1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Paludaryumda Wabi kusa,penjing ve bonsai

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde Emrah Ece tarafından 9 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Penjing in yaklaşık ikibin yıllık bir geçmişi var,Bonsai sanatının temelini oluşturan Çin’ in bu eski peysaj sanatı Günümüzdeki mimari maketlerede çok benzer fakat penjingte doğa her zaman canlı objelerle gösterilir, bonsailer, yosunlar, gerçek taşlar kullanılır bunun yanısıra insan ve hayvan maketçikleri kulanılır herşeyin doğru oranlarda ve ölçekli olması gereklidir,nekadar gerçekçi durursa çalışma o kadar değerlidir.

Bazı penjing örnekleri:

Bonsai; ağaçları sığ saksılarda, belirli tekniklerle budayarak, belirli şekillere sokarak ağaçların minyatür kalmaları sağlamaktır.
    Bonsai yaklaşık bin sene önce pun-sai adı ile Çin hanedanlığında türemiştir, daha donra kamakura döneminde Budizminde etkileriyle Japonlar tarafından alınıp geliştirilmiştir
    Bonsai tekniğinde Bildiğimiz normal ağaçlar kullanılır, kök budama ve dallara şekil verme sayesinde genç bir ağacı yaşlanmış,köklenmiş tabiri caizse feleğin sillesini yemiş gibi gösterme sanatıdır bonsaide kullanılabilecek Ağaç türlerinin bonsaiye uygulanmasında türlere göre Akçaağaç, Ardıç, Şimşir, Cüce Nar ,Musmula, söğüt Çınar vs. ağaçlardır

Bonsai örnekleri:

Gelelim benim en sevdiğim bölüme Wabi kusa

Wabi kusaya penjing in biraz sulandırılmışı denilebilir, küçük bir ölçekte gerçek doğayı seyretmektir tüm çalışma doğal malzemeler kullanılarak yapılır
    Japonların geliştirdiği wabi kusa kelime anlamı olarak wabi kırsal, doğal, zarif manasına kusa ise bitki anlamına gelmekteymiş,
    Gayet estetik ve paludaryumlardada uygulanabilirliği sayesinde mükemmel peysaj çalışmalarını ortaya çıkarabilecektir Birkaç ay önce Borcam kabın içerisinde yapmıştım bu çalışmayı gambusyalarımda gayet sağlıklıydılar fakat paludaryum kuracağım için ortadan kaldırmak zorunda kaldım artık kısmetse inşaatı halen devam eden paludaryumumda bu tekniği tekrar deneyeceğim, ayrıca portalda tanıtmak amacı ile geçici olarak küçük bir wabi kusa kurulumu daha yapacağım.
    saygılarımla...

Resimler alıntıdır

bonsaireef bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Emrah, çok hayran olduğum Bonsaileri açmışsın foruma. Peyzajda kullanılabilecek mükemmel bodur ağaçlar bunlar. Ama ülkemizde bazı marketlerde Bonsai diye acayip bir ağaç türü satılmakta, ancak gerçekleri o kadar pahalıki sormayın. Zaten ülkemizde pek yok. Japonya'dan getirttim bir akrabama ama 2 ay sonra öldü. Bana 15 günde bir sulamam gerektiğini söyledi, oysa sulanmaları günlük olmalıymış. Çok üzülmüştüm. Bunların meyve ağaçalarıda var, tek kelimeyle tam bir sanat.

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Evet Temel abi yakında Salkım söğüt ile deneyeceğim sıfırdan emek vererek kendim yetiştireceğim araştırmadayım ;)

4. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Süper bu sistemler hayran kaldım.

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Ellerine sağlık Emrah. Bu arada su içerisnde ki çeşitlerde filtrasyon olayı yokmu. Nasıl böyle tertemiz oluyolar. Özellikle bizim burda suyu temizlemek gerekiyor. Bizim buranın havası pek nemli olmadığı için toz zerreleri rahatlıkla havada dolaşabiliyor.

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Muhammed kardeşim wabi kusa tekniği çok küçük boyutlara uygulanıyor, içinde ancak betta beslersin oda periyodik su değişimiyle iş görür ;) karideslerde güzel olur bence

7. figenc

figenc

Salkım söğüdü çok severim bi ara ben de dalından köklendirmeyi denemiştim olmamıştı. Bonsai olarak denediniz mi? Umarım başarılı olmuşsunuzdur ve yapım aşamalarını paylaşırsınız saygılar:gif
    Üçü bir arada tadından yenmez toka:gif

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Henüz deneyemedim ne yazıkki :(

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Denemeyi düşünüyor musun Emrah abi ? Ya da denemekte kesin kararlı mısın ? Çünkü resimler harika. Forumdan biri buna benzer bişey yapsa da paylaşsa çok güzel olur diye düşünüyorum. Ben kendime güvenmiyorum. Yoksa bende denerdim.

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hüseyin yazılanları iyi oku, aramızdakş muhabbete dayanarak söylüyorum kafanı kırarım sopa:
    wabi kusam zaten vardı ondan bahsetmiyoruz salkım söğüt bonsai den bahsediyoruz bu farklı bir hobi :D akvaryum değil.

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

:D Anladım abi. Kusura bakma bu aralar neyin ne olduğunu ayırt edemiyorum. aha:gif Sanırım geçici hafıza kaybı. Neredeyim ben. :D

12. figenc

figenc

Ağaçlarla ilgili foruma da üye oldum durduk yerde çılgın: :hakkımda hayırlısı saat:gif

Japon şemsiyesini de köklerinden arada budasak Wabi kusa penjing e uymaz mı?

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

O ağaç değil gövde yapmazki .Ş.

14. figenc

figenc

Bonsai kabaca; kök gövde dalı kontrol altında tutmak değil mi? Sulandırılmış penjing :F yaparken de japon şemsiyesinin köklerini kısa tutup yaprak ve boyca gelişimini küçültebilir miyiz, diye aklımdan geçirdim.
    "Odamdaki Biyotop" da, tabanı saran japon şemsiyelerinin kökleri budandıktan sonra suda sorun çıktığından bahsedilmişti 'bitki korunmak adına kimyasal bir madde çıkarmış olabilir belki' diye

Polidaryumunuzda da soracaktım ama; sol ve sağda fayansla ayırdığınız karasal alandaki bitkinin kulllanmadığı su için gideri var mı yoksa toprağı nemli tutacak kadar mı su koyuyordunuz?
    Penjing in kurulum aşamasında da borcamın köşesine minik saksı konmuş

Daha önce kurduğunuz penjing de (borcamda) gambusyalardan bahsetmişsiniz; mini fırına sığacak büyüklükteki borcama diyelim, kaç gambusya konmalı? Hafif akıntı yaptınız mı? Su değişimini gündelik mi yapmıştınız?

Sorulardan yoruldum demeyin sakın böyle güzel ilginç konuları açan sizsiniz :cicek:

15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Wabi kusa da akıntı olmaz el kadar borcamda akıntı yapmaya kalksam o akıntı evimin salonuna inerdi :D, Japon şemsiyesinin kökü ellenmez :uyari:
    Su değişimini haftalık yapıyordum erişkin altı iki gambusya beslemiştim. Fayanslı bölüm silikonla çaprazlamasına cama tutturulmuştur silikon arasında birkaç boşluk var üstten su döksem su topraktan süzülüp paludaryum suyuna karışıyor aynı zamanda toprak alttan azar azar su aldığı için hep nemli ;) paludaryumun yapılışını incelerseniz anlarsınız.
    Estağfirullah sorularınız benim için nimettir açıkçası, uzun zamandır bu kadar yoğun yazma fırsatı bulamadım portala, ne yapayım kimse benim ilgilendiğim şeylerle ilgilenmiyor burada :( tanganyikaları, malavileri, tuzlu suları, dıy aletleri :D felan var onların benim paylaşımlarıma pek uğramamışlar aylardır bu ölü konular sayenizde canlandı, siz yeterki isteyin bende neler var neler :D

16. figenc

figenc

toka:gif
    Yüz bulduğuma göre astarın topunu bırakıp gidin siz en iyisi :F
    şekilde görüldüğü gibi ilginç hobiler ilgi alanımdır bilginize..

Şimdi;

akan suları ve özellikle şelaleri çok sevdiğim için gözüm bir iki karış boyunda satılan çin/japon işi yapay şelalere takılıyordu. Sonunda bizim saksıcılar da yapmşlar ama yine de ucuz sayılmazlar. İş bu Dıy şelale nasıl yapılır derken kendimi buralarda buldum, sayenizde daha kimbilir nerelerde kaybolacağım saat:gif laf aramızda sitenin simgelerine de bayılıyorum çok matrak

Gambusya koydum, deyince aklıma suda oksijen gerektiği geldi çünkü labirentli balık değiller. İş bu yukarda bahsettiğim minik bir akıntı yapılabilir diye beynimde lamba yandı (o minik motorun ne olduğunu da henüz merak ediyorum?) Köşede kayanın üstünden su şırıldayabilir ya da köşede ağlayan duvar olabilir (hipermarket mağazasında 30 cm liği 450 YTL idi)

Japon şemsiyesinin kökünü not ettim iyi ki uyardınız.

Haftalık su değişimi % kaç olmalı? 0,03 mü :D tamamı mı?

Wabi kusa da en çok bir cm lik taban kumu olacağına göre - karasal kısım ya da ada hariç-, yine burada şu iyi bakteri kötü amonyak sorununu mu tartışacağız aha:gif

Fayanslar çaprazlamasına silikonla yapışık görmüştüm ama o üzeri torf kaplı straforların işi ne anlamamıştım tekrar dönüp bakacağım ancak bilmek istediğim şu;
    akvaryum suyuyla arasında ufacık bir delik bile olsa fizik kanununa- bileşip kap- göre işlemez mi geçiş?
    Palidaryumda en son akvaryumdaki suyu fazla kaçırınca karasal alanı sel bastı, demiştiniz ayrıca, suya adapte oldular mı bari gözemleyecektiniz?

Siz olmasanız "how is made..." falan nerden haberimiz olacak di mi yani saygılar:gif (ekleyip ekleyip arıyorum çok hoşuma gitti :basardim: )

Her malın bir alıcısı var sonçta siz üzülmeyin can:gif tanganyikaları, malavileri, tuzlu sularında su topu oynayabilirler

Ve de teker teker söyleyin , bir projeme başlayamadan heyecanlanıp bir başkasına çivileme atlıyorum ben :D adrenalinin azı karar çoğu zarar

Son bir şey: Bunca uğraşa nasıl zaman buluyorsunuz huh:

17. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

O motorun adı kafa motorudur yani iç filtrelerin kafasındaki bildiğiniz motor.
    su az kirlenme fazla değişim yarıyarıya olmalıdır, betta beslemek daha akıllıca olur ;) ben wabi kusaya balık koymayacaktım gambusyalar saldırgan olduğundan ayırayım diye oraya sonradan attım.
    Paludaryumun eski fotolarına baktıysanız toprak sudan yüksekte akvaryumdaki su seviyesi ile fayans hazne içindeki su aynı seviyededir aynı zamanda o fayansların en dip kısmında 10 cm kalınlığında taşlık tabaka var üzerinde torf var siz sorana kadar bir Allahın kulu merak edipte sormadı ''be adam bu fayansın içinde ne var?'' diye su basması olayına gelince, sucul alandaki suyu yükseltince hali ile fayans haznedeki suda çoğaldı ve toprak seviyesini aştı, bu su baskını bir haftalık bir mevzu daha yeni yani su buharlaşınca eski haline dönecek oradaki bitkiler zaten suyu seven bitkiler o yüzden sorun yok yaprak kısımları suda kalmasın yeter.
    Arama yaparken sadece paludarium diye aramayın terrarium ve vivarium diyede arayın süper işler çıkarmışlar.
    Madem benim gibi her tarafa saldırayım her gördüğümü yapayım diyorsunuz, o zaman tüm bunları tek projede uygulayın bu hafta sonuna kadar büyük bir akvaryuma 15 cm kum koysanız birazda su ekleseniz o kumda hayat başlasa sonra o kumun üzerine nasıl bir paludaryum inşaa edeceğimizi konuşsak penjing'i wabi kusa'yı bonsai' yi o projede uygulasak öyle güzel olurduki .Ş. hepsi tek projede japonlar bile görse ağlar herhalde :D
    Bu arada o strafor köpükleri kaldırdım ben o projeden o straforlara tutkal sürdüm tutkalıda toprakla sıvadım sonra straforları paludaryuma arka fon yaptım (su değmeyen yerlere).
    Vakitmi ? smiley18.gif insan deli olunca böyle oluyor ama ben kendimi yormayı pek seven biri değilim akvaryum kurmasını ve uğraşmasını değil sonuçlarını oturup bir bardak çay ile seyretmeyi severim. kıvır:gif

18. figenc

figenc

iç filitre alıp kafasını mı kıracağız şimdi :F iki avuç suyu yavaşça devridaim ettirsin yeterli olacak.

