1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Dünyası Resifler

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mercan dünyası olan resifler karmaşık ve biyolojik açıdan harikalar yaratılan bölgelerdir. Evlerimize mercan dünyası bünyesine ait canlıları misafir olarak getiriyoruz. Resif akvaryumu adını verdiğimiz bu ortama adapte ettiğimiz mercanlar Phylum Cnidaria sınıfına ait olup çubuksuz, sapsız canlılar olarak tarif edilir. Yaklaşık olarak oluşmaya başlaması 400 milyon yıl öncesine dayanır. Mercan dünyası resiflerinin baş sakinleri 60 metre ve 150 metre civarındaki derinlikleri mesken tutmuştur.

  Mesken olarak tutulan bu alanların genel adı mercan resifleridir. Resiflere alıcı gözle bakıldığında yosunlar, sünger, mercan türleri, kabuklu hayvanlar ve elbette balıklar yanında birçok organizma görülür. Yaklaşık olarak 50 milyon senelik fosil bulguları bulunmaktadır. Brezilya yağmur ormanlıkları çeşitlilik anlamında tek rakibidir diyebiliriz. Resif akvaryum mercanları doğal alanlarında inanılmaz bir çoğalma kabiliyetine sahip ve son derece üretken ekosistem yapısına sahiptir. Resif bölgeleri her zaman mükemmel su yapısına sahip değildir, belirli bölgeler nispeten atık yüküne sahiptir ve bu alanları da mesken tutan canlılar bulunmaktadır. Ancak en narin ve gözde canlılar mükemmel suya sahip koşulları seçerek yerleşmiştir. Türler kendi aralarındaki alan mücadelesini şartlarına adapte oldukları bölgelerde gerçekleştirir. Resif akvaryumuna mercan dünyası tarafından bakıldığında içindeki SPS sert mercan çeşitleri hermatipik taş olarak adlandırılır. Resiflerin Atlantik kıyılarında olanları aşağı yukarı 146 SPS sert mercan türü barındırır. Karayip resifleri ise 60-65 dolaylarında taş mercan türüne ev sahipliği yapar. Hint-Pasifik resifleri 700 tür gibi muazzam bir sayıya sahiptir. Resiflerde alt sınıf türleri şeklinde adlandırılan türlerde bulunmaktadır. Zoantharia türleri deniz yatağının mühendisleri olarak adlandırılabilecek türlerdir. İlginç şekilde beslenme ihtiyaçlarının çok yüksek bölümünü simbiyotik alglerden temin ederler. SOFT Yumuşak sınıfından olan Alcyonaria ailesi azgın türler olarak bu ortamlarda görülür. Aynı zamanda Millepora sp bu alanlarda görülmektedir. Fotoğraf merakı olanlar Reef Tank Picture Gallery kısmını gezebilir.

  Mercan Dünyası Mimarları

  [​IMG]

  Resifler ve mercan dünyası yazımızda sizlere ilerleyen süreçte muhtemel şekilde akvaryum sakinlerimizden olacak türleri tanımaya çalışırken bu türlerin doğal alanlarında tam bir mimar oldukları unutulmamalıdır. Mimar türlerden öne çıkanlar (Elkhorn) Acropora palmata, (parmak mercanı) Porites, Montastrea annularis, (beyin mercan) Diploria labirynthiformes sıralanabilir. Resiflerin mimarı bu canlılar büyük boylara ulaşabilmekte ve deniz tabanını şekillendirmektedir. Bir anlamda kendilerinden önce yaşamış olan kalsiyum-karbonat tabanlı canlıların geride bıraktıkları iskeletleri üzerine yaşamlarını kurmuşlardır ve onlardan sonrakilere de aynı hizmeti edeceklerdir. Daha basit bir ifade de bulunmak gerekirse mercan yaşamı üst kat ile sınırlıdır. Koloniler kurulurken (CaCO 3) kalsiyum ve karbonat dış iskelet için kullanılır ve binlerce polip kolonilerin beslenmesine destek sağlar. Beslenmelerinde yine disk biçimindeki ağızları yahut tentakülleri yardımcı olur. Kimileri minik anemonlara benzer. Korumacı yapıya daha çok gündüz geçilir ve gece ortaya çıkan türlerin yanı sıra tersini işleten mercan türleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmeleri neredeyse su hereketine bağlıdır. Organizmalar, kabuklular, planktonlar onlar için avlardır ve ışık gücü diğer beslenme yollarıdır.

  Mercan Dunyası Sakinlerinin Konumu:
  [​IMG]

  Ekolojik denge içinde mercan dünyası sakinleru bulundukları ekosistem yapısını çok iyi şekilde barınmak ve çoğalmak için kullanır. Su ısısı, su berraklığı ve tuz yoğunluğu oranı bölgelere göre sabit veya nispeten değişik durumdadır. Elbette besinlerdeki miktar gelişim oranını belirlerken kalsiyum karbonat tabanlı oluşan mercan kayalığının sıcaklığı 18 º C ile 30 ° derece civarında nispeten sabittir. Bu ısı değerine sahip alanlarda CaCO 3 bulunur. Bir resif dikey ölçekli şekilde senede 1.0 mm büyür ve yatay şekilde ise senede yaklaşık 8.0 mm büyüyebilir. Kuzey sahil resifleri genelde büyük çaplı tortuya maruz kalır. Tuzluluk değerleri nehirlerin su taşıma miktarına bağlı olarak değişim gösterebilir.

  Mercan Dunyası Sorunları:

  Elbette bilindik olan fırtına ve kasırga felaketleri resiflere zararbüyük zarar verir. Elbette insan müdahaleleri öncesi resiflerin bu sorunlarla başa çıktığını belirtmek gerek ama artık bu o kadar kolay olmamaktadır. Son yıllarda istilacı balık, salyangoz ve diğer organizmaların yaygınlığıyla mercan dünyası zarar görüyor. Akvaryum hobisi tarafında son yıllarda deniz akvaryumlarına rabet artmaktadır ancak paralel olarak doğal alan üretimleri ve yine kapalı alan sistemlerde balık ve mercanlar üretilmeye yoğun şekilde başlanmıştır. Birçok doğal alanların korunması adına kuruluşlar ve kurumlar bulunmakta olduğundan eskisi kadar tahribat yaşanmamaktadır. Reef Akvaryum tarafında dekor anlayışlarının temel malzemesi olan doğal canlı kayalar miktar olarak tam bilinmiyor olsa da yerini seramik ve yapay kayalarla paylaşmaya başlamıştır.

  Deniz Akvaryumu Portalı;
   
  Düzenleme: 11 Mayıs 2015
  ugur bayoglu, GETzREADY, burak ozu ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
 2. canergkts

  canergkts

  Mesajlar:
  49
  İsim:
  Caner
  Denizler için çok büyük önem arz ediyorlar gerçekten ama bilinçsiz olarak toplandıkları için pek bir faydası kalmıyor denilebilir...
   

Sayfayı Paylaş