1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Naso ve safiling tang yem almıyor

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde okan058 tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi gerçekten ps mükemmel bir ps ve çok memnunum sadece atilerin genel sorunu olan elektirik kesintisindeki dur kalk problemi var oda şu an çok sorun değil belki bir güç kaynağı bağlayabilirim . Ps den vaz geçme yada düşürme gibi bi niyetim yok sadece dsb den çok bişey beklemiyorum o halde dsb den vaz geçmemiz lazım peki bundan nasıl kurtulucaz nasıl yapıcaz yavaş yavaş kum kalınlığımı düşecek eğer dsb yi kaldırmassak zararı ne olabilir ?
    Bu arada oktopusun yeri değişti az akıntı az ışık ve dahada iyi açmaya başladı ...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Durumu anlamana çok sevindim Okan. Ati yıllarca kullandım ve sana kalitesinde katılıyorum. Dur kalk sorunu genel bir sorun. İnan geçen gün iki tane motorunu sıfır aldık birinde var birinde yok. Bu da onun genel bir sorunu işte.

Özetlemek gerekirse Ps'inden vaz geçmeni ben de beklemem. Fakat açık olan birşey var ki DSB sisteminin ana hedeflerine senin ps...fosfat ve silikat reaktörün tamamen zıt. Kısaca bakteri yatağına dayanan bir sistemde bu bakterilerin besinini daha başından sistemden alacak teknolojiyi kullanman tezat oluşturur.

Dsb sistemini kaldırman çok akıllıca olur bu durumda. İşlem gayet basit. Her su değişiminde değişim yapacağın suyu hazırla ve biraz kalın bir hortumla dip çekimi yapar gibi suyu çekerken büyükçe bir kovaya kumu da al tabandan. Bana sorarsan su değişimini önümüzdeki sefer biraz fazla tut yani % 30-40 cıvarında ve kumu bu su çekiminde al suyla birlikte ve yeni suyunu akvaryuma ilave et. Bir seferde sistemi tamamla. Kum kalınlığın 4 cm kalsın.

Aydınlatman da eklensin ve sonrasında birlikte keyifle gelişmeleri izleyelim. Bu işlemleri de fotoğraflarsan sevinirim.

3. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Tamam abi yavaş yavaş alıcam kumu kaç cm tabanda kum bırakayım bu arada hafta sonu armatürü tamamlarım sanırım ... Octopus ve diğer mercanları aşağı aldım akıntı ve ışık kayaların üst taraflarında dahada yoğun ve oralar boş kaldı şimdi oralara uygun mercan beğenmemiz lazım ???

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kum kalınlığın 3-4 cm kalsın yeterli. Son olarak unutmamamız gereken birşey var. Bir akvaryumun katkı, element ve bazı gibi ihtiyacını kesinlikle canlı yükü belirler. Senin ki gibi canlı yükü az olan bir akvaryumda eklenecek olan her bir damla katkı veya müdahili nesneler bütünü bozacak olan birer unsurdur. :ay:

Yavaş yavaş da alabilirsin dediğim gibi ama bence biraz daha yüksek litrede su hazırlayıp bir seferde de işlemi yapabilirsin.

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Tamam abi bir seferde alıcam . Bu arada canlı konusunda bişey demedin ne ekleyelim kayaların üst taraflarına akıntı ve ışığın bol olduğu yerlere ...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Göreceli bir konu Okan bu kısımları sevecek birçok mercan türü var bildiğin gibi. Bubble anemon, Xenia, Finger Leather, star polip, Branch Coral aklıma gelenler. Bunlar nispeten bakımı kolay türler. Biraz da senin beğenin ve akvaryumuna uygun olamasına bağlı. Soğutucu yok sanırım sende sps mercan türlerinin nispeten bakımı kolay olanları olabilir di soğutucu olsaydı.

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Bugünki yaptığım 50 ltre su değişimde kumun bir çoğunu aldım ama kayaların altında kalan kısmı alamadım kayalarla oynamak istemedim ve su değişiminden 5 saat sonraki test sonuçları
    TUZLULUK 1025
    NİTRAT 5 ppm
    FOSFAT 0
    PH 8.3 ppm
    KH. 11.52ppm
    SU SICAKLIĞI 25

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel Okan tebrikler. Çok iyi yapmışsın bu işlemleri gerçekleştirerek. Farkı yakında göreceğiz birlikte, ışık sisteminde değişinceçok farklı bir yapı ile tanışacağını düşünüyorum. Belki bir ihtimal balıklarında hafif bir durgunluk olabilir bir iki gün sorun değil telaş yapma. Çok daha kararlı bir akvaryum olacak birkaç gün sonra ve özellikle mercanlardaki farkı görsel paylaşırsan sevinirim.