Evet paludaryumun ilk kurulumda su seviyesi çok alçaktı biliyorum, çakıltaşı akıllıca, çok hoş. Sonra su seviyesi yüksek görünce kafam karıştı işte üstten girdi sandım karasal alanınınızı kaybetmişsiniz sonuçta ama :D

Paludaryum değil de wabi kusa üzerinde yoğunlaştım şimdilik, penjing e bonsai bilgisi gerek apayrı sıfırdan bir uzmanlık. Bir ara ağaç tohumları da yetiştirmiştim gerçi. İlkokuldan beri kertenkele dahil beslemediğim hayvan kalmadı sayılır :D

Elimdeki en büyük akvaryum 65 cm lik. en son neon tetra ile yerli karidesleri bıraktım ne yapsam diye düşünüyorum ayrıca. Ön camı kestirdiğim palüdaryumum diğer üç camı buzlu cam oldu. Her gün cam mı silinecek zor iş ya montz: paludaryumun diğer bir dezavantajı hariçten ışık tutmak o zor geliyor işte
    İki oğlumun okulu başladığı için, para biriktirebilirsem seneye yaza gölet simülasyınuna bakıcaz artık, kum için de kamyon ayarlamam gerek :D Bugün iki akvaryumun tabanını öneriniz üzerine yükselteceğim (100 lt altında ısrar ediyorum çılgın: )

Ben de araştırma, planlama, uygulama, kurma aşamalarından haz alıyorum. Karşısında çayla yorgunluğumu alınca da, hadi bakalım n'apsam, diye kaşınmaya başlıyorum :hasta:

Vivaryum teraryumu da soktunuz araya oysa ben size ne tembih etmiştim saat:gif

19. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Paludaryumun tankını yaptırmaya başladınız herhalde ? hariçden ışık falan gerek yok aydınlatması bana 5 liraya maloldu bildiğiniz tasarruf ampulü, birde anlamadım şimdi gölet simülasyonlu paludaryumu seneyemi bırakıyorsunuz ? sizin yerinizde olsam 65 litreyi bu hafta sonu bozar hemen paludaryuma başlardım :D bu işler çok maliyet isteyen işler değil herşey doğadan zaten elinizde akvaryumunuzda var. Neyse birkaç wabi kusa kurulumu paylaştım bir göz atın birde nano paludaryum var içlerinde.

20. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Merhabalar.
    Tatlı su akvaryumu ile başlayan hobi hayatım deniz akvaryumu ile devam ediyor. 10 yıl önce bonsai ile tanıştım ve o günden beri bonsai ile ilgileniyorum. Bir bonsai sitesinin kurucusuyum (isim vermemin sıkıntı oluşturup oluşturmayacağını bilemediğimden site ismini vermedim) ve şu ana kadar ki tecrübelerimizi diğer bonsaicilere aktarıyoruz. Bonsaiden sonra paludaryumla tanıştım. Sonra vivaryum teraryum diye devam etti. Şu an cam bahçe ile ilgilenmeye çalışıyorum. Şimdi de wabi kusa çıktı. :) Sayenizde wabi kusayı da öğrenmiş oldum ama bu benim için hiç iyi olmadı. Sonumu hiç iyi görmüyorum. :hasta: Kesinlikle denemem lazım. Çok hoşuma gitti. :) Bundan diğer teraryum meraklısı bonsaici arkadaşlarıma bahsedeceğim. Eminim onlarda bayılacak.

Neden alıntı yaptım; sanıyorum bonsai bakımı konusunda sıkıntı var. Arzu ederseniz bu konuda sorularınızı cevaplayabilirim. Bonsai (özel bir ağaç türü değildir her türlü ağaçtan bonsai yapılabilir) sularken bir ritm tutturmamak gerekiyor. Yani toprağını kontrol edip sulanması gerekiyorsa su veriliyor. Sulama çok önemli. Hazır alınan bonsailerin kaybedilmesindeki en büyük neden sulama hatalarıdır (az sulayıp kurutmak ya da sık sulayıp köklerini çürütmek gibi). Sadece bunu söylemek istedim. Sorularınız olursa seve seve yardımcı olurum. Türkiye'de çok az bilinen bu hobiyi yaygınlaştırmak en büyük hedefimiz.

Saygılar.

Erman Pehlivan, YIKIKTEMO, cirol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş