1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Multichip led yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde zotiri tarafından 4 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Merhaba arkadaşlar.
    Bir türlü kurulumunu bitiremediğim akvaryumum için yapmakta olduğum led aydınlatmasının
    bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim
    multichip ledler : lumia 5,1 5 kanallı 100w
    bir arkadaş daha önce tanıtımını yapmış.
    5'i bir yerde Led Lumia 5.1 | Akvaryum Portalı

kullanılan malzeme
    lumia 5.1
    coralux storm x kontrol unitesi
    coralux 5 kanal board
    cpu soğutucusu ve alüminyum led soğutucu
    IMG_0664.JPG
    IMG_0665.JPG
    IMG_0669.JPG
    bu sefer uzun uzun yazmak yerine kısaca video ile anlatmaya çalıştım
    bolca "ondan sonra " lafını kullandığımı fark ettim değiştirmem gerek !!!!!!!!!!!!!

Bozzzok, Saruman, murat parin ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Pazar gün tatil yok çalışmaya devam [​IMG][​IMG]

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

inifnity, Tarık KÜÇÜK, TencoMelih ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA

4. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Bitti :) gazamız mubarek olsun

nhtkmn bunu beğendi.
  5. Erdal

Erdal

Hayırlı olsun. :)

6. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Maşallah. Tebrikler...

7. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Hocam ellerine sağlık gayet güzel olmuş.temo8

8. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    3 led in 5. Kanalı çalışmıyor . Bir ledin 4. Kanalı çalışmıyor 4. Kanalı çalışmayan led in pwm den hiç voltaj verilmemesine ragmen 3. Kanalı çok zor fark edilir şekilde sürekli çalışıyor. Sorunlar bulunamadı . Fikri olan ?

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Ellerinize sağlık harika bir armatür yapmışsınız, inşallah en kısa zamanda sorunu çözersiniz, bu gibi durumlarda ledleri teker teker sağlam olduğunu bildiğiniz bir sürücü ile yakmaya çalışmak kontrol amaçlı uygun olabilir...

İnşallah yanlış bir bağlantı nedeni ile yanma olayı olmamıştır, farklı renkler olduğu için farklı akımlarda çalışması gerekiyor, bu kadar profesyonel bir çalışmayı yapabildiğinize göre teknik bir alt yapınız olmalı, bildiğinizi umduğum fikirlerimi yazdım belki gözden kaçırdığınız bir nokta olabilir diye...

10. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Boardları alüminyum levhanın üstüne vidalamıştım iletkenliğide kesmek için strafor kullanmıştım. Leğimler straforu delip yüzeye ulaşmayı başarmış. Vidaları biraz gevşetince sorun çözüldü..

hasan1958 ve Saruman bunu beğendi.
  11. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Teşekkür ederim elimden geldiği kadar yapmaya çalıştım. Altyapım youtube ve forumlardan daha önce herhangi bir tecrübem yok. Bütün kanallar aynı akımla çalışıyor

12. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Kanal kanal renklerin fotograflarını çekmek istiyorum fakat renkler telefonda gerçekteki gibi çıkmıyor. Çözümünü bilen ?

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Program kullanıp ayar çekiliyor bildiğim kadarıyla, fotolarda düzenleme falan. Mahir bu şekil bir program kullanıyordu hatırladığım kadaarıyla ama tam istenen alınabiliyor mu bilemiyorum.

14. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Mesela beyazla yeşil aynı renk çıkıyor. Mavi royal blue bide turkuazda aynı çıkıyor . Muhtemelen telefondan. Elemanların telefonlarlada bi deniyeyim olmadı dslr makina bulayım bi yerlerden

argento76 ve veysel bunu beğendi.
  15. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Telefon kamerası ile olacak iş değil gibi.. Dslr da da auto da değil de ölçüm modunda deneyin derim ben.

Bu arada 1 adet 100w led kaça mal oluyor?

16. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Multichip ler 100 dolar civarında zaten tek renk alma 60x60 lık alanı aydınlatıyor çok çok rahat. Ledgroupbuy dan bak komple seti alabilirsin. Yukarda videolar var izle baya bişiler anlatıyom . Yakında bi tane daha armatür yapacaz kısmet olursa bı sefer görselede önem vereceğiz.

17. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Teşekkürler bilgilendirme için.

Görseli güzel de, bakalım canlılar üzerindeki etkisi nasıl olacak? siz bi yapın hele işe yarıyorsa, neden olmasın. :)

18. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Bütün dünya lede geçiyor demek ki işe yarıyor. Macna 2013 de nerdeyse büyün firmalar led tanıtıyorlardı bu sene daha da fazla olacaktır. reef2reef te adam 42 yıllık tankını tanıtıyordu lede geçeceğini söylemiş. Vivid aquariums un 3200 litrelik **** tankının yarısı mh yarısı yarısı led ile aydınlatılıyor adam youtube da farklarını anlatıyor. Mike paletta ledlerle testler yapıp sonuçları yazdı. Julian sprung led aydınlatma ile ilgili yazılar yazdı. Türkiyede ki hobiciler ne kadar dirensede bir gün herkes ledli olacak :)

Saruman bunu beğendi.
  19. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
  20. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Bu konuda Size katılıyorum. Bir gün herkes led kullanacak. Ben de şu an hali hazırda led kullanıyorum. Benim demek istediğim, her led de iyi performans vermiyor malesef. Görsel olarak diyeceğim pek birşey yok, çünki gerçekten renkleri çok güzel çıkartıyor. Benim için bir diğer kıstas ise büyümeye olan etkisi. Elinizde olan ledler in, t5 ile mercanlar üzerinde büyümeye olan etkisini gösteren bir karşılaştırma varmı? Eğerki büyümede de aynı başarıyı gösteriyorsa kesinlikle düşünülmesi gereken bir sistem. Yalnız şunuda hatırlatmadan geçemeyeceğim. Bu ledler ilk çıktığında da herkes birgün led kullanacak deniliyor du. Led den t5 e geçenlerin sayılarıda oldukça fazla ;-) .
    Projenizi merakla takip ediyorum. Hatta yakında şu ledler için sizden yardım isteye bilirim :)

Sayfayı Paylaş