Salfin Tang balığına imaknın olduğunda muz vermeyi dener ve sonucu yazar mısın.

9. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi lambaları aldım kargoda 2 adet giessman blue plus ve iki adet kz fiji purple ve bir adet 70w metal var balastlar trodonik yarın bir aksik çıkmazsa sanırım takarım . Bu arada safilinge muz denedim ama yemedi bezelye denedim tırtıkladı biraz ama norinin yüzüne bile bakmıyor baya toparladı kılçıkları kapanmaya başladı vitamin çok iyi geldi . Bu arada akvaryumun sağ tarafında akıntının çok az olduğu ve az ışık alan bi bölge var sanırım orada xenia çok iyi durucak en kısa zamanda oraya pumpıng xenia eklenicek ama akvaryucularda bulamadım tafsiye edeceği bi akvaryumcu varmıdır ...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Valla Okan İstanbul'da olsan kolaydı ama Sivas'a kargo yapacak bir yer bimiyorum. Bu yaz ısı yüzünden Tarlasının sahibi olan Teoman abinin xeniaları büyük darbe aldı yoksa ondan alıp yollardım sana. Ben de var ama ısı benimkileride bozdu.

Söz ettiğin düşük akıntılı yer güzel ama ışık az dedinmi o xeniaya uymaz. Işık alması lazım çok sever.

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Peki abi oraya ne koymak lazım bu arada bi kaç gündür (alveapora )menekşe mercanımda açmıyor besin değerimi düştü suda onu neyle beslerim

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O bölgeye gölge seven canlı eklemen gerek veya yukarı doğru uzayan leather olabilir. Tabi uzayınca ışığa ulaşma imkanı olacaksa bilemiyorum tam yeri ama neden o kısma takıldığını da anlamadım, büyük bir alan ise şayet neden ışık almıyor ?

Alveopora bazı yerlerde bakımı kolay der ama o kadar kolay bir canlı değil Okan yaşatabilir misin bilemem. Bana sorarsan hatalı bir seçim en azından akvaryumunun önceki durumuna ve eksiklerine bakarsak. Orta ışık ve nispeten düşük akıntılı bölgeye koymalısın. Dengeli bir kalsiyum yapısı olursa iyi olur. Fotosentez ile besleniyor ama arada organik maddeleri, karides parçalarından faydalanır yakalarsa. Şimdilik onu besleme moduna girme derim sistem oturana kadar.

13. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Herkeze iyi akşamlar aydınlatmayı tamamladım 2x24 w giessman actinik 2x24 kz fiji purple ve bir adet 70 wt 10000 kl metal lamba ama metal lambayı yakınca actiniklerin gücü kesiliyor metal lambayı onumuzdeki ay 22000 kl lamba ile değişecek sanırım o zman güzel bir kombinasyon olucak . aleveaporada lambalar değişince yavaş yavaş açmaya başladı sadece t5 ler altında çok güzel renkler almaya başladım ve o karnlık bölgede aydınlandı ...

14. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Yeni resimler

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Okan 10.000 kelvin ve 70 wat metal lamban inşaat metal lambası mı ? Elbette değişmen gerek metali, yazışmıştık 20.000 kelvin olmalı diye. 10.000 kelvin değerinde bir metal halidenin ışığını 2 adet mavi T5 düzeltemez ve istediğin ışık rengini alamazsın.

Fotoğraf boyutları çok küçük birşey anlaşılmıyor. Kum kalınlığını filan bir geniş kare ile paylaşırsan sevinirim.

16. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    lamba slyvania marka inşaat lambası yada ona benzer bi lamba değil akvaryum için üretilmiş sadece yanlış siparişetn dolayı böyle oldu taktım kullandım aslında fena bir renk olmadı ama iki adet daha actinik t5 eklersem sanırım baya bi renkli olucak .

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    10.000 Kelvine göre ışık fena değilmiş Okan.

Fotoğraflarda normal duruyor. Akvaryumun kumu alınmış hali mi bu ?

18. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Evet abi alınmış hali 5 cm kalan kum

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anladım tabanda görünen cyano kum almandan sonra oldu o halde ? :smiley33: Bu kadar kısa sürede imkansız. Kumu nerden aldın ?

20. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Ön zayıf taraflardan az aldım kumu asıl kum kalınlığı arka taraftaydı yaklaşık 12 cm olan kum kalınlığı 6 cm düşürüldü ön taraftakilerde cyano kalıntıları onlar sönmüş hali yeni oluşum değil eski olanlar ...

Sayfayı Paylaş