1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Resif Kurulumu Detaylı Anlatımlarla

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Efe Zorba tarafından 6 Ekim 2019 başlatılmıştır.

 1. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Merhaba dostlar, geçtiğimiz yıl aralık ayında kurmaya başladığım nano resifimin artık belirli bir düzene oturduğunu düşündüğüm için kurulum videolarını sizlerle paylaşmaya karar verdim, şimdilik 5 adet videodan oluşan serimin ilk videosunu paylaşmış bulunmaktayım. Yeni başlayanlara fikir vermesi açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum. Eğer ilgi görürse şuanki güncel durumla ilgili bir videoda yapmayı düşünüyorum, yaklaşık bir yıl geçti değişen birçok şey mevcut. Video serisi şimdilik kurulum ve ilk bir aydan ibaret durumda. Destek ve tavsiyelerinizle bu seriyi olabildiğince faydalı bir rehber haline getirebilmeyi umuyorum. Hepinize iyi seyirler.  Yeni gelen videolardan haberdar olmak istiyorsanız abone olabilirsiniz. Fikirlerinizi veya sorularınızı yorum olarak bekliyorum.
   
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.334
  Yer:
  Bursa
  Eline sağlık, meslektaşın olarak 3D sunumlarını da beğendim. Youtube' ta hobi adına Türkçe içeriğin daha da fazlalaştırılması yolunda atılan güzel bir adım olmuş. Devamını bekleriz.
   
  Efe Zorba ve veysel bunu beğendi.
 3. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Teşekkürler Mahir abi, bende hobinin gelişmesi açısından faydalı olacağını ümit ediyorum.
  Videoların devamı her cumartesi yüklenecek, hazır bekliyorlar şuanda.
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 4. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Serinin 2. videosu yayındadır. İyi seyirler.

  Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.
   
  veysel bunu beğendi.
 5. Sena

  Sena

  Mesajlar:
  375
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Sena
  Videolara bu kadar emek verirken forumu da biraz okusaymışsınız keşke. Başarılar :)
   
  ka2n ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.334
  Yer:
  Bursa
  Hepimizin tuzlu suya geçişi aşağı yukarı böyle oldu, vlog şeklinde devam , özledik akvaryum günlüklerini...
   
  Efe Zorba bunu beğendi.
 7. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  3. videoyuda paylaşmak istedim, ayrıca youtube kanalım için bir instagram hesabı oluşturdum, ordan duyuruları ve yaptığım bazı çekimleri paylaşacağım takip ederseniz sevinirim, instagram: efezorbavlog


  Başka bir platformda şu şekilde bir konuşma gerçekleşti bunu sizlerlede paylaşmak isterim, bazı konulara açıklık getirdiğimi düşünüyorum.
  ___________________________________________________________

  Yazar: gokberkgonenc
  Selam,

  Videolarınızı başından beri izledim. Öncelikle bu tarz bir seri yaparak hem kendinize bir günlük hem de yeni başlayanlara örnek olmak istemişsiniz güzel fikir tebrikler.

  Ancak gerek kurulum gerek ilerleyiş bakımından malesef doğru bir yol/yöntem izlediğinizi söyleyemicem, kendi çapımda konuyu takip edenler için belki faydası olur bir kaç şey paylaşmak istiyorum.

  1 - Aldığınız akvaryumun mevcut aydınlatması yetersiz ki bunu kendiniz de farketmişsiniz ancak aldığınız önlem uzun vadede sorun çıkaracaktır. Sebebi ise mavi/beyaz dengesinin 2 ye hatta 3 e 1 olması gerektiği. Yani siz aslında flo yu beyaz tutup ledlerin hepsini mavi yapabilseydiniz bir nebze işe yarar bişeyler çıkardı ancak bu haliyle kısa sürede yosunlarla boğuşursunuz.

