1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano reef kurulumu.

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Armağan Bakırcıoğlu tarafından 10 Kasım 2018 başlatılmıştır.

1. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Arkadaşlar bir sorum olacak... ro sisteme geçtim. Şu anda tuzu ekledim 10 litre kadar hazırlıyorum geçen hafta su değişimi yapmamıştım bu hafta 10 litre değişim yapmayı planlıyorum... 35 / 40 litre net şu hacmi olduğu düşünülürse çok mu olur 10 litre ?

Bir sorum da şu marmara suyuyla değişim yapıyordum... ilk kurulum da %30 kadar marmara suyu vardı gerisi hazır tanktan suydu.
    Şimdi bu değişiklik bir sıkıntı yaratır mi..

Son sorum da şu marmara suyunu bekletemiyorduk. Içindeki organizmalar ölmesin diye.. bu hazırladığımız suyu bekleyebiliyor muyuz? Olmadı ro suyunu bekleyebiliyor muyuz? Illa su stoklayacagim :)

2. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Ro suyu agzi kapali temiz siselerde bekletebilirsin. Buyuk tank sahipleri kucuk su depolarinda biriktiriyorlar sularini. Ee anlik degisim 50 100 litre ihtiyacta saatlerce su aritilmasi beklenemez sonucta.

Tuzlanmis ro su hic bekletmedim. Tuzlandiktan sonra en fazla 12 saat icinde degisimini yaptim. Deniz suyu konusunda acikcasi bekletilme konusunu tartismak gerekli. Neden beklemis deniz suyu kullanilmaz? Bunun bir testini yazin yapmistim. 4 5 gun beklemis deniz suyunu tankimda degisimde kullanmistim.

Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.
  3. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Ufuk bey selamlar benim bildiğim kadarıyla deniz suyu içindeki plankton ve bu gibi canlilar oksijensiz ortamda oluyor ve bu da suyu bozuyor.. ama bilimsel bir dayanağım yok.

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  4. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Daha önce bu konu tartışılırken bir arkadaş bekletilmiş deniz suyunu test etmişti ölçülebilir amonyak nitrit yada nitrat çıkmamıştı fakat teknik açıdan uygun olmadığına karar verilmişti ama niyeydi hatırlamıyorum Ufuk abi daha iyi hatırlar. Bu bekletilmiş hazır ro su ile hazırlanan karışımlar var acil su değişimi için bekleten arkadaşlar var ama abi şöyle düşünmek lazım senin benim tankımızda %10 su değişimi 5 lt yapar niye taze taze vermeyelim ki :rolleyes:

5. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Iste o plaktonlar ve mikro canlilar deniz suyunda bekleyince ölunce ölculebilir bir amonyak cikartmasi gerekmezmi? Zaten ölculemiyecekse olmeleri tanktaki mikro yasama bakteriye besin olmazmi? Kafada deli sorular ozamanda olmustu. Bu konusmalar sirasinda. Ozamanda tam anlamiyla bu konuda tatminkar bir cevap bulamamistim. Neyse konuyu baltalamiyalim.

hiter bunu beğendi.
  6. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Ufuk hocam konuyu baltalamiyorsunuz aslında bu tartışmalar her zaman iyidir... bir de siselenip yurtdışından ithal edilen tuzlu sular var raflarda aylarca kalıyor.. bu da ayrı bir soru işareti olusturuyor kafamda..

Bu arada sorularımdan bir kaçı açık kaldı biliyorsanız onları da cevaplayın lütfen su değişimini yapacağım bu akşam

7. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    40 litre bir tank icin onerilen 4 litre su degisimidir. Gecen hafta degisim yapmadiniz. Degisimden once nitrat ölcun. Nitrat dusuk ise 5 litre su degisin sadece. Yuksek cikarsa 10 litreyi kullanirsiniz. Yukseklik algisi bende 20 uzeridir bu arada.

8. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Ufuk hocam test kullanmıyorum hala.. geçen gu elime ki testi geçti o da 9 civarı cıktı... Neyse 7 litre değişim yaptım.

hiter bunu beğendi.
  9. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Bizim gibi soft türler de takılan tanklar da nitrat 5-10 bandından aşşağı inince sıkıntı oluyor tecrübeyle sabit. 7-8 gibi kalmalı renk skalasında benim tankta böyle olunca herkes keyifleniyor

10. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Illa şu nitrat testini aldıracaksınız bana :)

11. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Eee yani en azindan nitrat testi elinin altinda olsun.

12. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Peki uygun fiyatlı nitrat testi tavsiyeniz var mı? Yada şu ürünü alma dediginiz bir şey?

13. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Acikcasi suanki piyasaya gore oneri yapmak cok zor. Salifert al diyecegim bulman zor olcak baska marka diyecegim pahali olacak. Bi bakin piyasaya en uygun hangisini bulacaksin bak bakalim.

14. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    70 liraya salifert buldum en ucuz :)

15. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Salifert in ürünleri güzel fiyatlar da uygun şimdilik nitrat en azından iyi olur yanına kh ta olursa tadından yenmez :cool:

16. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Kh testi geldi bir arkadaştan hatta yüksek baya.. 9.4 cıktı.. yarıya yakını dolu testin.. diğerini de alayım bari yarın

hiter bunu beğendi.
  17. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Ilk nitrat testimi yapmış bulunmaktayım yanlış görmüyorsam 10 civarı IMG_20181224_23312.jpg

hiter bunu beğendi.
  18. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Bu da tankın son hali..
    IMG_20181224_363.jpg

IMG_20181224_10602.jpg

Küçük palyaçonun durumunda değişiklik yok. Hala mutsuz takiliuor bolgesinden ayrılmıyor. Kuru yeme bakmiyor.

Bubble alg durumu hala kontrolüm altında değil... çıktıkça kazıyorum ama ana kayada da cıktı... belli ki çoğalıyorlar. Muhtemelen foxface alacağım s boy.

Her gün camdan yosun temizliyorum... bu normal sanırım.

Bicolor blenny ben tankın önüne geldiğim gibi alıp başını gidiyor bir yuma bulmuş kendine orada saklanıyor.. ölü yatırım oldu :)

Ufuk_Arslan ve Nihat_ bunu beğendi.
  19. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Bouble eğer kazırken patlatıyorsanız sporlarını salar çoğalır. Mümkünse o bölge dışarıda patlatmadan alınıp kayadan kazınmalı. Ro suya tamamen dönüp sistemi de oturtunca bunların tamamen geçeceğine inanıyorum temo8

20. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Fuat merhaba... öyle yaptım... Kayayı çıkarıp dışarda kazıdım... Baya alge zarar vermeden falçata yardımıyla kayayı kazıdım sonra tatlı suyla fırçaladım... Ama yine çıktı.. En son ana kayada minik bir tane gördüm artık onu çıkaramıycam.. Dokunmuyorum bakalım ne olacak zaman gösterecek...

Düzenleme: 25 Aralık 2018
    hiter bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş