1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Akvaryum 60x30x30 54lt

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde igvesm tarafından 16 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    Boyut (cm):60x30x30
    Kapasite (litre):54 litre
    Canlılar:döngü süreci tamamlandıktan sonra eklemeyi düşündüğüm canlılar
    1ad xocellaris clownfish
    1ad xroyal gramma
    1ad xfirefish
    1ad xcatalina goby( eğer mümkünse)

Nano Reef Kurulumu Malzemeler:

-juwel akvaryum
    -tunze 9004 protein skimmer
    -6 kilo caribsea south seas kaya
    -red sea coral pro tuz
    -dazs aragonit kum
    -kromdan kapak kendim yaptırdım
    -2 beyaz-2mavi juwel 24w floresan ve 4 reflektör(1mavi sorunlu fotoda tek mavi yanıyor)
    -1ad aquaworld askı fan
    -newave 2200 kafa motoru(biraz güçlü geliyor kum kalkıyor hafiften)
    -juwel 50 watt ısıtıcı
    -timer
    -15 günde bir bioptim ve biodigest
    Kuralı yaklaşık 3 hafta oldu herhangi bir kahverengi yosun oluşumu başlamadı, döngü süreciyle ilgili veya herhangi fikir ve önerilerinizi bekliyorum, ilk deniz akvaryumum olduğu için tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Teşekkürler.

IMG_1633.JPG

IMG_1639.JPG

IMG_1640.JPG IMG_1653.JPG

YIKIKTEMO, Montimahir, cirol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz,elinize sağlık güzel bir akvaryum kurmuşsunuz,diotom bazen geç başlıya bilir.
    Canlı kaya ve bakteri kültürü girerseniz bence daha iyi olur...:)

igvesm bunu beğendi.
  3. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    Teşekkürler hoş bulduk. ;) Bakteri kültürü kullanıyorum bioptim ve biodigest 2 haftaya bir ancak bir gelişim yok şimdilik, canlı kaya ise araştırmalarım sonucunda genelde zararlı canlılarda akvaryuma girebileceği için riskli olacağından uzun ama garanti yolu tercih edeyim dedim. Malum tecrübe de olmadığından bir sorun olursa daha beter zor durumda kalmak istemedim.

duman ve Alparslan bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kaliteli bir canlı kaya ilavesiyle kolay kolay sorun yaşamazsınız. Zaten çeşitli mercanlar alınmaya başlayınca bir çok canlı girişi olacak tanka onların kayalarıyla. Gayet şık bir akvaryum olmuş emeğinize sağlık.

igvesm bunu beğendi.
  5. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    bakteri kültürünü 15 günde bir atıyorum ancak diatomun başlamasını hızlandırmak için bunu biraz daha sıklaştırıp haftada 1 atsam bir zararı olur mu ?

6. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    Akvaryumunun kurulumundan 35 gün sonra nihayet diatom başladı,2 tane hermit koydum(tam kaka makinesiymiş bunlar) 3.günde kahverengi yosunla beraber artık yeşil yosun da belirdi.dalga motorunu da değiştim tunze 6015 koydum. IMG_1866.JPG IMG_1868.JPG IMG_1877.JPG IMG_1892.JPG IMG_1882.JPG

7. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    :okey:
    Canlıları hazırla yavaştan, bu arada düşündüğün canlı listesine palyaçoyu tek yazmışsın, çift alırsan daha iyi olur...
    Tunze 9004 nasıl bu arada toplama var mı?

8. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    Palyaçoyu bir turuncu birde siyah almak istiyorum bulursam, tunze 9004 te 2 cm e kadar topluyor sonra yavaşlıyor, birde canlı yoktu 2 gün önce hermitleri koydum onun için sanırım öyle nette gördüklerim gibi koyu toplamıyor hafif bulanık topluyor.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Canlı yükü artınca daha koyu toplar,biraz daha kısar sanız daha koyu toplar ...:)

igvesm ve Montimahir bunu beğendi.
  10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Su seviyesi değiştikçe toplama değişir.
    Otomatik tamamlama kullanınca hiç sorun olmuyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Montimahir bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ps nin su seviyesi olmadıysa ayar tutmaz...;)

Montimahir bunu beğendi.
  12. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    evet günde 1,250gr su ekliyorum, fandan dolayı buharlaşma oluyor baya ancak otomatik su tamamlama için sump lazım sanıırm sump olmadığı için o şansım yok elle anca ;)

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Sumpa gerek yok ben nano da otomatik tamamlama ile kullandım,sıkıntı yok. Tank dışına bir tatlı su kovası, bağladın mı tamamlamayı ve motoru tamamdır.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

igvesm bunu beğendi.
  14. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    biraz araştırdım ancak genellikle diy ürünler gördüm, tavsiye edebileceğiniz nanoya uygun ürünler var mı?

15. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    Bugün 1 nerite snail, 1 de palyaço ekledim, kaya dizaynını mercan koymak için daha uygun olsun diye birbirine yaklaştırdım, palyaço utangaç ama yeni fotoları ekleyeceğim, testleri de yaptım.
    nitrit: 0,05
    nitrat: 2

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Palyaçolar yeni akvaryuma alışana kadar utangaçlık sergiler zamanla alışır...:)

igvesm bunu beğendi.
  17. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    Şu an akvaryumdaki canlılar;
    1 palyaço
    2 nerite snail (hiç memnun değilim 1'i ortalarda yok diğeri de akvaryumda durmuyor hergün 2 kere yakalayıp içeri atıyorum,bir işe yaramıyorlar.)
    1 turbo snail (süper, çok çalışkan adının hakkını veriyor.)
    2 hermit (2 günde bir bir zahmet yerlerinden oynuyorlar genelde kaya arasında uyku)
    1 conch (bu da çalışkan)

fotoda tunze 9004 ün 1 günde topladığı pislik görülmektedir,almayı düşünenler için bir fikir olsun diye paylaşıyorum, 10gün önce diatom başladı şu an bu durumda sizce artık su değişimi yapmalı mıyım biraz daha beklemeli miyim? IMG_1950.JPG IMG_1942.JPG IMG_2258.JPG IMG_2267.JPG

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ps çok sulu toplamış ayar nasıl yapılıyorsa ufak bir ayar yapmak gerekir biraz daha kuru köpük toplasın. Sakal yosun çoğalmış, su değerleri nedir? Kullanılan su nedir?

Bence bir yüzde on su değişimi yap. Yosunlanma bir çok nedenden kaynaklanabilir. Fosfat, nitrat,silikat, aydınlatma gibi. Fazla yemleme yapmamak gerekir. Su değişimlerini düzenli olarak bozmadan yap. Haftada yüzde on gibi. Yosun sorunu devamlılık gösterebilir. Aydınlatmayı bir kaç gün azalt mercan gibi canlılar eklemeden. Yosunların azalmasında yardımcı olacaktır.

igvesm bunu beğendi.
  19. igvesm

igvesm

Yer:
    Adana
    İsim:
    mustafa sevgi
    Ps' nin ayarı kısarım biraztemo2, su olarak nestle damacana kullanıyorum ancak diatom bitene kadar değişim yapılmaz diatom bitince %20 lik bir değişim yapılır diye biliyorum doğru mu? Birde diatomun tam olarak bittiğini nasıl anlayacağım? son yaptığım ölçülerde nitirit ve nitrat normal değerlere inmişti. yarın bir ölçüm daha yapacağım, bu yeşillikler hair algea dedikleri mi? Conch yiyor onları ama yetişemiyor hepsine.

20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tankta diatom görüntüsü yok. Yosunlar bulmuş bir besin gidiyor. Sebebi bulup önlem almazsan önünü alamazsın. Su damacana olduğu için silikat ihtimalini eliyoruz. Aydınlatma yapıyor olabilir.
    Veysel in önerilerine katılıyorum.

Mobil den çufçuflandı.

igvesm ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş