1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Molim neden ölmüş olabilir?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde figenc tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. figenc

figenc

Karma akvaryumdaki erkek molim dün akşama kadar dişi molinin peşinden ayrılmıyordu. Bugün hiç dikkat etmedim. Bir saat önce ölüsünü yüzer buldum. Fakat görüntüsü tuhaftı.

Büyük oğlumun yaptığı otopsiye göre bağırsakları o delikten(!) dışarı çıkmış. Onu tehdit eden başka bir balık yok akvaryumda.

2. *KONT*

*KONT*

Bunun nedeni ile ilgili birçok tahmin yürütülebilir. :)

Başka bir erkekle sorun yaşaması.

Dişi erkek oranınının ayarsız derecede fazla olması.

Bir tür hastalık barındırıyor da olabilir(ne olduğunu bilmiyorum ama)

Balık bayılmış da olabilir öldüğüne emin misiniz bu sorunun o kadar da önemi yok çünkü zaten büyük

ihtimalle sifonu çekip onu sonsuz yolculuğuna uğurlamışsınızdır.

Hiçbir canlı ile sorun yaşamadığı söylenen vatoz çöpçü balıkları bazen strese sokabiliyor balıkları

özellikle de çöpçü balığı. :)

Yukaridaki yazıların doğruluk oranını bilmiyorum ama bunlar benim tecrübelerimin yazıya dökümüdür

saygılar:gif SAYGILAR saygılar:gif

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Saitcan devreye girmişsin hemen bakıyorum. Biz senle ne yapacağız. Saygılar diyerek şapka çıkarman da olmasa yandık hani. :)

Geçmiş olsun Figen Hanım öncelikle. Yüzgeç kısmında kanlanmış bir bölge var gibi. Bakteriyal bir hastalık olabilir, kısa süreli bir nitrit zehirlenmesi olabilir. Diğer balıkların durumu nasıl bilemiyorum ama akvaryumdaki genel balık durumu önemli bu gibi durumlarda. Canlı doğrurancı arkadaşların yorum yapması daha doğru olur.

4. figenc

figenc

Teşekkür ederim saitcan ama imzamdaki karma akvaryum bilgilerimi okursan bu tür tehditlerin olmadığını göreceksin. Ot çöpçülerim de zararsızdırlar sadece birbirlerini yerler.

Balık bulunduğunda; barsakları şekildeki gibi dışarı çıkmıştı. Otopsiden sonra da atmadık bir de gündüz gözüyle incelemek istiyorum.

O deliği açan neydi öğrenmek istediğim bu. Büyük oğluma göre o bölgedeki mukoza bi şekilde(!) zayıflamış ve iç basınçtan dolayı barsaklar dışarı çıkmış olabilir.

5. figenc

figenc

sağolun Temel bey,
    satican yardımcı olmaya çalışıyor seviyorum bu delikanlının azmini zaten.

Bi kaç gün önce dip çekimiyle % 30 , 4 gün dinlenmiş taze su eklemiştim. Aynı günlerde betam ölmüştü ama bi kaç gün hasta olduğunu belli etmişti. Akvaryumun sol üst sepetten akan suyun gücüyle tabandaki deniz kumunun üstü süpürülüp sağdaki kafa motorunun çekişine giriyor zaten. Diğer balıkar iyi şimdilik.

Akıntı fazla geliyor da yorgun mu düşüyor balıklar acaba? Böyle bi durum da görünmüyor gerçi.

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Dropsy den patlamış olabilirmi ?

7. figenc

figenc

fotoğrafları yükleyememişim

8. figenc

figenc

Dropsy nedir?

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
  10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ablacım iyi güzel Otopsi yappmışsınızda saygılar:gif bu çok tehlikelidir, ölen balığı direk imha etmeli bu şekilde çok haşır neşir olmamak gerekir balıklardan insanlara geçebilen hastalıklar vardır başta balık veremi olmak üzere, ölümü şaibeli bir balıkla böyle uğraşmak hobi ile eğleneceğiz derken sağlığımızdan olmamıza neden olabilir.

11. figenc

figenc

Dün akşama kadar sağlıklı bir balıktı, beyaz dişinin ardında koşmasından şikayetçiydim. Dropsi belirtileri de yoktu tabi bu gün içinde ortaya çıkmadıysa.

Demin baktım beyaz dişim akvaryumun üst sol akıntısız köşesinde pinekliyor, alt köşede de neon tetra nın biri gruptan ayrılmış sanırım bi derdi var.

12. figenc

figenc

Merak etmeyin kendisi su ürünleri öğrencisi, okulunda balıklar üzerinde otopsi nasıl yapılıyor öğretiyorlar, ayrıca balıklardan insana sadice sağlıksız balığın yenmesi halinde bazı parazitler geçmekteymiş.
    Örnekle anlatmak gerekirse; aids bir maymun hastalığıdır fakat bu hastalık insana geçebilme sebebi maymun metabolizmasıyla insan metabolizmasının aşırı benzer yapısından kaynaklanır.
    Özetle balıklarla insanlar genetik ve metabolik olarak farklı olduklarından bulaşma riski yoktur. Olsa dahi çok azdır, diyor.

Sayenizde ben de bilgilendim.

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Peki veremin teneffüs yolu ile bulaşabildiğini, balık vereminin insan vücuduna olan etkilerinide biliyormu öğrenci kardeşimiz can:gif. Bu kadar tuzukuru olmasına şaşırdım açıkçası, balık veremi insanda çok ağır tahribata yol açabilir bu konu ile alakalı bir bilgiler vardır forumda, ölü balığı kanalizasyona dahi atmak tehlikelidir saygılarımla saygılar:gif

http://www.akvaryumportali.com/forum/balik-veremi-t29.0.html
    bu link umarım yardımcı olur, karnı delik balıklardan bahsediyor :) acaba hasta olmak için o molly i yemeye gerek varmı :)

14. figenc

figenc

Evet büyük bi ihtimal balık veremi, paranoyaya kapılmak istemiyorum ama ameliyat eldiveni bulundursam iyi olacak. Ve bir balığımda da aynı belirtileri farkedersem akvaryumu komple imha edeceğim.

Oğlum henüz 3. sınıfta ve son sınıfta balık hastalıklarını göreceklermiş. Ama sizin uyarıızdan sonra pc başında araştırmaya başlamıştı.

Sabah itibariyle bi yaramazlık yok.

Öğreniyoruz huh:

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Dropsy olduğunu zannetmiyorum.Pullarında bir kabarma şişme yok.. Ama erkek balık olmasına nazaran karnı bana çok şiş geldi.. Fazla yemlemeden kabız olabilir , yedikleride basınç yapıp balığı patlatmış olabilir. Benim hiç başıma gelmedi bu tip bir bağırsak fırlaması duymamıştımda ilk defa görüyorum.. Diyebileceklerim bu kadar ne yazık ki.. Figen hanım valla hep enteresan şeyler sizi buluyor.. :cicek:

16. figenc

figenc

Evet sakınan göze çöp batması olayı Volkan bey, mız mız:gif
    ve
    sözleriniz mantıkı geldi:
    1. si; "hastayım" sinyali vermedi bir günde küt diye gitti.
    2. olarak; molilerin dışkıları uzun çıkıyordu son gözlemimde, kabızlık belirtisi olabilir mi diye düşünüyordum.
    3. balon moliler o kadar obur ki, ne kadar yem atsam da tüm yemleri kıtlık var gibi silip süpürüyor (suda düşen balık dışkısını bile yiyorlar). Sabah akşam yem veriyorum, onlara pul yem atarken aynı anda dip yemi de atıyorum, yavaş olup da ortada gezen neon tetralarım aç kalıyor onlar yüzünden, gizlice yerli karidesler için köşelere attığım dip yemi bile anında bulup yiyorlar karideslerim de aç kalıyor. Özel olarak betamın başı üstüne attığım siyah yeme bile yetişiyorlardı üç tanesni anca yiyebiliyordu o da, belki de açlıktan öldü betam.
    Yemlemeden sonra uzun süre dip taraması yapmalaına pes diyordum.

Oburluktan ölmesi veremden daha iyi diyeceğim ama..

İki gün oruç tutturacağım ölmezler değil mi huh:

17. *KONT*

*KONT*

Bence otopsi falan çok gereksiz. dil:

Öleni öçpe atarım hiç de üzülmem ben. :)

