1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat Mücadelesinde Etil Alkolün Etkisi

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde harfuzmani tarafından 4 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bizde tinerde metanol içermeyen tiner temin ediyoruz. Metanol içeren tiner suyla karışınca rakı gibi beyazlar, kaliteli tiner ise suyla karışmaz.

YMR_AY bunu beğendi.
  2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bence riskli bi iş gibi, ben etil alkol dozladım geçmişte, 0.1 ml ile başlamıştım 350L'de, 5 ml çok fazla bence başlangıç için, başlangıcı seyreltilmiş ile yapıp doz yükseldikçe saf alkole değişmek daha doğru gibi...

Ufak bi tartışma;

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2332872

İçindeki linkte ( http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/ ) votka dozajı verilmiş, ilk 3 gün her 25 galona 0.4 ml Votka ile başlayın deniliyor. Metil alkole gelince, methanol, ethanol'e göre daha basit yapılıdır, fırsatçı türler tarafından daha hızlı değerlendirilmesi ihtimali vardır (cyano vd). Ben methanol denitratörü çalıştırmıştım geçmişte, konusu olması lazım buralarda bir yerde, ancak akvaryumdan ayrı bir kapta yapmıştım o işi ve yanında bakteri dozlamıştım.

ka2n, YIKIKTEMO, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ben uzun bir süre çok az miktarlarda Etil alkol kullandım tankımda. Dozu iyi ayarlarsan hiç bir riski yok.

harfuzmani bunu beğendi.
  4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Girdiğin değer, günlük dozlanacak miktarın toplamı oluyor ve bu değeri doz miktarına bölerek işlemi yapıyor. Örneğe göre : 5 ml değerini girdiysen, bu miktarı 3 doza bölerek işlemi gerçekleştirir. Her doz miktarını 5 ml alıp, bir günde toplamda 15 ml yapmaz.

Pompa kalibrasyonlarını da yapsan iyi olur, cihazın bu özelliği çok güven verici şekilde çalışıyor. Yaptığım testlerde çok iyi performans sergilemişti.

veysel ve harfuzmani bunu beğendi.
  5. Halil Demir

Halil Demir

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil Demir
    Hakan Abi yurtdışı forumlarda ben araştırmıştım sizin bahsettiğiniz saf alkol (ethil alkolü) seyrelterek kullananlar oluyo ratio 1:1 olarak.Yani 1lt alkol 1 lt saf su ile alaşım edilerek...Fakat ben vodka sisteminden ziyade VSV yada VGV yöntemine merak salıp baya araştırmıştım sonunda VSV methoduna denemeye karar vermiştim ve yaklaşık mart ayının başından beri uygulamaktayım.VSV de vodka yöntemine nazaran risk biraz daha fazla dozaj konusunda şöyleki sizin geçmişte başınıza gelen dozaj pompası faciası, dozaj kabında vodka yerine bu VSV olsaydı sonuçlar daha vahim olabilirdi...Ama artılarına gelirsek bir kere ben hiç vodka daki gibi sps lerde burn tip vakasından şikayet edeni duymadım bu yöntemde artı çok farklı bakteri popülasyonlarına erişebiliyosunuz..Tabii birde önerilen 15 günde bir bakteri kültürü girişi sağlamak gerekiyo kullananlar her ne kadar marka belirtsede ben 5-6 farklı çeşit bakteri kültürü kullanıyorum..Sonuçlara gelirsek ben memnunum su vodkaya nazaran daha iyi olduğuna inanıyorum, yurtdışında azımsanamayacak bi kitlede memnun bu methoddan....

ka2n, Montimahir, harfuzmani ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Nedense senin tankına karbon girmeden de, düzenli su değişimleri ve bakteri kültürü takviyesi ile bir süre sonra Nitrat düşebileceğini düşünüyorum Hakan. :)

ilkaycamlar bunu beğendi.
  7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
  8. Halil Demir

Halil Demir

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil Demir
    Benim uyguladığım method abi 200 ml smirnoff 50 ml %5 dereceli sirke 1 buçuk yemek kaşığı toz şekeri karıştırıp su berraklaşasıya kadar bekliyorum sonra biopellet reaktörünün motor emişine her 100 litreye şu an için 0.5 ml dozluyorum...

Montimahir bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Nitrat grafiği nasıl ? Hem pellet hem VSV mi uygulanıyor?

10. Halil Demir

Halil Demir

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil Demir
    Abi size şöyle söyliyeyim ben bi ara nitratın ucunu bayağı kaçırdım önünü alamıyodum yani 80 i gördüğümü bilirim tabi L,XXL 15 tang ve toplamda irili ufaklı 41 balıkla artı yemlemelidir bol yapıyo olunca başka bişey olmasıda kaçınılmazdı önce araştırdım biopellete başladım kasım sonunda...40 lara kadar indirgedim sonra mart ayı başında vsv ye başladım 3 haftada 20 ye indi ve belli bi süre orada asılı kaldı şu an ise bio pellet + vsv ve vsv nin bi parçası olan bakteri kültürü girişi yaparak 5 e indi...şu an için memnunum asıl kafamdaki soru sıfırlanması halinde ne olacağı? Ve biliyorumki carbon girişi nasıl yavaş başlatılıp aniden yüklenememesi gereken bişeyse aynı şekilde bi anda pat diye bırakılan bişey de değil testleri düzenli yapmaya çalışıyorum....

Montimahir ve burak ozu bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Halil sifirladiginda lpsler ve softlar sorun yaratıyor. Bakteri fazlalığında ve sıfıra düştüğünde dozajı yarıya düşürüp devam etmek ve ona göre ayarlama yapmak lazım.

burak ozu bunu beğendi.
  12. Halil Demir

Halil Demir

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil Demir
    Abi şöyleki sanırım bi ara sıfırlandıki hairy mushroom kaybettim baya eridiler ama onun dışında ne xenia lar etkilendi ne de 4-5 farklı koloni halinde olan gonioporalar...

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Xeniaların nitratla ilişkisi kanitlanamadi ama LPS ve softlar için az da olsa nitrat seviyor diye genel bir kanı var

14. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Xenia'ların nitrat ile işi yok arkadaşlar, bu net bir tespittir. Bu canlının özellikle mikro büyüklükte besin ihtiyacı oluyor ve bunu bulduğunda ortamdaki nitrat düzeyine aldırmaksızın hızlıca tankı istila ediyor.

harfuzmani, Pennywise ve Ontheway bunu beğendi.
  15. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Xeniaları bir açlık döneminden sonra dondurulmuş yem ve diğerlerinin bir karışımı ile pipetle kullanarak beslediğimde hemen ciddi şekilde toparlanıyorlar.

Pennywise bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu akşam montiporaların poliplerinde iyileşmeler görünce bir nitrat testi yapayım dedim.
    Bu kadar çabuk düşeceğini tahmin etmiyordum.
    Tabi etil alkol öncesi günlük 15 ml den 4 gün boyunca votka da girmiştim.
    Image1462912954.744262.jpg

Montimahir, veysel, Fatih BARLAS ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Baya etkili olmus PS toplamasi degisti mi bu surecte?

Tapatalking...

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tabi, klasik sabun köpüğü gibi köpürme modundaydı.

19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Güncelleyelim
    Nitratta düşüş olduğu için dozajda herhangi bir artışta bulunmamıştım.
    Bu akşam yaptığım testte nitratın düştüğü bariz belli oluyor ama kaç olduğunu sera test ile kestirmek güç.0-10 arasında bir değerlerde, bir üstteki foto ile düşüşün olduğu da belli oluyor.
    Image1464901251.882384.jpg

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Fark bariz

Sayfayı Paylaş