1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Mini Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde basma tulumba tarafından 19 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.571
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  Mini deniz akvaryumu kurulumu kesin bir kural olmamakla birlikte; ana tank hacmi (sump hariç) 140 litreyi aşmayan tanklar demektir. Paylaşımlarımızı buna dikkat ederek yapabiliriz.

  10 litreyi aşmayan tanklar da Pico Resif Tankı olarak kabul görmektedirler.

  Yani şöyle ki:

  0-10 litre : Pico
  11-140 litre : Nano
  141 litreden büyük normal tanklar oluyor.
  344,400 km 2 civarı olanlar aşağıdaki gibi oluyor :

  diving_experience-cairns_great_barrier_reef.jpg
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 8 Mayıs 2016
  ugur bayoglu, Pennywise, TencoMelih ve diğer 15 kişi bunu beğendi.
 2. tahsinokul

  tahsinokul

  Mesajlar:
  24
  Yer:
  Manisa
  İsim:
  tahsin
  nano reef akvaryumlarıyla ilgili zaman zaman olumsuz şeyler okuyorum ancak hepsi o yazılanlar kadar mı yoksa başka olumsuzluklar var mı merak ediyorum. bu konuda bilgi veren biri olursa çok mutlu olurum
   
  ugur bayoglu bunu beğendi.
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.802
  Yer:
  Bursa
  Ne gibi olumsuzluklar mesela ?
   
 4. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Nanokarda su degerlerini korumanın büyük tanklata göre zor olduğu söylenir denemrdiğim için bilemiyorum ama mantıklı geliyor düşük hacimde stabilite biraz daha zor olsa gerek yalnız masraf olarak çok avantajı bulunduğu bir gerçek.
  Nabo reef sitesini gezmek çok hoşuma gidiyor tasarımlar ve o dar alanlara yerleşimler çok başarılı bence bu işde nano hakkıyla yapılırsa bir üst level sayılır hobide.
   
  tahsinokul bunu beğendi.
 5. tahsinokul

  tahsinokul

  Mesajlar:
  24
  Yer:
  Manisa
  İsim:
  tahsin
  büyük akvaryumlar nanoya göre daha avantajlı diye yazılıyor ama aslına bakarsanız nasıl bi olumsuzluk olduğunu da bilmiyorum birkaç yerde görünce araştırmaya çalıştım ama bulamadım sorayım dedim sonunda =)

  ailem küçükten başla sonra büyüğe geç diye ısrar ediyor ama nano, büyük tanka göre daha zahmetli ve maliyetli olacaksa ne anlamı var (onların düşündüğü tamamen maliyet olduğu için böyle söylüyorum)
   
  ugur bayoglu bunu beğendi.
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.802
  Yer:
  Bursa
  Maliyet tankın boyutundan çok, içinde ne bakmak isteyeceğiniz ve seçtiğiniz idame yöntemleri ile de alakalı...Nanolarda denge bozulmaya çok müsait; ısı, pH, tuzluluk' a özellikle önlem almak gerekebilir. Diğer yandan bunu sağlamak için kurulum ve ekipman yatırımınız tabiki daha masrafsız olacaktır.

  Canlı konusunda ise özellikle balıklar için hem seçenekler azalıyor hem de çeşitlilik açısından belli bir kulvarda kalıyoruz.

  Güzel bir örnek olarak Ufuk Uçar' ın nano kurulumu ve sistemini inceleyebilirsiniz. Mesela kurulumu basit bir sistemdir ancak o da soğutucuyu tavsiye etmektedir. Şimdi denilecektir ki o illaki şart mı, bu kesin şart mı? Konu burada yine başa dönüyor, sizi tatmin edecek bir sistem için bazı şeyler elzemken diğerleri olayabilir. Kısaca Nano' nun daha zor veya daha kolay/ucuz olması aslında hobiciye bağlı.
   
 7. tahsinokul

  tahsinokul

  Mesajlar:
  24
  Yer:
  Manisa
  İsim:
  tahsin
  beni tatmin etmesi için büyük ya da küçük bi tank olması önemli değil aslında. kimi Nanoya öyle bi sistem yaparki hem maliyeti düşük hem de görselliği mükemmel (ki senin akvaryuma baktım da çok güzel Mahir abi, bi gün sırf izlemek için gelmek isterim =) kimi bin litrelik tanka çok para döker ama bi şeye benzetemez.
  bu bi hobi, para harcamamak mümkün değil illaki gidecek ama benim isteğim başladıktan sonra "aa benim bundan haberim yoktu" dememek. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim çok faydalı oldu =)
   

Sayfayı Paylaş