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Anlamsız şekilde balık ölümleri her akvaryumda olabiliyor bu sırf sizde olmuyor merak etmeyin.. Beslenmelerinde ara ara az haşlanmış ıspanak verebilirsiniz.Moli'ler çok severler.Lepisteslerde keza öyle.. Moliler gerçekten aşırı oburdurlar ve doymak bilmezler sadece balon moliler değiller yani. :) Her yeme saldırırlar ve yaptığınız gözlemler kesinlikle doğrudur.. Betta'nızın (siyam balığı) ölümüde bu sebepten olabilir.O sebepten canlı yem vereceğiniz zamanlarda bettanızın yakınına atmaya özen gösterin.Moli'lerden fırsat kalmayabilir.. Yemleri moli'ler bitiriyor diye akvaryuma sürekli yem atmakta suyunuzu zamanla bozabilir.Çünki yemlerde suya çeşitli maddeler katarlar , küçük parçalara ayrıldıkları gibi fazlası suyu bulandırabilir.Buda nitrat artışına sebep olabilir ki bu hem büyümelerini hemde sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. 2 günden bişey olmaz merak etmeyin. Beslemenizide az yemleme ile çok öğün olarakta yapabilirsiniz.İlla günde 2 defa besleyeceğim diye tankı yemle doldurmayalım. saygılar:gif Her müdahalemizi iyi tartıp suyumuzun tazeliğini daima kontrol altında tutmaya özen gösterdik mi sorunlarıda ağır ağır bertaraf ederiz.Yeni balık ekleyeceğimiz zamanda hasta balığın olduğu tanklardan balık seçmemeye özen gösterelim şansımız yoksa almayalım daha iyi.. Ne güzelim balıklar kaçırdım sırf tankında ölü yada hasta balık var diye.. mız mız:gif

19. figenc

figenc

Sorumluluk farklı bi olay Saitcan, sonuçta bu canlılar bize emanetler; neyi yanlış yaptığımızı biliriz ya da benzerini tekraramama, tedavi etme, önleme yanında bilgi sahibi olma en önemlisi de bilgiyi kullanma alışkanlığı, sorun çözme yetisi kazanırız: Penisilin, kuduz vb

Ayrıca benim öğrencim olmamana üzüldüm az kurbağa kesmedik sınıfta. Çok ucuza senin yaşlar için mikroskop var. Neye ilgin var bilmiyorum ama fen dersleri çok zevkli diye düşünürüm.

Ve evet duygusal değil soğukkanlı olmalıyız bu konuda sana katılıyorum super:gif

ELDİVEN ŞART burda:gif

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kutlarım sizi Figen Hanım. Elbette siz bu konuda gereken önlemi alarak bu otopsiyi yapmışsınızdır. Bu ölümün arkasındaki sebebi bulmak veya en azından araştırmak taktirliktir. Balıklar elbette ölürler ve hatta ölmeleri gerektiği düşünülebilir çünkü doğa bu zaiyatlar ile döngüsünü kurar. Akvaryumlarda bu zaiyatlar hoş görülmeyebilir veya bazı arkadaşlar gibi bunun önemi olmayabilir. Ancak konuya bakılması gereken farklı bir açı var ve kaçırılmamasını rica ederim. Sizin ısrarla oğlunuzla birlikte araştırdığınızı oğlunuzun hep yanınızda olduğunu okuyoruz. Saitcan platform olarak burada yeni ben şimdi onun balık ölümünü umursamaz düşünce tarzından yola çıkarak bir noktaya varmak istiyorum.

Bir baba ısrarla ağlayarak balık isteyen oğlunu dayanamadığı için akvaryumcuya götürür ve ülkemizin genel durumu itibari ile esnafa şurdan ucuz bir japon ver fanusa koyalım sesi dursun der. Bir şekilde de olsa hobiye başlamasını sağlayabilir bu ancak ne yazık ki devamı böyle gelmez. Eve gelindiğinde fanus doldurulur balık içine koyulur yemi atılır. Birkaç gün sonra balık öldüğünde ağlayan çocuğuna dayanamayan annesi seslenir bey aynısından bir tane daha al da ağlamasın yazık...Baba aynı renk balık alıp eve gelir.

İşte bu nokta bir çocuğu araştırmadan uzak, neden bilinmezliği içinde kolay sahiplenmeye iter. Balık ölümleri sıradan olur ve duyarsız bir nesil yetişmesinin önünü açar. Oysa yapılması gereken çocuğa balığın neden öldüğünü bulmaları gerektiğini, şartların uygun olmadığını ve bunları düzelterek balık almaları gerektiğini anlatmaktır. Elinde bir takım ölçüm cihazları ve çocuğuyla göl kenarında test yapan ailelere biz ne gözle bakarız denk gelsek çok merak ediyorum. .8.

Klozote kızdığı veya balıklarına vurduğu için balık atan hobiciler acaba fanustaki ölen japonunun yerine babasının aynı renk ve desende yenisini aldığı çocuklar olmasın ?

Saygılar...

Sayfayı Paylaş