1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi Hayata Tatlıdan Geçiş ...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde kupeli tarafından 14 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Nihayet bende tatlısu akvaryumundan deniz akvaryumuna geçmeye karar verdim. Bu süreci tuzlu su konularını okuyayarak ve sizlerin deneyimlerinden faydalanarak birlikte aşabileceğimizi umuyorum.

İçinde canlılarıyla 100*45*55h ebatlarında mobilyalı tankım ve tatlı suya uygun ekipmanlarım var. Öncelikle canlıları ve ekipmanı elden çıkarmam gerekicek. :)

Sump şu an için bana çok uzak ama ileriki dönemlerde düşünebilirim. PS yi Portaldaki DIY PS lerden feyz alarak askılı yapmayı planlıyorum.

Şimdi gelelim sorulara:
    1- Tatlı suda kullandığım kuvars kumu DIY canlı kaya yapımında kullanabilirmiyim?

2- Taban kumu olarak mercan kırığı maliyet açısından , aragonit ise canlılar açısından iyi bir fikir gibi görünüyor. Bütçeyi minimumda tutmak adına mercan kırığı kullanılsa ilerde başıma dert açarmı?

3- 2 adet 6w 3000L/H Titanyum milli çin malı dalga motoru ebayda şiparişim için bekliyor. 6W 3000L/H Vibration Pump Wave Maker Suction Fix J101A | eBay ne dersiniz?

Herkesin "canlı yükü nekadar olacak dediğini duyar gibiyim. O konuda net bişey yok. Bir kaç palyaço + anemon ile başlayıp tankın durumuna göre yük arttırımı yapılabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

The_ReligiouS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Mavi Hayata Tatlıdan Geçiş ...

Hayırlı olsun, inşallah düşünülen kadar güzel ve sağlıklı bir akvaryum olur. DIY canlı kaya yapımında kuvars kum olmaz çünkü kapalı yüzey bir kum malzemesi. Canlı kaya yerini alacak olan kaya parçalarının önemli olan kısmı en fazla gözenek yapısını yakalamaktır. Argonit kum, ince mercan kırığı kullanılabilir. Tuzlu su DIY bölümünde güzel örnekler var kaya yapılması adına. Mercan kırığı tercihi sadece maddi gideri kısmak adına eklenecek bir kum değil tam tersi güzel kalınlıkta seçilirse canlı yaşamına artı destekleri olan bir kumdur. Örnek kalınlık aşağıdaki 3 mm olabilir.

Akıntı motorları uygun görünüyor ve şekli güzel, marka olarak kullanmadım ancak fiyatı da uygunmuş.

Canlı yükü elbette akvaryumun ekipman gücü ile orantılı olmalı. Her akvaryumun bir haddi vardır ve sınırları içinde en güzel seçimleri yapmak zaten başarının sırrıdır.

Askılı Protein skimmer sump olmayan akvaryumlarda tercih edildiği için böyle bir şey lazım. Dıy olarak yapmak beceri ve malzeme temini noktasında sıkıntısı olmayanlar için oldukça kolaydır.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Karar vermek başarmanın yarısdır. İnşallah güzel kareleri paylaştığınız günleride görürüz. Tuzlu su ile ilgim pek olmadığından Temel Abi ve diğer tuzlucular sizi en iyi sekilde yönlendirecek cevaplara haiz insanlardır. İnşallah sıkıntısız bir süreç geçer ve kurulumunuzu tamamlarsınız?

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sizlerin bilgi ve deneyimlerine güvenmesem bu işe hiç girşmezdim zaten. :)

The_ReligiouS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Merhaba,
    Bende sizin gibi sump konusunda endişeliydim ve birçok yol denedim sump kullanmamak için; ama korkulacak bir şey değil. Düzgün bir sistemle akvaryumu delmeden akvaryumdan sumpa su indirebilirsiniz. Bu iki konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Yada ben overflow sistemleri ile ugrasmam dersen hazir sekilde satiyorlar. Ortalama 150 tl gibi bir fiyati var. Ya da sumpa hic gerek kalmadan reef octopus'un aski protein skimmeri var. Ama bildiimiz aski protein skimmerlardan degil modelini ogrenip adini yazacagim. Ama fiyati 1000 tl :)

Not : Cep mesaj (3 hafta boyunca )

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sump olayına girersem akvaryumu delerim muhtemelen. Ama gördüğüm kadarı ile sumplar tanktaki su seviyesini sabit tutmak ve PS ye yataklık etmek dışında pek kullanılmıyor. Yanılıyormuyum?

