1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Tuzlu su Akvaryumu (Nihayet Karar Verdim)

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde mangusta tarafından 5 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    kayalarla birlikte gelen mini tube worm ve tırtılımsı wormlardan sonra podlarla tanıştım dün akşam maaile kayaların üstüne gezintiye çıkmışlar ve sanırım üremişler mini mini podlarda kayalarda geziniyorlardı sanırım bu oluşum ve yaşam belirtileri iyi bişi...Ayrıca tatlı su akvaryumumdaki Albino vatoz yavrularımıda bu sabah camda gezerken gördüm kalanları hemen yuvalandığı kabuktan yavruluğa transfer ettim inşallah yaşarlar sabahki ilk sayımda 10 adet civarı görebildiklerim....

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Fuat abi akvaryumda döngü başlamış güzel haber,albino vatoz yavrularında hayırlı olsun...:)

3. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    slm yeniden ,eşimin rahatsızlığından pek fazla uğrayamadım foruma yarında amelyat olucak hayırlısı ile ,Akvaryumu kapatıyorum Edirnede Bu işi yapmak gerçekten çok zormuş ne bir malzeme ne bir canlı bulabiliyorum..işim gereği tek çalıştığımdan şehir dışı gitme şansımda yok...Ama buralardayım...sizden ayrılmaya niyetim yok...Olmadı beceremedim....yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Fuat Bey kararınız hayırlı olsun,eşinizede acil şifalar dilerim..

mangusta bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Fuat abi yengeye geçmiş olsun acil şifalar dilerim...

mangusta bunu beğendi.
  6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Allah acil şifalar versin. Umarım tekrar herşey yoluna girer.

mangusta bunu beğendi.
  7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Çok geçmiş olsun. Aile her şeyden önce gelir.
    Edirne gibi bir yerde bu işi yapmanın zorluklarını gayet iyi bilirim. Çerkezköy de bir arkadaşım var 3 ay önce akvaryum kurduğumuz. Sizin sorunlarınızın hepsini kendisi de yaşadı. Malzemeleri buradan tedarik edip gönderiyorum.
    Eğer hobiye geri dönmeyi düşünürseniz, biz buradan yardımcı oluruz. Aile geniş.

mangusta bunu beğendi.
  8. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Eşinize geçmiş olsun,acil şifalar dilerim....Akvaryum nasıl olursa olur...Önemli olan sıhhat,sağlık....saygılar

mangusta bunu beğendi.
  9. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Arkadaşlar iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.Akvaryumu istemeye istemeye istemeye kapatıyorum içinde bir sürü pod ve bir sürü worm gezinmeye başlamıştı.ama ne bir conch nede 1 çift percula bulabildim..perculaya 150 200 tl istenince canım sıkıldı.100 bilemedin 150 tl ye 4 tane pecula yavrusu almayı planlamıştım ama olmadı fazla değildi oysaki istediğim halen kapatmış değilim çalışıyor ...ama hafta sonu çok elim gitti kapatmaya kıyamadım emeğime uğraşlarıma...1-2 gün daha araştırayım bulamazsam kapatırım diye karar aldım kendimce.....

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    En sağlıklısı 40 tl olan canlıya 70-80 lira isterlerse soğursun tabii.
    Nasıl bir percula türü bakıyorsun,yardımcı olalım. Ben sık seyahat ediyorum gelirken bırakırım. Yada göndeririz bir şekilde.

11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bende aynı şeyleri düşündüm ama hesap aynıya çıkıyor.40+40=80 20 de otobüs nakliye için alıyor 100 etti.Aynı paraya görerek almak daha mantıklı.

12. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    doğru söylüyorsun ama burda zaten mahrumiyet bölgesi gördüğüm zaten hepi topu 2 çift :) onlarda yaşını başını almış canlılar bende emekliliğe sevk anca..

Abi malum daha başlangıç benimkisi percula clownfish standart türlerden daha ****** ve narin türlere girmem için henüz çok erken...zaten hacimde 2 çifti anca kaldırır ben 1 çifte bile razıyım :( 2-3 adette conch oldumu tamamdır...

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Fuat bey öncelikle eşinize çok büyük geçmiş olsun.Evin direği rahatsızlanınca kimsenin ağız tadı kalmıyo.r.En kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım.Tankın fişini henüz çekmediyseniz vazgeçmeyin derim.Diğer sorun olarak gördüğünüz olaysa inanın çokta farklı konumda değiliz.Ben İstanbuldayımda ne oluyor sanki.Hadi param oldu yola çıktım diyelim.Evim Beykozda.Yola çıktığımda Üsküdara ulaşmam 18 km. Oda denk gelecek,kapılarda falan kalmadan otobüse binebilecesiniz.45 dk ayakta bir yolculukla sürüyor.Daha balık satıcısı,akvaryum neyin yok ortada.Hadi Üsküdarda indiniz Anadolunun bağrına açılıp 4 ayrı yandaki akvaryumcunun hangisine gideceksiniz.Evden nokta odaklı çıkış yapıp bir günde tek yere gidebiliyorsunuz,hadi diyelim aradığınız canlı var alıyorsunuz.Bide dönüş işkencesi.Kendinizi bir şekilde merkezi bir durakağa atmanız lazımki eve ulaşın.O duraklarda en az 35-40 dk sıra bekliyorsunuz,üstünede 45 dk yol yapıp eve ulaşıyorsunuz.Bu işe gönül verdiğimden beri sürekli duyduğum laf "eve ekmek al desek çıkıp almazsın" ben onca yolu hele bide canlı almışsam aman vakit kaybetmeyeyim diye aç susuz gidip geliyorum.

inifnity ve mangusta bunu beğendi.
  14. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Yağmur hn.İyi dileklerin için öncelikle çok teşekkür ederim,henüz çekmedim fişi inanın hafta sonu tankın karşısında 45 dk.oturdum ne yapmalı diye....İstanbulda yaşam dediğin gibi zor..yaklaşık 4 sene yaşadım orda güneşli ev-4.levent iş en berbat günlerimdi.ısınamadım İstanbula..ama imkansızlık burda insana bazen diz çöktürüyor..burdaki ticari firmalar tuzlu su hakkında bilgileri sıfır tedarikçileri vasıtası ile siparişle çalışıyorlar ve iş tuzlu su olunca fiyatlar fahiş boyutlarda.İleri düzeydeki hobicilerin çoğu tanganyika trop türleri bakıyorlar banada aşıyı onlar verdi zaten troplar zor bakılması zor filan denildi.ben troplarımı aldığımda(ilangi)henüz yumurta keseleri kaybolmamıştı bile tam 1 sene olmasına yaklaşık 6 gün var maşallah tek kayıp yaşamadım..Tek hobimde bu zaten kahvehane-bar-pavyon gitme huyum yok evimde hafta sonları uğraşırım ...Tropları yaşatmayı becerince bana bir gaz geldi tuzlu su yapacağım diye hobici arkadaşların çoğu yüzüme bazıları bıyık altı nahoş gülüşler attı :) olmaz yapamazsın yürütemezsin burda dediler sanırım haklılar zor inanın çok zor...

15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bakın Fuat bey inanın hiç bir yerde kolay değil.Bizler hobici olarak bir oluşuma karar verdiğimizde tek amacımız aldığımız canlıyı yaşatmak.Ama kazın ayağı hiç öyle değil.Yara büyükte ben sadece büyük şehirde seçenek fazlaymış gibi görünmesine değindim.Yaa bizler insanız ve dünyanın neresinde olursak olalım istediğimiz şeylerin önünde mutlaka duvarlar olacak.Siz bırakın milletin attığı gülüşleri kendi hedefinize odaklanın.Bende girip çıktığım hemen her yerde bu hobide bayan olmamasıyla ilgili konuşmalar yapıyorum.Siz şu anda tankınıza hüzünlü bakışlar atarken kafanızı kaldırıp yemek hazırmı deme lüxünüz var.Benim öyle bir şansım bile yok.İşimden döndüğümde tam tanktaki her hangi bir sorun için kolumu sıvasam ya sofrayı hazırlamam,ya ütü yapmam,ya evi temizlemem gerek.Zaten ben kimimki elimi tanka sokayım onla uğraşana kadar yemek yapmayı öğrensem ya.Hani günün birinde evlenirsem falan siz beylerin hobilerini rahatca yapabilsin diye benim ortamın konforunu sağlamam lazım.Ne gerek varki.Kadın olarak toplumda hep başkalarının ihtiyaçlarına tıpa olmak görevim zaten.Benim isteklerim,beğenilerim varmış...oda neki?
    ::) sizin burdaki en büyük şanssızlığınız konunuza benim yanıt vermem.Bence ben susayım üstadlar sizi daha güzel motive eder.

mangusta ve KGEYGS bunu beğendi.
  16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tek kelimesine katılmıyorum. Cinsiyet farkı hiçbir zaman kişisel özgürlüklerin önüne geçmemeli, yemek te yaparım bulaşık ta yıkarım. İnsan (erkek yada bayan) gücü yettiği sürece yemeğini de hazırlar , temizliğini de yapar. Beğenmediğimiz hayvanlar aleminde bile işbölümü diye birşey var...

Acele etme ayarlarız, bol ithalat var bugünlerde,sevkiyat falan da takma kafana hallolur...

mangusta ve harfuzmani bunu beğendi.
  17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ha ha haaa....tam havaya girmişken kaç kere kolunuzu o tanktan çıkarıpta sofra hazırladınız?Kaç kere hadi daha bitmedimi sorusuna tamam dediniz?Bir tek ev halkının gezme saati geldiğinde öfleye püfleye yaptığınızdan eminim.

mangusta bunu beğendi.
  18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Fuat bey Eşinize allah acil şifhalar versin. Tank konusunda bence acele etmeyin. Biliyorsunuz sizinle conch konusunda konuşmuştuk bana gelenlerin çoğu öldü elimde 10 tane var biraz toparlasınlar size isterseniz hepsini gönderirim. Ama ölüm olunca hemen göndermek istemedim. Canlı konusun da da bülent bey sık seyahat ediyor illaki o bölgeye yolu düşer size ulaştırır. Olmadı ben bu hafta buradann bakar otobüsle yollarım. Biz burada bir aileyiz esnaf yoksa o bölgede başka bölgelerden yardım ederiz. O bıyık altından gülen arkadaşlara da biz güleriz zamanı gelince.

19. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Teşekkür ederim ...böyle birgünde moral oldu söyledikleriniz...Yağmur hanım konuya yanıt vermem oldu demişsiniz kırıldım size tabiki vereceksiniz ...Bülent bey sağolun

20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Çookk... her hafta sonu yemek yaparım, akvaryum bakımları da hafta sonu :)
    45 yıldır hiçbir işi öfleyerek yapmadım. Yapmadığım işler olur, lanet olsun diyerek yaptığım asla.

mangusta ve YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş