1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat sorunu-350 lt

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde korkmaz33 tarafından 6 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
    Arkadaşlar 5 yıldır akvaryumda cyno hiç görmemiştim. Votka yöntemi kullanmaya başladığımdan beri cyno dan kurtulamadim. arada derede kaldım sizce ne yapmalıyım.

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Nitrat tek başına çok sorun değil aslında, daha doğrusu yüksek nitrat başka bazı alg sorunlarına yol açsa da siyano alg nitrata ihtiyaç duyan bir mahlukat değil, hatta öyle bir yaratık ki kendi azot fiksasyonunu bile kendi yapabiliyor, yani atmosferdeki azot gazını bile kullanabiliyor, fosfata ve daha da önemli onun kullandığı diğer besleyici minerallere yönelmek önemli.

Bu konu bitkili ve resif tankları konusunda yıllarca tartışıldı, yüksek nitrat balık ve mercanlarda için problem ve bazı yeşil algler için ana besin maddesiyken siyano için bazen nitrat olmaması daha elverişli bir ortam olabiliyor. rakibi olan diğer alglerden kurtuluyor.

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Nitratınız muhtemelen sıfıra yakındır. Votka yönteminde, istediğiniz NO3 seviyesini gördüğünüz anda ya sabit dozla devam etmeniz veya tamamen keserek gözlem yapmanız gerekirdi. Hızlı nitrat düşüşünde Cyano gördüğünüz anda votkayı kesmeniz daha mantıklı olabilirdi.

korkmaz33, veysel ve hiter bunu beğendi.
  4. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
    Evet doğru bence artık kesmem gerekiyor yada azaltmam. Balıklar ve Mercanlar mutlu. Ama cyno star polip e dadandı o kötü oldu. akvaryum da carbon artmaya başladı ki cyno bu fazlaliktan kendine pay çıkartı.
    Bakalım şimdide vtkayi kesiyorum. Deneyimleri sizlerle paylaşırım.

5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Aydınlatma süresini biraz azaltabilirsiniz. Cyano en ilkel yaratıklardan biridir, temel besini gördüğü yerde diğer şartlar da uygunsa artmak için fırsatı kaçırmaz. Alkol yerine sirke önermiştim sanırım. Ilerde işler yoluna girdiğinde beyaz sirke ile devam edebilirsiniz.

korkmaz33 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş