1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Metal Halide İşleri?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Onurs tarafından 19 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Kafayı iyice metal halide taktım ama bu konuda çok cahilim bazı sorularım olacak bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1) İlla giessemann armatürmü almak lazım yokmu bunun ucuz yolu işe yarayanı?
    2)balast markası veya kalitesi neyi fark ettirir?
    3)Ayarlanabilir balastlar bir kontrollera bağlanabiliymu?
    4)İlla marka lambamı kullanmak lazım aynı kelvindeki lambalar aynı değilmidir değilse ne farkı vardır?

hakankamasoglu bunu beğendi.
  2. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Bende merak ediyorum ozellikle armatur kismini. Yani ati t5 yanina tek metal nasil ekyebilirim sagindan solundan nerden sokabilirim merak ediyorum :)

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mh balastlar osram powertronik olabilir.
    Reflektor bu iste can damarı t5 te oldugu gibi.
    Farklı kelvin değeri olan lambalar var ucuz olan ampullerde bu ne kadar net bir değer veriyor muallak.
    Ucuz armatür kasalarında uv cam olayı var mi bakmak lazım. Yoksa dıştan bir uv film gibi uygulama yapıp kullanılabilirlik ( sıcaktan etkilenme erime vs gibi) yönunden incelemek lazim.

Akkor flamanlı lambalar mekanik dimleme yapilarak bile sikintisiz calisir, bunlari bilgisayara baglamak mumkun.

Fatih'in frag tankında kullandiği mh armaturu incelryebilirsin

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    onu bende düşündüm ama zor iş t5 armatürünü çok ısıtabilir mh armatürü oda sıkıntı çıkarabilir.

6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    @basma tulumba ve @harfuzmani bu konuda deneyimlerinizi bekliyoruz .
    ikinizde Mh kullanıcısınız T5 heyecanından kurtulup MH ile canlanmak istiyoruz ama deneyim ve bilgi aktarımı lazım :)

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aşağıda ki armatür 80-100 tl civarı içinde balastı takılı vaziyette abi, ama lambayı giesseman ekle derim...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu işlerin bu ülkede tam kavrandığını sanmıyorum. Düşünenler olabilir 'yani hep mi sen kavradın kardeşim, hep sen mi biliyorsun, ne çok biliyorsun vs vs' şeklinde ama bu düşünceler olsun, tersi şekilde taktir edenler olsun gerçekler değişmiyor.

Bu ülkenin, hatta bilemiyorum başka var mı dış kaynaklarda, burada 4 adet ayrı DIY kategorisi var, 6 adet olarak başlamıştı. Öyle ki bunların içi boş değil, dibine kadar dolu kategoriler ve özgün içerik.

http://www.akvaryumportali.com/forums/kendin-yap-forumları.167/

Bu konuya verilen ağırlık sonrası plastikleri delerken bir süre sonra öyle bir noktaya gitmeye başladı ki yapılan DIY işleri resmen fabrikasyon ayarda çıkmaya başladı, profesyonel olmaya başladı. Ucuzu aramak akıllıca olmalı, gerçekten fayda sağlayacaksa ve görüntüsü rahatsız etmeyecekse olmalı.

Öyle bir konu ki bu, ne yaparsanız yapın parası olan insanların marka ve bilindik ürünleri almasını engelleyemezsiniz ve belli ölçüde öyle de olmalıdır yani bir denge olmalı, hepsinin tecrübesi olmalı, markaların alternatifleri olmalı, forumda sadece marka adları gezinmeyip, onlara karşı öneriler olmalı. Marka ekipman alınacak bu çok doğal, bazı ekipmanlarda tasarruf olmamalı, imkanı olan en iyisini bence de almalı. Fakat alternatif arayanlara da çözümler olmalı. İşte Onur kardeşimizin açtığı bu konu da tam bu noktalık.:)

protein skimmer yapmak.jpg

diy armatür.jpg

Alparslan beni aradı birgün ve abi T5 armatür yapımını Murat abi bana öğretti, ben profesyonel yapmayı düşünüyorum, kalıp işleri, elektronik panel vs vs. Yapma dedim, girme dedim. Neden dedim, T5 armatür yapımı için tornacılara gidecek, saç alacak, boyacıya gidecek, lazer olacak bir sürü iş dedim. O yapacağın armatürün yarısından daha az rakama 5 dakikada T5 armatür yaparım dedim.:) Yapmaya gerek yok da timer vs bağlarsan yapmak olur işte. Hak verdi vaz geçti. Yani bazı konularda ana kriterler vardır sadece bu konu da böyle.

Metal halide Giesmann olmak zorunda mı? 150 wat Giesmann metal birçok başka markanın 250 wat gücü gibi yanıyor, bunu açık yazmak lazım ki iyi armatürler. İşte eğer Onur Giesmann ile kıyaslayacak veya ona yakın verim alacak bir alternatif arıyorsa Giesmann armatürü iyi yapan iki unsura odaklanacak.

1. Elektronik balast kalitesi
    2. Reflektör kalitesi

Üçüncü bir aramanız gereken nokta yoktur, olay budur. Şimdi ne olabilir peki? Konu devamında neler olabilir yazışırız, biraz uzun oldu ara verip çay içmem lazım.:)

MESUT_KERİM, Bozzzok, Nowhite ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bende eski Mh cıyım atlamıyalım lütfen ;) şu anda hala çalışan iki akvaryumda mh mevcut artı denemediğim lambada kalmadı hele piyasada satılan 15 liralık her renk olan mavisi kırmızısı ve yeşili onlardan uzak dur abi denemek istersen hepsini göndereyim evde boşa duruyor, netice giesseman derim...

10. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Alparslan bu armatur guzelmis fakat giesman metal alsak bunun reflektor ve balasti sence uygunmudur? Bu arada hld b150 diye kendinden fanli tam istedigim gibi bir metal armatur buldum fakat fiyat biraz pahali.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Valla abi ben bunları kendim yaptım ve senelerdir kullanıyorum çok da memnunum, yalnız lamba akvaryum uyumlu olsun yeter...

12. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Merhaba.

Arkadaşlar yukarıda epey doğru bilgide bulunmuşlar aslında, yine bir şeyler ekleyelim.

1- Giesemann armatür şart değil... Ancak başka marka göremiyorum ben :D > Sfiligoi'ler çok eski kaldı artık. Yeni modellerinden de sanırım en genci 5 yıl önce ülkemize girmiştir. Bilmiyorum, atıp tutmak istemiyorum ama yok ne yapalım :/

2- Balast bu işin kalbi. Balast kötü ise her şey kötü. Osram powertronik iyi seçim ;) Eğer bunun dışında bir marka düşünüyor iseniz, bir daha düşünün çünkü size önerebileceğim balastlar 500 TL den başlayacak ;)
    Peki balast neden önemli? MH lambaları iyi tanırsak bu sorunun cevabını bulabiliriz.

3- Ayarlamaktan falan uzak durun. Tek ayarınız zaman ayarlı analog priz olsun. Dikkat! Dijital demedim...

4- İlla marka lamba kullanmak lazım. Dibine kadar.

Eklemeler:

i- Giesemann armatürlerin reflektörleri pek de matah değiller.
    ii- MH kullanıcı sayısı ülkemize hiçbir zaman artış göstermeyecek. T5 her zaman ilk tercih sebebi olarak kalacak. Çünkü sektör bunu istiyor :D:D:D
    Örnek: T5 ler cayır cayır indirime girerken, MH lambaların indirime girdiğine hiç şahit olmadım.
    iii- Gelişim için Sylvania AquaArc 10000K lambadan ötesini görmedim şu zamana dek. 150W ile 9000 lumen ışık 9000 saat ömür. Görsellik sıfır. Mercanlar ise tıkırında ;)

Daha uzar gider bu. Ancak ucuz bir şeyler olsun isterseniz, bence hiç bulaşmayın. Çünkü ucuz MH ye göre bir şey değil. Bir de 2.el değeri çok kötüdür ;)

T5 + MH kombinasyonlu armatürlerden de uzak durmanızı öneririm. Tabii markası Sfiligoi değilse.
    Giesemann'da MH ler ile T5 ler birbirlerine yakınlar. MH 35 cm yükseklik istiyor, hadi düşse düşse 25 cm. 15 e düşersek balıklar beyaz benek ;)
    T5 ise 10-15 cm olsun. Aradaki fark 10-15 cm, o da en iyi ihtimalle. Ancak armatürlerde bu dizayna tek dikkat eden Sfiligoi olmuş gördüğüm kadarı ile.
    MH lambaları olabildiğince yukarı asmış, T5 leri ise tümsek bir dizaynla olabildiğince aşağı yollamış. İşte ben buna sattığı ürünü tanıma diyorum :D

Bozzzok, Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Herkes güzel eklemeler yaparak işin mantığını anlatmışlar.Bir ara Mahir' in bulduğu bir tablo vardı bulabilirsem buraya eklerim.
    Tabloda hangi ampulün hangi balast ile hangi spektrum değerlerini verebildiği yazıyordu.Yani balast ve lamba uyumu çok önemli.
    Ayrıca son sorunuzdu yanılmıyorsam, alınacak lambada kelvin değerinden çok yaydığı par ve spektrum değerlerine bakılmalıdır ve her markada bu değerler farklıdır.

Alparslan bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Balast ve lamba uyumu çok önemli birde ateşleyiçi, aşağıdakiler yaramaz marka...

11121055_10207492801382203_1561797299_n.jpg

15. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Giesemann metal infinity serisi iyidir ,şu an Özkan 2 mt lik akvaryumunda kullanıyor,Temelimde bir zamanlar kullanmıştı,balansların elektronik olması çok önemli ateşleyici olanlarda her ateşlemede lambanın ömrünü kısaltıyor ,metalin verdiği akvaryumun içindeki parıltıyımı diyim ne diyim bilemedim hiç bir lamba vermiyor,metal lambaların ömürleri çok uzun.

Onurs, harfuzmani ve Alparslan bunu beğendi.
  16. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Teşekkürler Teoman abi bende elimdekini satarak infinity almak istiyorum aslında ama kötü yorumlarda var kafamı karıştırıyor.
    Ati 8x54 satarak az farkla alabiliyorum infinity

17. Nowhite

Nowhite

İsim:
    Ozan Sular
    Bu konuda elektrik gideri nasıl oluyor t5'e göre daha az yada daha çok ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Giesemann armatür ülkemizde satılan armatürler içinde en iyisi dedik, daha iyisi yok demedik, burada neyi gözümüze marka olarak sokarlarsa o en iyisi yapılır malum yerlerce. :) Lambalardan değil armatür içindeki malzemelerden söz ettik. Yoksa ampul anlamında onu yiyecek birçok ampul var bence.

1. Hamilton mh ve bu marka metal halide ampullerin ve balast gibi malzemelerin babasıdır ve ençok satılan akvaryum metal halide ampulüdür (Hayat bu ülkeden ibaret değil).

2. Alman Ushio Aqualite çok güzel ve her renk sıcaklığında metal halide ampulleri bulunur.

En son fiyatları karşılaştırırız. Kaliteli metal halide kasası bulursak ne olur, evet ne olur?

Düzenleme: 19 Haziran 2015
    Bozzzok ve hakankamasoglu bunu beğendi.
  19. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    http://reefkeeping.com/joomla/index.php/totm-list

Yukarıda reefbuilders'a ait TOTM listeleri bulunmakta. Kaç akvaryumda Radium MH olduğuna bakınız. Orana şaşıracaksınız.

Kaliteli MH kasası bulursak güzel olur Temel abi, ama bulamıyoruz. Giesemann bence parasının hakkını vermiyor. 4 modelini kullandım. Zaten totalde 6-7 model var. Bu işte ekmek yiyip, dünyaya satan bir firma kendini bu konuda adam akıllı geliştirememiş bence. Amerikan satış sitelerine girip, muhteşem örneklere bakabiliriz bunu kolaylıkla anlamak için. Ama bu konuda ülkemizde yok oğlu yok. Şemsiye, parabolik, çokgen ya da kaplumbağa gibi isimleri olan reflektörlerden dahi bulamıyoruz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayır ondan değil...çalışmıyoruz. Forumlar marka önerileri ile yürüdü yıllarca, forumlara hakim olan sponsor kisvesi ile markalar ön plana çıkarıldı veya geri plana itildi, alternatifler saman altı edildi.

Bugün ben 12 yıl metal halideyi aralıksız kullanmış, son yıllarda tarzdan dolayı t5 vs kullanan biri olarak ilk tercih olarak reef tankı kursam MH aydınlatmayı tercih ederim. Hiç kimse de bazı şeyleri yapmak zorunda değil, kısmen tanınmış güzel markaları işi gücü olan insanlar alıp kullanmalı, birileri alternatifleri denemeli ve yol açmalı. Belki bunu yapan kişi parasının hakkını almak için yapar, belki bundan zevk aldığı için yapar, belki de en iyisini yakalamak için yapar ama bu da olmalı, işte olmadığında ne yazık ki aynı ürünler konularda dönüyor. Esnaflar doğal olarak satılanı, kar bırakanı getiriyor.

Bakın şimdi örnek veriyorum bir ara led mi yapsam dedim. Led kasaları malum kendin yaptığında berbat görünüyor ve akvaryumun üzerinde kuş gibi kalıp, üstelikte tüm tanka eşit dağılmıyor. Hazırları ancak bu eksikleri kapatabiliyor.

Ben mesela akvaryum sektörü ile ilgisi olmayan aşağıdaki kasayı akvaryuma her açıdan 1 saat içinde uyarlarım, istediğim renk ve güçte.

Bu kasa akvaryumlar için mükemmel bir taslaktır ama akvaryum üzerine hiçbir yerde ve konuda görmeniz mümkün değildir ama bu yapılabilir.;)

led armatür.jpg

Yapılacak tek iş kasa içine gömük led plakalarını değiştirmek. 230 TL ve artı ledler ile armatür. Hatta kafayı biraz daha sıyırırsam daha da ileri giderim, akılları zorlarım, aşağıdaki gibi bir led armatür yaparım. Bunlar fikir değil, yapması mümkün ve basit işler.:)

30.jpg

Metal halide için neler yapılabilir peki, sahi neler yapılabilir ki şöyle bomba bir armatür olsun ve maliyet düşük olsun?:)

Düzenleme: 19 Haziran 2015
    MESUT_KERİM ve ka2n bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş