1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano reef kurulumu.

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Armağan Bakırcıoğlu tarafından 10 Kasım 2018 başlatılmıştır.

1. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.
  2. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
  3. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Aslında içinden hem biodigest hem stop ammo çıktığı için kafam karıştı

4. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Stop ammo da biodigest ile birlikte akvaryuma ekleniyor. Amacı sudaki belli miktar amonyağı bağlayarak hemen eklenen canlıların zarar görmemesi. Ancak balıkları hemen aktarmayıp diatomu bekleyeceksen kullanımı gerekli mi tartışılır. Ben olsam biodigest ekleyip günlük azar azar yemleme ile diatom beklerdim. Hazır sorunsuz dönen akvaryum varken canlıları riske atmazdım.

5. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Sena tek problem şu ki küçük akvaryumdaki aydınlatmayı büyüğe geçiremiyorum.. mercanların kafası karışmasın diye.. haliyle elimde bir zetligt var onu kullanıyorum büyükte. (Simdilik.. canlıları aktarınca pro3 nanoyu büyüğe takacağım )

Zetlight diyatomu başlatmak için yeterli mi tartışılır.. bir de nisan in ortasında 2 haftalığına evde olmayacağım ve aktarmayı 1 hafta sonra yapmayı planlıyorum ki büyük tankı nisan ortasına kadar takip edeyim ve ben yokken herşey yolunda gitsin.

Haliyle bugün 2 ampül stop ammo 2 de biodigest kırdım.. 2 gün sonra 2 ser daha kıracağım (Bu arada suda ciddi bir berraklasma oldu. Ay başı tüm canlıları aktaracağım ve tabi aydınlatmayı da.. muhtemelen diyatom sonrasında gelecek.. biraz değişik bir kurulum olacak bakalım..

6. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Bu şu anki hali

Ekli Dosyalar:

7. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
  8. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Yanlışsam tecrübeli arkadaşlar düzeltsin ancak döngünün başlaması için aydınlatmaya ihtiyacın yok. Ben de aydınlatmayı canlılar ile birlikte aktif ettim hatta. Dolayısıyla ister zetlighti tak ister takma günlük azar azar yemleme yaparak nitratın okunabilir olmasını bekle. Zaten stop ammo eklediğin için amonyak ölçemeyeceksin. Canlılar ile birlikte eski kayalarını da ekleyince güvenli şekilde aktarımı tamamlamış olursun. Ben bu şekilde büyük akvaryuma geçiş yaptım ve yeni kayalar hafif bir kahverengilik sonrası şu an yemyeşil. Kumda da ışıktan sonra diatom belirtisi olmadı.

9. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Sağol dostum ilgin için
    Bu arada ben de öyle biliyorum.. zaten döngü başlamaz demedim de diyatom olmayabilir dedim zetligt ile.. Bakalım nasıl ilerleyecek süreç

Sena bunu beğendi.
  10. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk
    Hayırlı uğurlu olsun. Kolay gelsin

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

11. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Aktarım tamamlandı IMG_20190330_13972.jpg

WELLY, efes, Sena ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  12. kiplik

kiplik

Yer:
    Afyonkarahisar
    İsim:
    kemal
    hayırlı olsun Armağan..

13. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Hadi hayırlı olsun sağ sağlim geçiş tamamlanır inşallah. Balıklara karar verdin mi

14. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Valla acele etmıyorum.. ama bir yellow tang senlendirebilir içeriyi ancak tüketimi göz önüne alırsam fox face de alabilirim onun yerine.. bakalım zamana bırakıcam..
    Bu arada 2 lightning maroon geldi tanka gözlemliyorum şimdilik mutlu gibiler.. ama ariza çıkarırlarsa ona göre bakacağım çaresine

hiter bunu beğendi.
  15. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Tesekkurler arkadaşlar.. jet hızıyla diyatom geçirdim.. bunda etkili olan startup kullanımı mi oldu yoksa eski tanktan aşılama mi bilmiyorum ama 3. Gün diyatom oluştu camlar ve kumlarin bir kısmı.. şimdi camlar da çok fazla kalmadı ama kumlarda fazlalaştı.. biraz temizlik ekibi eksigim var.. elinde fazla olan varsa harika olur

İbrahim Yeşiltepe bunu beğendi.
  16. İbrahim Yeşiltepe

İbrahim Yeşiltepe

Yer:
    Menemen/İzmir
    İsim:
    iyesiltepe
    hayırlı olsun darısı başıma :D
    Merhaba ben 550 litre net su için (kaya kum hariç) 10 tane biodigesi birlikte kırdım, iki günde bir de 10ml bakteri feeder ekliyorum. Sormak istediğim hepsini birden kırmakla yanlış mı yaptım, iki gün aralıklarıylamı kırmam gerekiyordu işkillendim iyice, stop ammo kırmadım kırmam gerekiyormuyum. Bugün 4.gün

17. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Selamlar.. doğru yöntem şudur budur diyemem ama kendi yaptığımı anlatayım.. su ısısı ve tuzluluk oranını 2 günde ayarladım ölü kayalarım ve kum içerdeydi zaten.. riskli bir iş yaptım ama ölü kayaları öyle kaynatıp kurutma olayına girmedim... kumu musluk suyuyla defalarda yıkayıp duruladım.. Öyle ki harcadığım suyla 2 ay duş alınırdı.. ardından startup tan 1 er tüp kullandım ertesi gün birer tüp daha kırdım ve eski tankımdan küçük bir kaya girdim sonraki gün 1 er tüp daha kırdım ve 2 3 mercan ekledim kayalarıyla.. biraz eski tanktan su ekledim.. eski den yeniye yeniden eskiye su eklemesi yaparak hem su değişimi yapmış hem aşılama yapmış oldum... sonra 1 percula attım yeni tanka. Ertesi gün diyatom başladı üstelik ışık idareten kullandığım zetligt tı.. sonraki gün tüm mercanları ve balıkları aktardım. Aquareef pro3 nano yu da geçirdim.. mercanların hiç biri küsmedi. Balıklar da sanki tank değişikliği olmamış gibiydi. Hatta 2 lightning maroon ekledim sonraki gün onlarda anında adapte oldu.. test yapmadım canlıları takip ediyorum sadece.. ps düzenli topluyor muhtemelen hem yeni kayalardaki kalıntıları hem de balık dışkılarını topluyor... gözlemlemeye devam ediyorum.. gerekmedikce test yapmam sanırım.. ilk su değişimini bu hafta sonu 1 damacana şeklinde düşünüyorum.

18. İbrahim Yeşiltepe

İbrahim Yeşiltepe

Yer:
    Menemen/İzmir
    İsim:
    iyesiltepe
    Bende deniz suyu ekleyecektim ama sonra vazgeçtim, benim diatom 1 aydan önce olmaz sanırım. Birde bu süre içinde su değişimi olacakmı diatom başlamadan yapılıyor mu. Günlük 1,5-2 litre kadar su ekliyorum tuzluluk 1025, sıcaklık 25-25,5 arasında ilk günler çok uğraştım sıcaklıkla :D ps çalışmıyor şu anda ışıklar kapalı on gün sonra açıcam. Yanlış yaptığım bişey var mı yada yapmam gereken neler var

19. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu

Bildiğim kadarıyla ışık olmazsa diyatom olmaz.. şu değişimi için de erken bence.. Eğer canlı girişi yapmadıysanız tabi.. günde 5 6 saat aydınlatin tankı.. kumunuz kayanız da varsa kısa zamanda oluşacaktır diyatom.. yine üstadlar daha iyi bilgi verirler ama ben iki tankta da bu şekilde ilerledim..

20. İbrahim Yeşiltepe

İbrahim Yeşiltepe

Yer:
    Menemen/İzmir
    İsim:
    iyesiltepe
    Canlı yok şu anda, yeni kurulum bir iki ay canlı girişi düşünmüyorum diatom olduğunda temizlik ekibi girerim, balık mercan için iki ay beklicem acelesi yok

Sayfayı Paylaş