1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat Sorunu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde mehmettekin16 tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Arkadaşlar iki gün önce 2 tane polip aldım koydum ve bu polipler eridi tankta olan diyer polip ler çok sağlıklı aklıma nitrat geldi ve ölçtüm sonuç 50 çıktı polipin neden eridiyini anladım.Ama bu nitratı nasıl normal seviyeye getiricem su deyişimi %20 iyi gelirmi ... bu arada 2 hafta sadece su deyişimi yapmamıştım tankta balıkl olarak yelow tank blue tank 2 tamota ( palyanço ) var. tanktaki canlılar gayet iyi durumda yeni polip eklediyim zaman onlar eriyor

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat Sorunu Yardım

Mehmet Hocam Polipten kasıt hangi türdür acaba ? Bu tarz yani nitrat 50 ppm olduğunda tüm sorunu direk nitrat'a bağlamak doğru değil bence. Canlılar kapalı sisteme zaman içinde ayak uydurur ve bir anlamda belli orandaki nitrat değerini tolere eder. Fakat bu daha çok balıklar için geçerlidir. Akvaryumdaki diğer poliplerin gayet sağlıklı olması ama bir polibin erimesini 50 ppm nitrat değerine ( poliplerin türüne bağlı olarak ) bağlamak bence doğru değil. Su değişimini 2 hafta yapmamak ile eğer bir akvaryumun sistemi zorlanıyorsa bir yerlerde eksik var demektir. Yakalaşık 2 yıldır su değişimi yapmıyorum ve nitrat filtrem yoktur. Akvaryumda da soft ve yumuşak mercan türleri bulunmaktadır.

Yeni alınan polipleri akvaryuma nasıl ekledin ? Balıktan daha hassas davrandın mı ? Özellikle eriyen canlının tam türü nedir ?

Geçmiş olsun.

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
  4. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Nitrat Sorunu

Temel hocam alınan polipler Endonezya yeşil kolani polipi eklemeyi ise genel de hep aynı yaparım tanktan ufak hortumla ucuna vana ile damla damla alıştırarak ana tanka ekliyorum alıştırma süresi genelde 30 dk ila 1 saat arası deyişiyor.yaklaşık 1 yıldan beri böyle bir sorun yoktu kurulumda olsa sistem şimdiye kadar çökerdi (ALLAH GÖSTERMESİN böyle birşey ) ama kafamı kurcalayan şu iki hafta içersinde bizim ufak yiğen tanka yemle amaçlı yem atmış bundan mı diyorum ama yem fazla gelip nitrata yol aça bilirmi ve polip eriyebilrimi tanktaki diyer deyerlerin hepsi normal

5. görkemtemel

görkemtemel

Mehmet bey merhaba ;

Sumpta elyaf varsa bu sürecte sık sık değiştirmenizi veya tamamen cıkarmanızı öneririm.Benim başımada gelmişti xenialar ölmüştü ve erimişti, elyafı cıkarınca psnin toplaması dahada arttı ve kısa sürede nitrat düşmüştü...Tabi ben bu işlemleri bilmeden yapmıştım ,nekadar doğru bilmiyorum.

6. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Nitrat Sorunu

Teşekkür ederim denicem bakalım sonuç ne olacak

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eger akvaryuma istem disi bir sekilde yemleme yapilmas ve ozellikle bunu yegenler bilincsiz abartili yapmissa sorun olabilir. Tabi bu kadar yemleme sonrasi ps'nin cosmasi ve daha fazla toplamasi gerektigi dusunulebilir ama dusen redox yuzunden tam tersi gerveklesir. Tabi miktarini ve kac sefer verildigini bilemiyoruz. Elyafi degisip ince tek katman olarak yenisini eklersen iyi olur.

Ben acikcasi endiseye gerek oldugunu dusunmuyorum. Guvenlik amacli yuzde 20 su degisimi sistemi yoluna sokacaktir diye dusunuyorum.

8. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Nitrat Sorunu

Merhaba,

Öncelikle yeni aldığınız poliplede bir sorun olabilir, ondan sonraki ihtimaller iklimitasyonda hata yapmış olabilirsiniz yani polip bile olsa alıştırmadan su değerleri tuzluluğu ve sıcaklığı ayarlamadan tanka koymuş olabilirsiniz.Ayrıca 50 mg/lt nitrat bir deniz akvaryumu için fazla.Nitrat oranı maksimum 5-10 mg/lt geçmemeli.Hele lps vs sps tanklarında sıfıra yakın olmalı.Nitratın fazla olması da canlılarda orta ve uzun vadede gelişim bozukluklarına da yol açıyor.

Nitratı ve diğer su değerlerini ayarlamadan yeni canlı koymayın.

Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş