1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Soruları İçin merhaba

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Jamais tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Öncelikle herkeze merhaba,
    kısaca merakımdan bahsetmek istiyorum, aslında sadece meraktan ibaret yıllar önce akvaryumu olan kişilerden duymuştum, ozamanlar yaygınmı değildi neydi artık bilemiyorum araştırdım ama doyurucu bilgiler alamadım, tekrar merakımın canlanmasında abimin faydası oldu yiğenler için tatlı su akvaryumu yaptık tabi buda dün gece oluyor, 4 - 5 farkı türden balık koyduk içine işte konuşurken duydum içimde sürekli bir istek vardı ondan bahsedip duruyordum bu sabahta kafamda canlandı tekrar araştırma isteği duydum şanslıyım ki burayı keşfettim tabi bilgiler var ama terimlere çok uzağım maliyet konusu tabiki ön planda istekte var açıkcası, tabi insan düşünüyor sadece bir istekten ibaretmi kalsın yoksa hayatamı geçirmeliyim diye ben kısaca isteklerimi bilgi geçiyim bana maliyet ve bakım bilgisi verebilecek olan arkadaşlar olursa mutlu olurum.
    İsteklerim sanırım çok değil tabiki amatör olarak başlıyacağım için öncelikle mercan olmasını istiyorum bunun yanında kulak kabarttığım karides var yıllar önce duyduğum buydu açıkcası bir kaç resim baktım tabi keratalar eğlenceli duruyor yanındada özellikle nemo olabilir hatta çeşit çeşit diye biliyorum 2 çeşit yapabilirim,mandarin dragonest miş ismi o olabilir, birde deniz atı ve aslan balığı olabilir, dedim ya bilgim yok sadece bildiklerim duyduklarım bunlar dedim ya keratalar birde güzeller, neyse hadi bu garibana yardımcı olun alın aranızada sevindirin,

Okuyana, Okumayana, Yardımcı Olana, Olmayana Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Önder., TencoMelih, Erdal ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Erdal

Erdal

Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Sizin isteklerinizi öncelikle maddeler haline getirelim.

1. Kafanızdaki balıklar birbirleri ile uyumlu değiller :)
    2. Deniz aslanın girdiği akvaryuma deniz aslanından daha küçük balık ekleyemezsiniz
    3. Deniz atını besleyemez öldürürsünüz
    4. Dragonest türlerini iyi seçmelisiniz toprağı çok karıştıranlardan uzak durunuz.
    5. Mandarin beslemek için akvaryum suyunun oturmuş olması gerekli besinlerin ( pot vs ) üremesi gerekmektedir.
    6. Nemo almışken anemon da almak isteyeceksiniz ve yeni kurulumda sorun yaşayacaksınız.
    Maddeler uzayacaktır. Öncelikle Bismillah deyip kurulum yaparsanız en üst düzeyde yardım alacağınızdan kuşkum yok. Maliyet konusunda önce sizin bize vereceğiniz bilgiler gerekmektedir.

Akvaryum nasıl olacak buyu, eni, yüksekliği kaç santim olacak, hazır sistem mi olacak, yandan mı sump olacak, alttan mı olacak gibi. Önce kafanızda ki tasarımınızı yazmanız gerekmekte, ondan sonra size ekipmanlar ve ortalama maliyeti konusunda size yardımcı olabiliriz kolay gelsin.

TencoMelih ve YMR_AY bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz.:)

O kadar açık yüreklilikle anlatmışsınız ki yardım etmemek mümkün değil.:)

Öncelikle kurulum şimdiden hayırlı olsun inşallah istenilen şekilde bir kurulum hep beraber yaparız...:)

4. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Teşekkür ederim cevap için, amatör başlangıç olacak ben orta büyüklükte birşey istiyorum açıkcası ölçüleri kestiremiyorum açıkcası, dedim ya sizler yol gösterici olun ondan sonrası yaratıcılıkla birleşir diye düşünüyorum, açıkcası akvaryumu nasıl yapacağım konusundada kararsızım, önemli olan en baştan beni yıldırmasın çok hızlıda gitmek istemiyorum, özellikle istediğim mercan ve nemo yanına uyabilecek neler var bilmem çeşit olsun tabi görsellikten kaçınmayalım.

5. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Teşekkür ederim :) muhafazasını ben yapıcam ama akvaryum hepimizin olacak :)

Alparslan bunu beğendi.
  6. Erdal

Erdal

Şimdi bu kısmı oldukça göreceli çok güzel nano akvaryumlarda var ben kendi şahsıma 100x50x55 kullanıyorum. Siz 120 de isteyebilirsiniz 60 cm de o tamamen sizin tercih etmeniz gereken bir konu. Evin içerisinde yada ofisde kafanızda evet şuraya koyabilirim ve şu ölçüler olması gerekiyor dediğiniz bir şekil yok mu acaba ?

http://www.akvaryumportali.com/forums/ap-portal-blog-Üye-tank-tanıtımları.32/

http://www.akvaryumportali.com/forums/deniz-akvaryumu-kurulumu-forum.35/

Linkdeki akvaryumları ve ölçülerini bir incele istersen karar vermene yardımcı olacaktır.

7. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Efendim mandarin deniz atı bunlar zor bana kalırsa makalelerden çok buradaki arkadaşların kurulumlarını takip edin hem zevklidir hem onların tecrübesi sizin tecrübeniz olur.

8. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    100X50x55 Sanırım uygun olacaktır.

9. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Teşekkür Ederim. başlarda zorlanmayacak birşey arıyorum bende.

muradtekin bunu beğendi.
  10. Erdal

Erdal

Bir yemek molası vereyim sizde bu arada linkdeki size uyan kurulumlara bakarsanız kafanızda ölçüleri netlersiniz ;)

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  12. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Sanırım birşeyler netleşti
    Ölçüleri : 100x50x55 uygun olur diye düşünüyorum,
    Türler olarak diyim resimlerinide buldum böyle birşey istiyorum :) sadece istiyorum olup olmayacağını bilmem :D

Aslan Balığı.jpg blue tank.jpg
    Buble Anemon.jpg
    Zoa Polip.jpg mushromm coral.jpg paylanço balığı.jpg soft polyps.jpg Zoa Polip.jpg

TencoMelih, muradtekin ve Alparslan bunu beğendi.
  13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Aslan balığı dışındakiler olur, illa aslan balığı istiyorsanız tanka en son giren canlı yaparsınız. Ondan sonra elinizi dahi suya sokmayınız.

muradtekin bunu beğendi.
  14. Erdal

Erdal

Kurulum yapıldıkdan sonra bir sürü şey eklenebilir. Daha güzel daha değişik şeyler göreceksiniz sürekli fikriniz değişecektir ama önce bir su dolduralım mercan balık kısmı kolay

muradtekin bunu beğendi.
  15. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Evimde piskopatlara yer yok :) aslan balığı iptal ozaman :) teşekkür ettim bilgilendirme için,
    İşte bende işin o kısmını soracaktım açıkcası şimdi böyle bir akvaryum için öncelikli ben ne yapmayılım tedariklerim ne olmalı, sizleri yoruyorum ama kusura bakmayın artık :)

16. Erdal

Erdal

Öncelikle tank, ro, tuz, dalga motoru, tuz ölçer, ps, güzel bir kum. Kumu sonraya da bırakabilirsin sana kalmış ;)

17. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Zahmet olmazsa, siz bilgilisiniz diye söylüyorum, markalarıyla yapabilirmiyiz Tankı anladım ro nedir ps nedir kum ne çeşit olmalı ışıklandırma konusunda ne yapmalıyım :D

18. Erdal

Erdal

Öncelikle ayarıdığınız bütçeyi bir öğrenebilirmiyim aklınızdan çıkartmamanız gereken en önemli şey tuzlu suda ekipman ve en iyi ekipman bir kere alınan.

Ps = Protein Skimmer
    Ro= Reverse osmosis Su arıtma cihazı

muradtekin bunu beğendi.
  19. Jamais

Jamais

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Özkan BAŞKÖY
    Aslında bakarsan öncelik ekipmanlar diye düşünüyorum balıkları bitkileri sonrada yapabilirim, tank'ı camcılarda yaptırıcam zaten, maliyet konusuna gelince en iyisini alıcam ama açıkcası acelede etmicem mali durumu ayarladıkça alıcam onun için öncelikle elimde ne olmalı hangisi en iyisidir markaları nedir onları bilmem gerekio Antalyada ikamet ediyorum sanırım burada bu işlerle uğraşanlar yok varsada ben bilmiyorum onları araştırmam lazım yoksa internetten sipariş vericem

20. Erdal

Erdal

6x39 watt bir armatür alman lazım ortalama 500
    dalga motoru ortalama 250
    Protein skimmer minumum 500
    kafa motoru ortalama 200
    tuz ortalama 200
    tuz ölçer atc özellikli ortalama 100

kurulum için sana gerekli olanlar

Sayfayı Paylaş