1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Orjinalini Kıskandıran Su Tamamlama Ünitesi.

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde halilkocan tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. ybarbaros

ybarbaros

Yer:
    Ataşehir istanbul
    İsim:
    Yavuz Barbaros
    Halil bey ellerinize sağlık, muhteşem olmuş bence. Şimdi tabi her eve lazım bir ürün olduğu için yapmaya teşebbüs edeceğiz. Manyetik sensör elinizde varmıdır? Ya da tüm sistem komple portal aracılığıyla ev yapımı olarak satışa sunulacak mı? :)

2. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Ellerinize sağlık Halil Bey. Sorunsuz çalışıyor. Ne kadar gerekli bi aletmiş takmadığımız günlerden sonra anlaşılır oldu.

3. Mertbes

Mertbes

Yer:
    ist
    İsim:
    Mert Besnili
    Halil Bey oncelikle guzel calismaniz icin tebrik ederim, size om attim konuyla ilgili

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Şimdi gördüm ama ufak bir kaza geçirdim sag elimi kullanamayacağım birkaç hafta eger beklerseniz birkaç hafta sonra yapabilirim .

Seyyar cihazdan online.

veysel bunu beğendi.
  5. Mertbes

Mertbes

Yer:
    ist
    İsim:
    Mert Besnili
    Cok gecmis olsun acelemiz yok siz keyfinize bakin Halil Bey

6. Mertbes

Mertbes

Yer:
    ist
    İsim:
    Mert Besnili
    Musait oldugunuzda omde sorduguma cevap verebilirseniz sevinirim Halil Bey

7. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Geçmiş olsun Halil Bey.

8. Refik

Refik

Öncelikle geçmiş olsun Halil Bey, sistem hakkında merak ettiğim bir durum var. Sensör açma ve kapamayı aynı seviyede yapıp motoru sürekli dur-kalk mı yaptırıyor, yoksa bir aralık mevcut mu?

9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Halil bey merhaba, etrafta yana-döne su tamamlama bakınırken bu konuyu gördüm, konu biraz eskimiş ama takip eden vardır. Bu su tamamlama için sizden imdat isteyebilir miyiz ? Malum nano olunca her Allah'ın günü su eklemek bıktırıcı olmaya başladı.

Gmsy bunu beğendi.
  10. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
  11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Olur ama DC akima çevirmen gerekir.
    Resimde görünen 9Volt....

12. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Murat bey link 12v 2va lık için ama resim 9v lik trafoya ait.Hepsinde aynı resim var.Standart yapıştırmışlar ilana.

Konu başında Köprü diyot kullanılmış.Bununla dc ye çeviremez miyim?

2x12v 2va lık trafolar var.Bunlarla 2 farklı çıkış alıp 2 farklı röleyi tetikleyebilirim değil mi?

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sıralama şöyle olması gerekiyor. 12 V trafo köprü diyot 12 V röle. 12 V 2 VA bir trafo rahatlıkla röleyi çalıştırır. Röle tek kontak olursa daha rahat bağlantı yapabilirsiniz. Ama şu sıkıntı var. Köprü diyot AC akımı DC akıma çevirirken Voltajı arttırır. Hani 12 V olur 17-18 volt. Buda rölenin kısa zamanda bozulması anlamına gelecektir. Ama o kısa zaman tartışılır. O yüzden kaliteli bir röle alabilirseniz bu yüksek voltaja daha çok dayanacaktır.

İlave:

Şayet trafo ve köprü diyot yerine 12 V 1 A bir adaptör kullanırsanız onun çıkışını röleye bağlarsanız daha uzun ömürlü bir sisteminiz olur. Ama bununda dez avantajı olarak hacim genişler. Olmadı farklı elektronik devrelerle direk 12 V çıkan bir sistem yapabilirsiniz. Buda elektronik bilgisi ve el becerisi gerekecektir. Eğer böyle bir devre yapmak isterseniz devre şeması bende mevcut. Sabit 12 V çıkış alırsınız. Rölenin ömrü bitene kadar gider. Bazı röleler 10.000 açma kapama yapabilmektedir. Günde defa su seviyesi çalışsa 5.000 gün yapar. Bu sistemi değilde köprü diyotlu sistemi yaparsanız ise 5.000 gün belki 2.000 güne düşecektir. O bile iş görür derseniz diğerini yapmak çok daha kolay.

14. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ben aslında su ekleme ve şamandra destekli ps durdurucu+ su ekleme yaptım.Sizin belirttiğiniz gibi başta 12v adaptörlerin içini kullanıyordum.Kullandığım adaptörler ortalama 2-3 ay sonra yanıyordu.Bende çin işi yerine mervesan 12v 1a lık adaptörlerden kullanmaya başladım.Şuan sorun yok gibi ama yinede bu adaptörlere güvenemiyorum.Kaliteli adaptörlerdeyse hacim çok artıyor ve bu sefer plastik kutuya girmiyor.Devre şemasını atma şansınız var mı?Elektronikten çok çok anlamam ama elimdende biraz bişey gelir.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Özel mesaj ile iletirim devre şemasını. Ben su tamamlama kullanmıyordum ama modem adaptörlerini hep kullandım 12 V 1 Amper hala takır takır çalışıyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Bu süper üründen istek durumunda yapabiliyormusinuz? Benim elimden maalesef gelmiyor böyle işler. Sadece okuyabiliyorum :(

17. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Bu süper üründen istek durumunda yapabiliyormusinuz? Benim elimden maalesef gelmiyor böyle işler. Sadece okuyabiliyorum :(

18. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan

Sayfayı Paylaş