1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Olaya baliklama atladim :)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Uğur akın tarafından 29 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

1. Uğur akın

Uğur akın

Yer:
    Denizli
    İsim:
    Uğur
    Arkadaşlar herkese selam;
    Daha önce tatli su akvaryum deneyimim olmadan direk tuzlu su akvaryumu aldim, inşallah becerebilirim. Biraz tezcanli davrandim galiba, fazla bilgi sahibi olmadan, gittim bir pet shop dan çoğu malzemeyi alip kurulumu yaptirdim. Aklimda onlarca soru var, yardimci olursaniz sevinirim :)
    Akvaryumum sump dahil 55x75x40 cm (arkadan sump 13,5 cm) 20180729_210655.jpg
    1-bana verdikleri ps ve dalga motoru ve ps akvaryumum için yeterli olur mu? 20180729_210617.jpg
    20180729_210507.jpg
    2- şimdilik tuzluluğu ve sicakliği şunlarla ölçüyorum, daha iyi bir ürün almam gerekir mi? 20180729_212401.jpg
    3-akvaryumum daha yeni, 3 gun oldu su dönmeye başlayali. Diatomu bekliyorum. 2 günde bir 3ml (60 damla) bacteria feeder damlatmami ve hava karardiktan sonra 6-8 saat işiklandirmayi açmami söylediler. Böyle yapiyorum. Bu süreçte yapmam gereken başka bişey var mi?
    4-şimdilik buharlaşan suyu onlarin verdiği ro su ile tamamliyorum. O bitince damacana suyundan tamamlasam olur mu? Su değişimine diatomdan sonra başlicakmişiz galiba forumda öyle yaziyordu. Hazirlayacağimiz tuzlu suyu da damacana sudan hazirlasam olur mu?
    5-bu kayalar bana pek "kaya" gibi gelmedi ya :) resimden belli olur mu ama bi soriyim yinede 20180729_210456.jpg
    20180729_210441.jpg
    6-kaya miktari yeterli mi, daha eklemeli miyim?
    7-ilerde sump bölümüne filtreleme için bişeyler koymam gerekir mi, taşirma bölümündeki sesi kesmek için ve biraz pislikleri tutsun diye sünger koydum sadece.

Işiklandirma konusunda burhan beye mesaj attim inşallah o yardimci olur.

Akvaryumum kaldirabilirse; zamanla 2 palyaço 2 kardinal 1 karides 1 deniz yildizi ve bolca soft mercan eklemek istiyorum.

Biraz uzun oldu kusura bakmayin...
    Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  2. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Akvaryumunuz hayırlı olsun umarım uzun süreler sıkıntısız devam ettirirsiniz.

Aydınlatma dışında ekipmanlarınız yeterli gözüküyor, özellikle skimmer doğru seçim olmuş. Aydınlatmanın detaylarını bilemiyorum ama görüntü itibariyle basit bir diy ürüne benziyor.

Tuzluluğu ölçmek için bir refraktometre edinseniz daha sağlıklı olur.

Damacana su kullanılıyor, ben de uzun süre kullandım, ama basit bir ro alırsanız hem akvaryuma su olarak ne eklediğinizi bilirsiniz hem de damacanadan daha hesaplıya gelir.

Kaya miktarı yeterli gibi ama türü nedir, uygun mudur bilemedim.

Diatoma kadar buharlaşan suyu tamamlamak dışında bir şey yapmanıza gerek yok. Bakteri besini bile gereksiz bence. Tüm ekipmanlar aktif şekilde bekleyeceksiniz bu esnada da bol bol araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

Hoşgeldiniz :)

Uğur akın bunu beğendi.
  3. Uğur akın

Uğur akın

Yer:
    Denizli
    İsim:
    Uğur
    Ps konusunda biraz şansliydim galiba. Bana 550 tl ye bi ps yazmişlardi, ellerinde sadece 1 tane vardi. Onda da bi sorun çikmiş. Onun Yerine bunu ayni fiyata verdiler. Bu ondan pahali aslinda dediler. Biraz fiyat araştirdim gerçekten öyleymiş :) refraktometre almaya karar verdim. Diatom başlarsa Bayramdan sonra girerim herhalde temizlik ekibini. Hergün biraz makale okuyorum. Öğrenecek çok şey var:)