  2 - İlk kurulumda aldığınız ********** Bacteria Feeder bakteri kültürü değildir. Bakteri besinidir. Bu ilk kurulumda sizin kullandığınız şekilde işe yaramaz. Zira oluşmamış bakteriyi besleyemezsiniz. Aldığınız katkıyı kullanabilmek için ya kayaları ıslak kurulu bir sistemden kurutmadan almanız gerekirdi, ya da su ile aşılama vs yapmak gerekirdi. Bu sebeple akvaryumunuzun belli düzene oturması zaman alacaktır. Tavsiyem Prodibionun BioClean ürünlerini incelemeniz. Tüp şeklinde bakteri ve besini olarak ayrı paketleri mevcut.

  3 - Hiç bir şekilde kumu tuzu kayayı ve suyu ekledikten sonra aldığınız canlılar beraber eklenmemeli kaldı ki kayıplarınız olmuş, olacaktır da. Ancak süreç siz kurulumu yaptıktan sonra aydınlatmayı ve filtrasyonu aktif edip diatom başladığı zaman temizlik ekibinin girmesi ve diatomnun ortadan kalkmasıyla balıkların girmesi şeklinde devam etmeliydi. Yani ; Kurulum - Diatom - Temizlik ekibi - Balık - Mercan şeklinde.

  4 - Üçüncü videoda tanıttığınız bacteria feeder harici diğer iki katkıyı kullanmayın. Ne kadar az kimyasal girerseniz o kadar sağlam şekilde ilerler kurulum. Açılmamışsa geri verin ya da birine hediye edin hiç bir zaman ihtiyacınız olmayacaktır.

  5 - Filtrasyon sistemine bioball koymuşsunuz, tam olarak göremesemde biobalların en aktif şekilde kullanımı su içerisinde ki genelde sumpta akıntı altında sürekli hareketli şekilde kullanılır. Sizin kullandığınız şekil hatalı diye düşünüyorum.

  6 - Beş numaralı yorumum tamamen ürünün kullanımı ile alakalıydı, Deniz akvaryumlarında bu medyaya ihtiyacınız yok. Onun yerine kaliteli kaya kullanmanız iy ibir deniz akvaryumu için tek ihtiyacınız olan şey. Unutmayın suyu filtreden çok sudaki mikroorganizmalar temizler, bu canlılara da gerekli ortamı kum ve kaya ile sağlarsınız. Bu yüzden sumplarda genelde, refigiumlar, bol bol canlı kaya vs olur. Normalde elyaf, sünger vs bile kullanılmaz.

  7 - Özellikle ilk kurulumlarda bir heves akvaryumcuya gidilip dolu canlı alınıyor, buna 12 sene geçmesine rağmen ben bile dahilim ancak kesinlikle çok çok emin olmadan ve özel canlılar değilse hele ithalatla vs gelen canlılara yönelmeyin. Hobicilerden alın. İstanbuldaysanız benimle iletişime geçin elimden geleni yaparım.

  8 - Testlerinizi çok güzel not etmişsiniz, ben mi kaçırdım bilmiyorum ama o kadar testi hangi markalarla yaptığınızı bilmiyorum. Komple test kitlerine güvenmeyin, Salifert, hanna, fauna marin gibi testlerin tekil testlerini kullanın. JBL alıp da tek skaladan 12 elementin değerine bakmanız hiiiç bir sonuç vermez aksine yanıltır bilginiz olsun. Aynı şekilde hidrometre kullanmayın, güzel bir refraktometre alın.

  9 - Protein Skimmer kullanımını hafife almayın, ben ps kullanmak istemiyorum diyorsanız da 6 nolu yorumumu hatırlatarak yineliyim, en en en önemli faktör biolojik denge. Onu yakalarsanız su değişimi yapmasanız da akvaryum tolere eder, yem kabı boşaltsanız da. Önemli olan bu dengeyi kurabilmek ama malesef bu bağlamda iyi bir yolda olduğunuzu söyleyemicem.

  10 - Dalga motoru göremedim sanırım düşünmüyorsunuz.

  11 - Akvaryum kapaklı olduğu için buharlaşma minimumda ve dolayısıyla su eksilmiyor sanıyorum, ancak deniz akvaryumlarında üstü kapalı sistemler pek önerilmez. Sebebi zamanla kapakta tuz birikmesi ve kopan tuz parçalarının akvaryuma düşüp ani tuzluluğun değişmesidir. Örneğin zamanla yukarıda biriken tuzun lap diye en sevdiğiniz mercanın üzerine düşmesini ve yanmasına sebep olmasını istemezsiniz. Ayrıca sıcaklıkla ilgili sorunlar da çıkarır. Suyun buharlaşmasına izin verin, su tamamlama kurup su seviyesini sabit tutun. Akvaryum hacminiz ufak dolayısıyla değerler daha hassas.

  Yerinizde olsam,
  * Madem var bm qq1 ps düzenli şekilde kullanırım.
  * Ufak ama etkili bir dalga motoru eklerim sw2-4 gibi.
  * Akvaryumun kapağını söker eliniz de yatkınken 3 mavi 1 beyaz olacak şekilde t5 aydınlatma koyar aralarına da 15 x 1w royal blue led koyarım.
  * Tepe filtreden herşeyi çıkarır file içinde fiji parçaları, refigium bitkileri vs koyar ufak bir kitap okuma lambasıyla tepe refigium a dönüştürürüm. Çok istiyorsanız file içerisinde aktif karbon koyabilirsiniz.
  * Elimdeki bacteria feeder hariç tüm katkıları ve kimyasalları çıkarır, yerine prodibio bioclean alırım.

  Bu şekilde kısa sürede uzun soluklu bir serüvene yelken açarsınız. Dikkate alıp almamak size kalmış, ben sadece konuyu okuyanlar için kendi yorumlarımı ve tecrübelerimi paylaşıyorum.

  İyi günler
  ________________________________________________________________

  Benim cevabım;

  Merhabalar, öncelikle yorumda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim,

  Öncelikle belirtmek istediğim bir şey var; Kurulum tarihi 16/11/2018'dir videolar o tarihten itibaren belli aralıklarla çekilmiş olup, 2018/haziran'dan itibaren herhangi bir video içermemektedir. Videoları editlemek ve yüklemek için anca vakit bulabildiğim için şuanda 1'er hafta aralıkla paylaşıyorum. Akvaryumun güncel haliyle ilgili bir vlogta mutlaka çekeceğim.

  Akvaryumla ilgili tarihlerden, testlerden ve canlıların gelişiminden Aquarium Note uygulaması sayesinde belli aralıklarla fotoğraf ve not ekleyebildiğim için emin konuşabiliyorum. Yanlış anlamayın sakın.

  1- Aydınlatmayı güçlendirmek adına 10 adet 3w royal blue power led edindim fakat yoğunluğum sebebiyle hep ertelenen bir iş oldu o yüzden tamamlayamadım. Aydınlatma konusundaki yorumunuza kesinlikle katılıyorum.

  2- Katkıların açıklamaları bazen oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor, bir şey daha öğrenmiş oldum. Bahsettiğiniz ürünle ilgili araştırma yapacağım.

  3- Kurulumun ardından belirli bir süreç var aslında fakat, videoları çekme tarihim geçen yıl aralık ayından itibaren olduğu için, yakın tarihli olarak anlaşılmış olabilir. Videoları editlemem vs. belirli bir zaman aldı o yüzden şuanda hazır olan videoları 1'er hafta aralıklarla ekliyorum. Belki daha sabırlı davranılsaydı kayıp olmayabilirdi, bu yorumunuzu da aklımın bir köşesine yazıyorum.

  4- Katkı konusuna gelirsek katkı girişi kurulumdan yaklaşık 3 ay sonra tamamen son buldu, tüm yaz tatilini katkısız geçirdik anlayacağınız :)

  5- Bioball'lar diğer filtre malzemelerinin oluşturduğu direnç dolayısıyla bolca akımdan faydalanıyorlar diye düşünüyorum. Akvaryumda kaya eksikliği olduğunu düşündüğüm için faydalı olabileceklerini düşünüyorum.

  6- Kumu olabildiğince bol kullanarak tavsiyenizin bir kısmına uyduğumu düşünüyorum, Akvaryumdaki biyolojik dengeye güvenen bir hobiciyim , akvaryumları kaynar sularla temizleme zamanları, bundan 7 yıl önce kurduğum cichled akvaryumuyla öğrenmiş bulundum.
  https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_yapimi_130x55x60_10mmvideoeklendiresimlisul_doldurulmay_k544387_sn1.asp


  7- Şu dediğiniz konuya %100 katılıyorum, problemli şekilde akvaryuma giren canlılar yüzünden hobiye neredeyse küsüyordum bu kurulumda, 4 yıl önce kurduğum nano akvaryumumda 2 adet ocellarisim 2 yıl boyunca hiç sorunsuz yaşadılar ki bu canlılar bana 3'er cm boyda otobüs kargosuyla gelmişlerdi. Bu konuda yardımcı olabilirseniz gerçekten sevinirim..

  8- 01/02/19 tarihinden itibaren refraktometre ile kontrollerimi yapmaya başladım, hydrometrenin ne kadar yanılabileceğini üzücü şekilde deneyimledim. Testler konusuna gelirsek; Prodac markanın yeni tarihli testlerini kullanıyorum, gönül ister ki daha iyi testler edinebilmek ama hem testlerin henüz üzmemesi hemde günümüzdeki fiyatlar dolayısıyla daha iyi markalara geçiş yapamadım.

  9- 04/02/19 tarihinden itibaren bm qq1 devriyede 7/24 çalışıyor. Onun haricinde yorumunuza karşı ancak, Zoa'larımın gelişimini sunabilirim. Sizin yorumunuzla bağdaşabilecek Hammer mercanın aynı boyda kalması gösterilebilir. Daha iyi bir yolda ilerleyebilmek için yorumlarınıza hala açığım.

  10- Elimdeki dalga motorlarını balıkları zorladığını düşündüğüm için çıkarmıştım, ama yüksek ihtimalle bunun sebebi artık zayıf düşmüş olmalarıydı, eğer uygun bir şekilde zamana göre dalga şiddeti değişen bir cihaz bulursam temin edebilirim.

  11- Kapak artık akvaryumun üstünde değil, su tamamlama sistemim yapıldı.

  Dalga motoru, aydınlatma ve refigium konusuna oldukça sıcak bakıyorum, yardımınızla onları da sisteme eklemek isterim. Yorumlarınız için tekrardan teşekkürler.
   
  Düzenleme: 22 Ekim 2019
  veysel bunu beğendi.
 8. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Adam üşenmemiş yazmış :) ama görüşlerini dikkate aldığınıza göre boşuna yazmamış olmuş. Efe kardeşim pırıl pırıl iyi niyetli ve hevesli bir kardeşimizsin belli ama şimdi şuna bir açıklık getirelim sizin amacınız takipçi kasmak mı sürdürülebilir bir akvaryum hobisi sahibi olmak mı? Ben şahsen yeni başlayacak olan birinin sizin videolarınızı izlemesini istemem çünkü yanlışlarla dolu. Hepimiz birçok kurulumda veya devamında hep hatalar yaptık hala da yapıyoruz ancak bunları önermek başkalarınada bu hataları yaptırmak anlamına gelir. Vlog işini bir süre günlük şeklinde sürdürmen öneri veya tavsiyeler için biraz daha bilgi-tecrübe sahibi olman daha doğru olur sanki. Ben ve buradaki birçok kişi burada bu konuda sana yardımcı olacaktır. ;)
   
  ka2n, Efe Zorba, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 9. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.062
  Yer:
  ankara (aydın)
  Takip...
   
  montana bunu beğendi.
 10. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Eksik kalma sen :)
   
  veysel bunu beğendi.
 11. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Yorum ve önerileriniz için teşekkürler, sürdürebilir hobi dersek eğer ben 2012'den beridir hobiyle ilgileniyorum yaşıma oranla oldukça uzun bir süre. Keyif alarak yaptığım bir iş olduğu için bir miktarda olsa yardımcı olabilmek ve deneyimleri paylaşmak istedim. Takip edilmek ve reaksiyon almakta bu işin motivasyonu olacaktır.
   
  veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 12. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  O zaman sana bir önerim var. Çekimlerini yayımlamadam önce tuzlusu akvaryumu konusunda bilgisine güvendiğin biriyle birlikte istişarede bulunarak son haline getir ;) böylelikle hem senin istediğin olur hemde takipcilerine daha doğru bilgiler aktarmış olursun :)
   
  veysel ve Efe Zorba bunu beğendi.
 13. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Yani haklısınız tabiki, ama en nihayetinde yapılan işin yoruma açık olduğuda ortada. O yüzden belki daha önerileri açık bir anlatım kullanabilirim videolarda. Çünkü her zaman bir danışma fırsatım yok, en büyük kaynağım yine edinilen deneyim oluyor. Özellikle mercanların gelişimi konusundada bence ilerleme mevcut. Doğru uygulamalarda mevcut diye düşünüyorum. Yorumlarınız için tekrardan teşekkürler.
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 14. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.334
  Yer:
  Bursa
  Youtube' a bakarsanız onlarca akvaryum kurulumu var yalnız dikkat edin bu videolar bir "kurdum mercan doldurdum harika oldu" serisi değil. Bir "Tanked" programı hiç değil ki çoğu hobici o reality şovu bile haklı olarak eleştirir.

  Sonraki bölümlerde hem aldığı bilgiler hem de deneyimleri neticesinde müdehaleler ile nihai objektif sonuca ulaşabileceğini düşünüyorum. Sonuçta ne kadar okursanız okuyun, bilgi edinirseniz edinin bir tankın dengesini hobici değil kendi doğası ve ortamı belirliyor.

  Hızla yapılan ve bitmiş gibi gösterilen bir kurulumdansa bu tür hatalar ve bunların düzeltilmesi videoları bence yeni başlayanlar için daha faydalıdır. Tabi olayın bütününü okumaya ve izlemeye sabırları varsa.

  Zaten kusursuz bir kurulum olsaydı sizlerden bu olumlu tepkileri ve desteği görmezdi diye düşünüyorum.
   
 15. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.062
  Yer:
  ankara (aydın)
  Kalmam ben...:D
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 16. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Serinin devamı olan 4. Videoda yayındadır. Önümüzdeki hafta cumartesi günü 5. Videoda yayınlanacaktır. Videoların geçmiş tarihli bir seri olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Güncel vloglarıda hazırlıyorum onlarıda vakti gelince paylaşacağım. İlginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederim.
   
  MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
 17. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Serinin hazır halde olan son videosuda yayınlandır, yakın zamanda akvaryumun bu videolardan 6 ay sonraki hali ile ilgili yeni videoları paylaşmayı düşünüyorum. Desteğiniz için teşekkürler.
   
  veysel bunu beğendi.
 18. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Merhabalar, deniz akvaryumunda tuzluluk nasıl ölçülür konusunda bilgilerimi paylaştığım bir video yayınladım. Yorumlarınızı bekliyorum.

   
 19. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  184
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Merhabalar, deniz akvaryumunda testler ve optimum su değerlerinden bahsettiğim bir video yayınladım. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu tarz videolar paylaşmaya devam edeceğim haberdar olmak için abone olabilirsiniz. İyi seyirler.
   

Sayfayı Paylaş