1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ofise Nano Kurulumu

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 24 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bu işin suçlusu Muhammed Yıldız beydir. AGA Aquascaping yarışmasının kazananları olan fotoğrafları görmeme sebep olduğu için sorumlu odur :)

Hali ile insan istiyor. Çok beğendiğim kurulumlar var. Ama özellikle daha sonraları internetten araştırıp da gördüğüm sade formlar inanılmaz güzel. Size hemen aşağıda iki adet fotoğraf yükledim. Hedef tam olarak bu resimlerdeki görüntüler.

Kullanacağım akvaryumun boyutları 45 cm x 30 cm ve 30 cm yükseklik. Yani akvaryum yaklaşık 40 litre. Aydınlatma olarak 4 adet 5w lık led düşünüyorum. Her biri 6500 kelvin. Bakalım duruma göre aydınlatmayı değişedebilirim ( önerilerinize bağlı olarak ) Filtre olarak ise pipo filtre düşünüyorum çünkü akvaryumda balık olmayacak. Sadece kiraz karides olacak. Belki yanlışlıkla bulabilirsem kiraz karides yerine kırmızı kristal karides de olabilir ama buralarda bulabileceğimi hiç sanmıyorum... Bir de elma salyangozu koymayı düşünüyorum birkaç adet. Ayrıca JBL in Pro Flora Taifun P seramik CO2 çıkışına DIY karbondioksit ünitesi yapmayı planlıyorum. Zeminde yine JBL in AquaBasis plus ını 5 cm serip üzerine 2 cm siyah quartz hagen kum koymayı planlıyorum. Aslında zemin malzemesi olarak aklımdan geçen Oliver Knott un kendi üretimi olan hazır topraktı ama Kıbrısta bırakın satmayı, adını duyan yok :D Hiç olmazsa fondovivo olsaydı ama yok yok yok. Tek bitkili akvaryum ürünü satan yer var o da Rum kesimindeki benim akvaryumcu. O da bir tek JBL getiriyor... Neyse ki JBL de fena firma değil. Bu konuda ürün yelpazeleri oldukça geniş.

Resimlerden de tahmin edebileceğiniz gibi zemin bitkisi olarak Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' düşünüyorum. Akvaryumun nano olması bu bitkiyi seçmemdeki en büyük etken aslında. Bakımı pek kolay değil ama umarım sıkıntı yaratmaz. Aslında ışık seçiminde tereddütümün sebebi de bu bitki. Akvaryumun ortasına resimlerdeki gibi bir mango kökü ve üzerine ise Java Moss koymayı düşünüyorum. Yapacam resimdeki görüntüleri, kafaya taktım anlayacağınız :D Belki Cuba ile başedemezsem zeminde Hemianthus Micranthemoides de deneyebilirim çünkü bu bitki az ışıkta yukarı değil de yatay olarak yayılıyor. Benzer bir zemin görüntüsü elde edilebilir diye düşünüyorum. Ama ilk tercihim kesinlikle cuba.

Fikirlerinize hiç olmadığım kadar açığım :)

veysel, murat parin, cimlikaya ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Üstat suçu aldım kabul ettim. Siz yeter ki yapın, gözlerimiz bayram etsin. Bu bitince iaplc sonuçlarını da paylaşayım ben o zaman. :)
    Cuba yerinde bir seçim olur. Co2 olduğu sürece gelişmesi sıkıntı olmaz. Aslında sizin için basit kurulum sayılır yukarıdakiler.
    Bir kurumuş bonsai ağacına ihtiyacınız var, dallardan kendiniz de yapabilirsiniz ama bonsai başka oluyor. Bir de pipo değil de ufak bir şelale filtre öneririm. Görüntü kirliliği yapmasın.
    Son olarak zemini tamamen kaplamayacaksanız 2. fotoğraftaki gibi açık renk kum kullanmayın. Karidesler inanılmaz atık bırakıyor. Pırıl pırıl görünen kumun çöplük gibi görünmesi yalnızca 1 gün sürer. Tavsiyem, zemini tamamen kaplayın.
    Kolay gelsin.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Hocam kurumuş bonsai var aslında elimde ama suda salınım yapmazmı ki ?
    Pipo filtreyi karides yavrularını öldürmemek için tercih ettim aslında, yoksa bahsettiğiniz gibi şelale filtre daha şık durur. Görüntü kirliliğini engeller.
    Aslında zemini tamamen kaplamayı düşünüyorum, belki yer yer bir iki küçük taş olabilir ama üstteki resimdeki gibi bir yol fikri yok aklımda. Zaten zeminde en üst katmana simsiyah kuartz hagen kumu aldım.

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Tamamen kurumuş ise salınım yapmaz, yaptığı salınım da zarar vermez, aksine yararlıdır. Ben kullanıyorum.
    Şelale yeni doğmuş karides yavrularını çekecektir doğru, fakat ucuna konulacak ufak bir sünger veya tül sarmak bunu önler. Pipo, görsellik aranmayan üretim tankları için daha kullanışlı.
    Hagen kum güzeldir, görüntüde de sıkıntı çıkarmaz.

murat parin, ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Tuğrulcan

Tuğrulcan

İsim:
    Tuğrulcan Yılmaz
    Çok güzeller yahu ,Maşallah :))

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bulabildiğim malzeme ve canlılarla kör topal ilerlemeye devam. Zemin bitkisi olarak kullanmayı planladığım cuba yı kesinlikle bulamıyorum. Onun dışında Java Moss da yok malesef, onun yerine farklı bir tür kullandım. Mango kökü de istediğim formda malesef yok. Onun yerine de Muhammed beyin tavsiyesi ile bonsai kullandım. Sağolsun annemin bir zamanlar alıp da kuruttuğu, atmaya kıyamadığı bonsaiyi ganimetledim :) Eşten dosttan da 7-8 kiraz karides buldum buluşturdum. Temelleri attım... Şimdi sıra CO2 üretiminde. Çıkış ucunu satın aldım ve akvaryuma koydum ama daha ortada armatür ve CO kaynağı yok.

murat parin, veysel, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgün abi akvaryum çok güzel olmuş, hele ki bonsai tam oturmuş...:)

8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu kadar hızlı eyleme geçen birini daha görmedim. Maşallah hocam. Bonsaiye de bittim.
    Zemin bitkisi bulamamak kötü olmuş. Böyle ağacı buldu mu altına çayır çimen döşemek lazımdı. :) Biraz araştırmak lazım. Cuba, parvula yoksa co2 de çok şart değil, ona sonra bakmak lazım. Bir de ağacın altına biraz daha gri, damarlı, keskin köşeli kaya parçaları daha iyi giderdi gibi. Ağaçtaki moss nedir?

9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Yok hocam ne mossu :) Ağaçtaki sakal yosunu :) Akvaryuma koymak için bulabildiğim tek canlı şey bu yosun malesef... Karideslere saklanacak yer çıksın diye koydum. Bitki bulabilirsem kaldıracağım.

veysel bunu beğendi.
  10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Süpermiş, ben de diyorum ne tür bir moss bu? Beard moss. :D

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nefis görünüyor, hastayım sizde ki bu estetiğe. :)

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Özgün hocam emeğine sağlık süper olmuş.:nazar:

13. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Ozgun simdi de kucucuk nanoyla ezecek bizi. Yakinda videolari yayinlar:)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Adınız gibi Özgün bir çalışma Tebrikler

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi işine karışmak gibi olmasında ağacı sağ arka köşedeki ısıtıcının hemen önüne koyarsan hem hacim daha yüksek gözükür hemde taban bitkisine ışık açmış olursun. Kayalar daha koyu ve keskin hatlarda olursa çok daha güzel olur. Ayrıca dizayn sırasında doğadan yararlanmanızda ayrı bir yetenek olacaktır. Paylaştığım fotoğrafı örnek alarak dizayn yaparsanız çok rahat edersiniz. Kayaların altından çıkan nedense cuba bitkisine çok benziyor. Hatta agacın hemen yanındaki kayaların arasına da parvula ekerseniz daha hoş duracaktır. Hem ışık alamadığı için rahatsız olmaz cuba gibi.

16. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Spagetti alg sandım biran :)
    İstilacı yosun da olsa başarılı olmuş Özgün hocam elinize sağlık.

Sayfayı Paylaş