1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço Balığı Üretim & Yaşananlar

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    2 gün önce arkadaşlara WhatsApp üzerinden sohbet arasında birkaç gün evvel aldıklarımın faturasına fotoğraf çektim yolladım. Kıçı kırık larva tankları, hava motoru, deniz tuzu, lambası, hortumu, yem malzemesi, arka fonu derken incik boncuğun faturası 1035 TL. Ana sistem giderleri, yakıtı, yemi, suyu, tuzu bitmek bilmiyor ve biteceğini de hiç sanmıyorum. Amorti etme kısmı ile ilgili en küçük bir istek ve arzu içinde değilim. Neden mi?

Ben standart SPS veya diğer eski balık ağırlıklı tankları aşağı yukarı 12 sene yaptım ve onlarında masrafları bundan pek aşağı değil. Üstelik birçok unsurunu kendim bulmuş, bazen suyu doğadan, katkıyı nalburdan, ps yi borudan yaparak gittiğim halde bu böyle.

Sonuç olarak bu da aynı hobinin içinde olan bir unsur, tek farklı uğraş alanı değişik ama temelde akvaryum hobisi, öyle de yapıyoruz böyle de. Ben arzuladığım hedefe bakar giderim ve değer görürse görür, görmezse yapacak bir şey yok.

Erdem., TencoMelih, murat parin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    8. gün

Larvaların göbişlerine bakarsak bunlar Türk kasına sahip larvalar.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nauplii hazırlıyorum akşama çıkarlar deneyeceğim ama zor görünüyor gibi yemeleri, belli de olmaz tabii. Senin de yakından bildiğin gibi besin zenginleştirme konusunda ciddi araştırmalar ve denemeler yapıyorum. Ne yazık ki daha yeni 190 TL harcayıp 10 gr bir besin karması hazırlayıp olmadığını görüp üzüldüm ama alternatif deposu gibi çalıştığımız için yenileri yolda tabii.

Probiyotikler konusunu eskiden beri tartışırız onu da deneriz elbette ama bir şey var sanki, farklı, başka, daha bomba, var bir şey var , olmalı...o lazım.:rolleyes:

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi kefir de olur değil mi?

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi rotiferi fitoplankton da tutarken nasıl kefir sütü verebiliriz, bir de ne sıklıkla ekleme yapabiliriz? :rolleyes:

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Anladım abi bende aynı düşünmüştüm, dediğin gibi ana kültürü hiç bir zaman bozmamalı, ana kültürden ufak ufak alınıp denemeler yapılabilir...

7. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Temel bey,

rotifer alternatifi bir yem bulursanız sizden haber bekliyorum :) . Benim yavrular canlı yem olup duruyorlar.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biraz uğraştım ama 8 günden önce işe yaramıyor gibi. Larva gözlemine dayanarak avlamaya hareketlendikleri nesne de ilk aradıkları şey canlı olup olmadığı. Bu da ilk 10 gün için alternatif kanalını kapatıyor. Yani bu yöndeki çalışmalar canlı alternatifler üzerine olmalı.

Montimahir bunu beğendi.
  9. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Bir Kaç bişey denicem su piresi larvası ve mikro kurt gibi. Yumurta sarısı kullanmayı bile düşündüm ama dediğiniz şekilde olursa sonuç alınamaz. Yinede sizi takipdeyim inşallah bir çözüm bulunur.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Denemeden zarar gelmez, bence de tecrübe edilmesi gerekir. Aşağıdaki yeni çektiğim videoda larvalar 11 günlük. Video başında sağda olan Golden pearle denilen popüler bir larva yemi, soldaki de benim yaptığım 25 adet besin, vitamin, protein hammaddesi içeren DIY larva yemi var. Tabii herkes kendi yaptığını beğenir ama Golden pearle ile arasında çok fark olduğuna inanıyorum. Ticari sömürü diye bir şey olmasıyla maalesef içerik açıklamak mümkün olmayacak. Bu yemlerin her ikisini de ancak 8 günden itibaren bazıları, 11. günden itibaren büyük çoğunluğu yemeye başladı. Yarın 2 farklı hammadde daha gelip homojen hale getirip deneyeceğim. Bunlar kendimce hedefime uygun besleme projeleri ama rotifer alternatifi ne yazık ki yukarıda da yazdığım gibi ilk 10 gün için canlı olmak zorunda gibi görünüyor.

11. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi maşallah.Larvaları ikiye ayırıp iki farklı yemle beslenip gözlenirse çıkar golden'ın foyası meydana.Ayrıca dıy yapımın çok daha taze olması ben besin değeri için en büyük etken.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi süperrrrr maşallah.

13. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    İngiltere den kültür siparişi vermek gerekecek galiba..

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benden de Kocaman Maşallah...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  15. Erdal

Erdal

Maşallah Temel abi

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maalesef herşey mükemmel gitmiyor. Rotifer kültürü 2 gün önce çökmüştü, yeni kültür yoğunlaşmasında sıkıntı var. Larva yemi denemelerine bu yüzden ağırlık verdim ama hepsi yemiyor Larva kayıpları var. Artemia yumurtası sağ olsun Alpi verdi ama tamamen bozuk çıktı ve hiç nauplii çıkmadı o da geri attı. Alpi yi elime gecirirsem yandı. :) Bakalım siparis ettim artemia, rotiferde yetişirse birazını belki kurtarırız. Asıl bu son yumurta partisine ağırlık veriyorum hazırlık olarak.

TencoMelih ve Erdal bunu beğendi.
  17. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    İnşallah fazla kayıp vermeden atlatırsınız. Belki vesile olurda alternatif yem bulursunuz.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi artemia yumurtası bana da bir arkadaştan gelmişti çoktandır duruyordu büyük ihtimal bozulmuş, ama hatamı telafi etmem için istersen bunlardan getireyim sana.
    Bunun fotosunu bulamadım Fd cyclops.

200-300 mikron yavru balık yemi.

300 - 500 mikron.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
    Montimahir bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akşam geçerken alıp deneyelim bakalım ne olur.

Alparslan bunu beğendi.
  20. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    O zaman hayırlı haberlerinizi bekliyorum. :rolleyes:

Sayfayı Paylaş