi olur.

10. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    10.00-20.00 arasına çekin şimdilik bence.

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Dip çekme aparatınız varsa öncelikle dipten biraz su çekelim ve ÷10'u geçmesin. Su değerlerini çok değiştirmeden olası benek yavrularını sifonlayalım.

Balıkların tankta hala var olduğunu düşündüğüm bu hastalığa karşı dirençlerini sarımsak emdirilmiş yemle güçlendirilelim.

Aydınlatmamızın şiddetini ve süresini fazlaca azaltalım.

Konaklayacakları yerler en yumuşak yerler. Balıklarımızın yüzgeçlerine bu aralar daha dikkatli bakalım. Hastalık ilerliyor mu?

Bu işlemi 2-3 gün devam ettirelim. Sonuca göre tekrar ilerleyelim.

Lütfen, suyu bir kerede boca etmeyin. Mantıklı bir şekilde damla damla gibi azar azar ekleyelim. Bir kerede 20 litre çekip 20 litreyi boca etmeyin iyice dengesi şaşmasın balıkların.

Hassas dönem, narin davranalım. Acele etmeyelim. Sonuca ulaşacağız...

▪Note5 ve Tapatalk▪

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Ontheway bunu beğendi.
  13. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    evet sürekli sağa sola sürtünüyorlardı ancak herşeyi denedim kurtaramadım. bir kere yakalanan haftasına öldü.bende bir süre ısıkları kapattım.etilen mavisi ile dezenfekte ettim .tabi mercan vs yoktu akvaryumda daha sonra fazladan gelen ısık sistemimi elden geçirdim.ve balıkları ekledim.şu an 1 yıldır bende balıklar ve sorun olmadı.Ancak iki gün önce sabah 8 akşam 8 e ayarladım ısık süresini .Kendi küplerinden dışarı çıkmaz oldular bende eski sisteme çevirdim hemen geri.

14. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    tabi bunlar benim yaşamış olduğum ve bazı şeyler yaparak kurtulduğum bir sorun idi.Garanti veremem yada kesin çare budur diyemem.

15. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Ph ım aynı o cihazdan var elimde dip çekimi yapıyorum motorlu dip pompasıyla dediklerinizin hepsini yapıyorum birtek ışık şiddeti dışında onuda deneyeceğim.Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim

16. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Gereken şeyleri yapmışsınız. Saka suyun Ph ı (içme suyu halindeyken) ve onunla hazırladığınız tuzlu suyun pH'ı kaç çıkıyor baktınız mı?

17. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    8.3 değişmiyor

18. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Burak bey beyaz benek tedavisi linki göndermiş benim sorunum ağzının kenarında sivilce gibi tek bir nokta

19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
  20. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim: