1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Akvaryumum için Yardım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mericselcuk tarafından 11 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    evet şmdi izledim videosunuda unu kullanırsak skimmera gerek kalmıcak mı ?köpürtme olayı nasıl olcak valaha kafam karıştı :p

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu arada su yüzeyindeki dalgalanma bunun çalişmasını etkiliyor mu @burak ozu ?

Düzenleme: 13 Kasım 2017
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Protein skimmer a ihtiyacın kalmayabilir, bu senin canlı yükün ve haftalık bakımını aksatmaman ile alakalı.

Damacana su kullanacağın için arada bir kimyasal medya kullanma ihtiyacı duyabilirsin. Bunu da bir şelale filtre ile çözersin.

4. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    Şimdi doğrumu anladım ben

1 tane bu yüzeylerdeki yagları toplaması için surface skimmer alalım
    haftalık su deiğişmi yapayım
    kimyasal medya kullanmamak için şelale filtre yani şuan kullandım askı tipi ile çözmüşmnü oluyorum

Yada bunların hepsini geçip AŞAGIDAKİ buble magus QQ1 denmi alsam ?çünkü akvaryumun içine bişeler koydukça yer kalmıcak balıkcıklara :p Yada önericeniz askı tipi bir ürün varmı başka bişeye ihtiyaç bırakmıcak

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Nasıl istersen.

A) surface skimmer, şelale filtre, düzenli su değişimi.

B) protein skimmer, düzenli su değişimi.

Düzenleme: 13 Kasım 2017
  6. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    mevzu istemek değil ögrenmek için soruyorum sorunu tek ürünle hangisiyle çözeriz mesela bub le magus QQ2 DİYE BİŞE VAR O da akvaryumun içine konuluyor videolarını izledim baya iyi topluyor.. onun gibi bişe alıp haftaşık su değişimiyle sanırım çözeriz işi yada suanki askı aparatımıda normal skimmer özelligini kapatıp filtre olarak kullanabiliriz

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Önceki mesajimda tercihimi belirtmiştim.

8. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    peki saol hocam

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Rica ederim.

10. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    ben orda sadece nasıl isterseni okumuşum 2 seçenek vermişin onu şimdi gördüm

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aynen top sizde.

12. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Aslinda soyle bir durum var.

Yuzey emiciyi ps den bagimsiz kullandim. Yani hem ps hem eheim surface kullanilabilir.

Yuzeyde bulunan dalgalanmadan etkilenmiyor @Montimahir

O gorunen pslerden de kullanilsa yine yuzey yaglanmasini kesememe olasiligi yuksek.

13. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    yüzey yaglanmasını kesmesi için tavsiye üzerine dalga motoru almıştım sadece yüzeye vuracak sekilde boşamı aldım acaba onu sizce yüzeyde suan baya dalgalanma var sanırım sizin söylemek istediginz skimmer toplamayabilir diyosunuz sanırın olmadı surcafe de alıcaz yeterki saglıklı olsun suyum bi otursun diatom başlasın hayat bulsun şuan 3. gününde

14. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Hayir

Eger dalga motoru aldiysaniz surface skimmer (yuzey emici) i bosverin.

Bir sure bu sekil kullanin baktiniz olmuyor farkli alternatifler denersiniz.

Bence hepsinden ote damacana olayini cozun. Zaten yeteterince sorunu o size cikartacak ;)

15. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    mesela ne gibi sorunlar cıkarıcak anlamadım bişe var ro suda olur deniliyor heryerde damacana suda ama şunuda diyenler var sizin gibi damacana su sorun cıkarıcak ne gibi sorunlar çıkarır mesela

16. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    İste tam bunun icin portali okumaniz gerekiyor diyorum.

Cunku tum bu sorularin cevabi orada mevcut.

Damacana kullandiginiz zaman suyun icerisine girmemesi gereken bir cok malzemeyi de koymus olursunuz.

Bunlar size istenmeyen yosun ve olusumlar olarak geri donecek. Soyle anlatayim.

Damacana su icerisinde TDS genelde yanlis hatirlamiyorsam 25 - 35 bandinda cikar. Ben ro cibazimdan cikan suyun tds sonucunu 2 gordugumde yosun sorunum basliyor.

Anlamadigim sey su herkes ro da olur damacana da olur diyor yazmissiniz. Okumussaniz eger bu konularda ne gibi sorunlar yasandigini da okumus olmaniz lazim...

Sunu soyleyeyim bu hobide olmaz diye bir sey yok. Cesme suyu bile olur, butun mesele bu hobiyi nasil yapmak istemeniz ile ilgili.

Okumazsaniz 2 ay sonra soyle bir baslik daha acacaksiniz 'yosun sorunumu engelleyemiyorum' 'baliklarim benek oldu' vs

Ve tum bu basliklara birilerinin cevap yazmasini bekleyeceksiniz. Okuyun cozum zaten var, bu demek degilki insanlar size yardim etmeyecek. Fakat bu sekilde baslayan tum konularda bir sure sonra insanlar daralip yazmayi birakir.

@Montimahir Abi oturmus butun konulari tek tek linkleyip size gondermis. Aralarinda neden ro kullanilir anlaminda icerikler bile var ve hala 'neden damacana da sorun yasayacagim' diyorsunuz...

Montimahir ve cystein bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Konuya bakış açımızı biraz değiştirmemiz gerekiyor sanırım.

Güzel ve keyifli bir tank demek; tüm gerekli ekipmanları bulundurmak, ekipmanın en iyisini almak demek değil.

thumb-nano-reef-clean-sm.jpg

Evet başlangıçta herkes formülün bu olduğunu, herşeyi tamamlayarak tankın sorunsuz gelişeceğini ve yapması gerekenleri yaptığını düşünür.

İnan bu konularda yüz kişiden yüz farklı tavsiye alırsın dostum. Tek bir formül yok.

Tavsiyeler genelde kişisel tecrübelerden oluşur, ancak temel prensipler genel geçerdir, değişmez.

Bak aşağıdaki tank süper basit bir tank, ama fark şu....adam büyük ihtimalle tecrübeli, canlıları, su kimyasını ve su kalitesi kontrol konularını okumuş veya yaşayarak görmüş.

Örneği incelersek;

Bakalım Jake ne yapıyor ?

-24-30 litre bir tank,
    -Isıtıcı, dalga motoru ve hava taşlı bir skimmer düzeneği mevcut,
    -Balık yok, bir adet karides ve soft canlılar seçmiş, yani sınırlarını baştan çizmiş, hedefi belli,
    -Bakım rejimini de hedefine göre belirlemiş,
    -Ciddi su değişimleri yapıyor, teste gerek yok,
    -Tek önem verdiği şey tuzluluk kontrolü,
    -Yemleme yok denecek kadar az,

Basit ,sade ve zevkli bir tank.

Şimdi adam buna QQ1 koyamaz mıydı? Surface skimmer alamaz mıydı? veya (ikisini de kullanabilirdi). Siz söyleyin bu tankta "gerçekten" gerekli mi?

Meriç hocam, yukarıdaki "Jake ne yapıyor?" listesini "Meriç ne yapıyor?" olarak bir düşünün.

O kadar ekipman konuştuk, ama şu "tuzlu su temel prensiplerini" bir araştırıp bol bol nano tank örneği incelerseniz kafanız inanın karışmayacak, hatta kendi tecrübelerinizi biraz da yaşayarak anlamanız görmeniz gerekecek.

İlla "ben skimmer mantığını da, surface skimmerı da, damacana suyun uzun vadede tanka etkilerini bu tankta deneyimleyip görmek istiyorum diyorsanız" ikisi ile yola devam edebilirsiniz.

Düzenleme: 14 Kasım 2017 11:09
    cystein bunu beğendi.
  18. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk

eywallah sagol

19. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk

Anladım teşekkür ederim.

20. mericselcuk

mericselcuk

İsim:
    Meriç Selçuk
    image.jpg

Çıkardım hocam o spot gibi bir yere vurması gitti sanırım böyle daha iyi bişe daha söylicem bunda 2 tane cam var birtanesi ledlerin onunde biride kapakta o bir dezavantaj yaratırmı

Düzenleme: 14 Kasım 2017 22:10

Sayfayı Paylaş