Uzun araştırmalar, birkaç telefon görüşmesi ve bir kaç akvaryumcu dolaştıktan sonra 3-5 mm. lik 20 kg ve 5-10 mm. lik 2 kg mercan kırığı aldım ve Mavi Hayat için küçük ama benim için büyük bir adım atarak tuzlu suya geçiş için start verdim. Ankara'da mercan kırığı bulmak ne zormuş. Aradığım boyda 2 yerde vardı birinde 3 kg lık paketler halinde paketi 17 TL idi :stop:. Diğeri ise isim vermek yanlış olmaz ise Musa Akvaryum. Her boy mercan kırığı var. Kilo ile alırsanız fiyat 3 TL ,10 kg lık çuvalla alırsanız 2,80 TL. Taban kumu için 20 kg yeterli olur sanırım. Büyük parçalarıda DIY canlı kaya yapımında gaz beton kırıklarının etrafını kaplamak için kullanıcam.

Bir yandanda DIY PS için pleksi arayışındayım. Ankarada böyle spesifik malzemeleri bulmak gerçekten zor. PS için 2 m. lik borular almakta pek işime gelmiyor açıkcası. Bugün öğleden sonra pleksi satan ve pleksi ile uğraşan reklamcıları dolaşıp başka işte kullanılmış fazlası kalmış boru arayışına gircem. Bulmak konusunda ne kadar şanslıyım hep birlikte görcez. Acaba portalda DIY ile uğraşıpta elinde parça kalmış olan varmıdır ???

Hazır pleksi arayışına çıkımışken 2 tanede gaz beton ve beyaz çimeto alıp canlı kaya için kolları sıvayım diyorum.

Bu arada tatlı su balıklarım ve ekipmanları için ilanda verdim. Hadi hayırlısı diyelim. Allah utandırmasın.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun, sump sadece o kadar işe yaramıyor elbete. Su hacmini artırıyor, tuzlu suda zor çözünen oksijen kat kat fazla oluyor, ekipmanlar orada kullanılıyor, reaktör kullanımına daha uygun oluyor gibi faydaları yine vardır. İnşallah pleksi bulursun, bir ara bolca vardı ama hepsinden ps yaptık dağıtıldı. Sana uygun rakama hazır DIY ps ayarlardık, zaten kendin de yapsan çok daha pahalıya mal ederdin ama sump için ps.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  9. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Temel bey yaptığınız PS lere hayran kaldım zaten. Peki 240 L + 150 L (bellimi olur belki sump işine girerim) için pleksi boru çap ve boyları ne olmalı? Birde motor tavsiyesi isteyeceğim tabiki.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

100 mm boru çapı uygundur. Tasarıma göre değişir aslında parça parça çaplar. Çünkü tırmanma kısmı 50 mm veya 70 mm olabilir, atık kabı 150 mm olabilir örnek olarak. Tek bir pleksi boru ile yapmak zor. İç parçalar var sonuçta. Motor olarak, PSK 2500 veya Bubble Blaster 3000 süper olur. Çok rahat edersin.

11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İstediğim uzunlukta 100 mm lik pleski boru bulma şansım var gibi. Tırmanma borusunu pimaş tan giriş çıkışları plastik borudan yaparım. Atık kabı dahil 50 cm yükseklik yeterli gelirmi?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

45-50 cm uygun elbette. Tasarım konusu tabii dediğim gibi. Atık kabını geniş çap ama dar kalıp yaparsın toplam yükseklik 40 cm olur. 45-50 cm aralığı standart ölçü sayılır. Askılı Ps olacağı için unutmayasın ps su çıkışı gövdenin üst kımından çıkacak yani akvaryum üst kayıt noktasına denk gelecek. Yine ps motor su basış kısmını gövdenin aynı sınırına yaparsan bağlantı kolay olur.

Tüm bu aşamaları fotoğraflamazsan çarpılırsın mazallah o da ayrı.:F

13. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

:) Her aşamayı tek tek fotoğraflayıp ayrıntılı açıklamalarını da ekliycem.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hayırlı olsun kararınız. İşi biryerden başlamışsınız öyle yada böyle devamı gelir.

Motor olarak Temel abinin tavsiyesinin üzerine OTP 3000 modelide olabilir. Ben kullanıyorum ve memnunum.

kupeli bunu beğendi.
  15. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Yazismalardan sonra sunu belirtmeden gecemiyecegim. Telefondan internete girdigim icin yazmak zoruma gidiyor ama yazmak istedim ozellikle. Sunu farkettim, deniz akvaryumuna yeni giris yapan herkes ilk basta acaba diy yapabilimiyim diyor hakli olarak. Ama sunu bilin diy her zaman daha ucuz ve kolay degildir. Normalde 300 liraya alacaginiz bir urunu diy yapayim derken farkinda olmadan 500 liraya maledersin bazen. Sonra keske hazir alsaydim diye uzulursunuz. Yanlis anlamayin bende en onemli seyleri diy yaptim. Bunu yapan biri olarak size daha iyi bilgi verebiliyorum. Bunu goz onunde bulundurursaniz cok iyi olur. Ayrica tuzlu su akvaryumu kurarken ucuz olsun diye ekipman kalitesinden kacarsaniz size zevkten cok aci verir

Saygilarimla...

cimlikaya bunu beğendi.
  16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Haklı olabilirsiniz ama bu işte beni asıl heyecanlandıran elimden gelidiğince kendi imalatlarımı yapacak olmam. Yapabilirim yada yapamam hazırından daha masraflıda olabilir ama uğraşmak ve bişeyler ortaya çıkarabilmek bu hobinin keyfine keyif katacaktır diye düşünüyorum.

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    DIY canlı kayaların yapımına başladım :)

Malzemeler :
    1- Gaz Beton 2 ad.
    2- Tornavida
    3- Testere
    4- Maket Bıcağı
    5- Kaya Tuzu
    6- Beyaz Çimento
    7- Mercan Kırığı
    8- Kutu
    9- Emek
    10- Sabır

Anlatılacak çok bişey yok aslında malzemeler ortada gerisi hayal gücü.

Gaz betonu testere yardımı ile çok rahat keserek parçalara ayırdım.

Beyaz çimento, mercan kırığı ve kaya tuzu karışımından harç.

İlk DIY canlı kayam :)

Bunlarda kes, kır, kazı, parçala teknikleri ile elde ettiklerim. Tamamen hayal gücü ve bu hayal gücü bende yok sanrım.

Bunlarda minik domateslerim. Fotoğraf makinasını elime almışken çekmeden edemedim.

Balkon, teras gibi açık bi yerde yapılması şiddetle önerilir. Acaip derecede etraf batırma özelliği var bu gaz betonun. İnanın bu kayaları yapmak, pisliğini temizlemekten daha kolay.

Silikon almayı unuttuğum için kayalar yıkanıp tozlarından arındırıldı ve banyo küvetinde bekliyolar. Slikonla yapıştırılıp suda beklitilecekler. Bu arada batmaları içinde bikaç fikir var aklımda ama daha sonra. Çimentolu olanda balkonda kurumaya bırakılı. Ama ondan pek ümitli değilim. Dağılacak gibi duruyo.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
    The_ReligiouS, fth-94 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık, yaratıcılık konuşmuş desene. Hayal gücü var niye olmasın da canlı kayadan çok arkada olan büyük parçalar arka fon gibi olmuş. Ancak küçük çimontosu bol olan parçayı akvaryumda tanıyamazsın bir süre sonra. İlk görünümlerine aldanmayıp akvaryum içinde üzerlerinin kaplandığını ve sağından solundan mercan çıktığını da hayal ederek bakmak lazım.

Teşekkürler fotoğraflar için, kutluyorum.:foto:

kupeli bunu beğendi.
  19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Gaz beton kırıp dökerken toz gibi tabakası oluşturuyor etrafta. Bende yapmıştım ve aşırı derecede evi batırmıştı. Bence Bol çimentolu bahsettiğiniz kaya güzel olmuş. Akvaryumiçerisinde belirli bir zaman sonra çok daha güzel olacağına inanıyorum. Bu arada ellerinize sağlık. :helalolsun:

20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sanırım tatlı sudan kalma bi alışkanlık ile gaz betonu arka fon gibi şekillendirdim. Zamanla üzerinin çeşitli canlılarla kaplanıp şeklinin değişeceğini hesaba katmadım. Bu durumda yaptığım arka fonları şimdilik rafa kaldırıp yeni ve büyük bir canlı kaya yapımına başlamalıyım. Gaz beton kırıklarını hacim çoğaltmak adına kaya tuzu, mercan kırığı ve beyaz çimento ile karıştırıp katman katman büyüterek yeni bir çalışmaya girişicem. Bu nasıl bir hastalıksa aklım sürekli nasıl bişey yapacağım konusuna takılı.

Sayfayı Paylaş