4. Uğur akın

Uğur akın

Yer:
    Denizli
    İsim:
    Uğur
    Kisa zamanda onlari da tamamlarim ama beni asil düşündüren denizlide bu hobiyle uğraşan fazla kişi yok gibi, (hep istanbul, ankara, bursa, izmir yaziyor ilan verenlerde) akvaryumcular ve petshoplarda da canli çeşitliliği yok denecek kadar az burada. Balik ve mercan bulmakta zorlanicam galiba. Şehir dişindan kargoyla getirtmeye güvenebilecek miyim bilmiyorum(canlilar yolculuğa dayanamayip ölür diye düşünüyorum). Neyse o aşamaya gelelimde bakicaz artik bi çaresine...

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Canlí alínacak duruma gelince yonlendiririz seni.
    Ancak canlı girmeden aydınlatmayı bir hallet.

6. Uğur akın

Uğur akın

Yer:
    Denizli
    İsim:
    Uğur
    Burhan la görüşüyorum 3 farkli ürün için fiyat verdi. Sana yaptiği ürünü görmemi istedi. senin paylaşimlardan bulup ona bi bakicam. Birini seçip burhandan halledicem işik olayini.

veysel bunu beğendi.
  7. Uğur akın

Uğur akın

Yer:
    Denizli
    İsim:
    Uğur
    Güncelleme;

Bugün (sanirsam) diatom belirtileri görünmeye başlandi
    20180802_201444.jpg
    20180802_201437.jpg
    Pazar gününe kadar biraz daha çoğalir ve temizlik ekibini girerim diye düşünüyorum. Sizce erken mi?
    Ph =8.30
    sicalik= 26 derece
    tuzluluk= 1025
    Bunlarin dişindaki değerleri bilmiyorum, temizlik ekibini girmeden önce test yapmali miyim?

veysel bunu beğendi.
  8. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Güzel bir su değişiminin ardından temizlik ekibi girilebilir daha sonra gerisi sabır. Her şey güzel olur inşallah :nazar:

veysel bunu beğendi.
  9. Uğur akın

Uğur akın

Yer:
    Denizli
    İsim:
    Uğur
    Güncelleme;

Armatür sorununu (sağolsun) burhandan aldiğim armatürlerle çözdüm. Pazartesi kargodan alip kullanmaya başlicam inşallah...

Su dönmeye başlayali 28-30 gün kadar oldu, bende yavaştan canli girişine başliyim dedim. 2 palyaço aldim, 1,5 saatlik aliştirmadan sonra tanka ekledim. 20180824_123045.jpg
    20180824_123043.jpg
    20180824_123042.jpg
    Müsadenizle bikaç sorum olacak.

1-bana 2 yem verdiler. Biri yaprak diğeri normal kuru yem. Günde 2 defa yemlesem, sabah kuru yem akşam yaprak yem. Yeterli olur mu? Ekstradan başka bi takviye yada yem gerekir mi? 20180824_123131.jpg
    2-akvaryum kumunun üst kisimlarini conclar temizliyor ama alt kisimlarinda yeşil yosunlanmalar başlandi. Normal bişey mi? Çözmem gereken bir sorun mu? Nasil çözüm bulabilirim? 20180824_123120.jpg

3- diatom sanirim azaliyor yada bitiyor. Bu katki maddelerini hala kullanmali miyim. Ne sıklıkla ne kadar kullanmaliyim?
    20180824_124751.jpg

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

10. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Ben yemi soyleyeyim bildigim kadariyla Sera su dostu bir yem degil tuzluda. Arastirin derim..

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakteri kültürü ve coral alge hızlandırıcı ve kullanmaya gerek yok. Zamanla oluşur yavaş yavaş. Bu şekil kimyasal vs sokmayin tanka.
    Yeşil yosunları cam temizleyici ve jilet ile temizleyebilirsin. Normal oluşumlar.

hiter bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş