1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi Hayatımı Geliştiriyorum...

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde kupeli tarafından 29 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Mavi hayata tatlıdan geçiş konumda kurulumu tamamladım. http://www.akvaryumportali.com/tuzlu-su-kurulum-portali/mavi-hayata-tatlidan-gecis-10586.html

Sıra mavi hayatımı geliştirmeye ve yavaş yavaş canlı yükünü arttırmaya geldi. Mecvut canlılarım 2 adet palyaço, 3 adet yerel goby, 2 adet temizlikçi karides, 3 adet conch, 6 adet yerel hermit, 2 adet baby anemon ve 1 adet 4 kafa buton polip. 1 adet yerel snailim vardı fakat hermitler onu yedi. :(
    Diatom gelişmesi durmuş, hatta sanki geriliyormuş gibi geldi bana. Halbuki taban kumunda diatomdan eser yok. Bu arada kayaların çok az bir bölgesinde uzun uzun yosunlar oluştu. Fotoğrafı aşağıda. Zararlımıdır yoksa diatomla ilgilimidir yorumlarsanız sevinirim.

Bunlarda buton poliplerim

Mavi led altında

fth-94, brkfrt, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Mavi Hayatımı Geliştiriyorum...

Güzel güzel Halil aynen devam. Yavaş yavaş diatom ve sözünü ettiğin algler kalkacak. Yavaş yavaş su değişimini bir düzene oturtabilirsin artık.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Yerel gobyleri çok merak ettim. Resim koyma şansınız var mı? Yosunlar şimdilik korkutucu değil, diatom döneminde canlı girişleri olduğu için biraz fosfat var anlaşılan, test kiti varsa ölçün yoksa gelişmeleri bizlere aktarın.

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Gobiler henüz 2-2,5 cm boylarındalar. Dikkatli bakmadıkça farketmek zor.

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Gobyler inanılmazmış. Kuru yem alıyorlar mı? Nereden ve ne isimle temin ettiniz?

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Gobyler her türlü kuru yem alıyorlar. İsimlerini bilmiyorum. Saruman nickli arkadaşımızın bir arkadaşı denizden yakalayıp getirmiş sanırım. Sağolsun Sarumanda 3 ünü bana hediye etti.

Ekleme: Yerel türler adaptasyon ve kuru yem konusunda hiç sıkıntı çekmiyorlar. Ne balıklar nede omurgasızlar. Türkiye şartlarında yaşamaya alışkın olduklarından dolayı sanırım :D

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Onlar da bizim gibi desenize.Gerçekten çok güzellermiş. Umarım bende bulabilirim.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi karıştırmışsın Hakan abinin tank o :D

Hakan abi süper gidiyor bence, Tebrikler.em34:

kupeli bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hakan abi herşey yolunda. Bahsettiğin uzun yosunlar diatom ile oluşuyor. Zamanla onlarda yok oluyor.

Bende Tekirdağ tarafında görmüştüm bu gobylerden hemde yüzlerce. Biraz daha iriydi ama benim gördüklerim. Burak abi bir ara el atarsan banada yakalarsn umarım bir kaç tane :)

10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Harika bir akvaryum olacağa benziyor Hakan, yalnız sana benim Goby ile ilgili sakıncalı bir olay söylemem gerek ki sende dikkatli olasın... Konçlarımın içi birer birer boşalmaya başlayınca, büyüyen hermitimden kuşkulandım ama malesef bizim goby miş, gözümün önünde yanından geçen konça saldırdı, zaten sabahları karnını davul gibi görünce kuşkulanmaya başlamıştım.. Neyseki yakaladım ve sumpın dibini boyladı, artık orada mutlu mesut yaşayacak, nasıl olsa karidese hayır demiyor.

Akvaryuma canlı eklemeden önce kesinlikle araştırmak gerekli, mercan yada balık hepsinin farklı ihtiyaçları olabiliyor. Ama öyle olmuyor ne zaman harika canlılar görsek nefsimize yenik düşüyoruz.:)

kupeli bunu beğendi.
  11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

6 hermitten korkarken şimdi 3 canavarım daha olduğunu öğrendim. Vay başıma gelenler. :por: aliye:gif

12. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Sendekiler küçük olduğu için konçun tadını bilmiyorlardır, aç bırakmaz haftada bir iki karides verirsen sorun çıkmaz galiba.Ama uyarı yapmak istedim.Nasıl ki kardeş kardeşten farkı oluyorsa ,diğer canlılar içinde geçerli, aynı tür içinde agresif olanda çıkıyor mülayim olanda:)

13. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bendekiler kuru yem ve sipuralina ya hayır demiyor tam tersi hücum ediyorlar. Ekstra karides çok gereklimi?

14. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

O zaman harika Hakan, işte bunu demek istemiştim, yem olayları içinde durum böyle, bendekini kuru yem yerken görmedim, demek seninkiler yiyiyor.Çok çok güzel sevindim buna... Karides şart değil, bendeki kuru yem yemediği için atmıştım ve delice yemişti.

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bu sabah kumların üzerinde ölü bir hermit gördüm. Daha doğrusu sanki birileri hermiti yemiş, kıskaçları ve bacakları kalmış gibiydi. Hemen boş kabuğu aradım ama boş kabuk yoktu aliye:gif hermitlerin hepsi kabuklarının içinde ve hepsinin kolu bacağı yerinde. Hermitler de karidesler gibi kabuk değiştirir mi?:crazy1:

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hakan abi hiç bir fikrim yok ama ben 2 tane hermitimi yeni ekledikten 3 gün sonra kaybetmiştim.

17. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hermitler kabuk değiştirerek büyürler, zaten kabuklarına sığmama korkusu yüzünden de conchlara saldırırlar; amaç yemek değildir aslında kabuklarını almaktır

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Burak kabuk derken yuvalandıkları kabuktan bahsetmedim aslında, kendi vücutlarını örten kabuktan bahsetmiştim. Ortalıkta hermitin kıskaç ve ayakları var fakat tüm hermitlerim yaşıyor.

19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ayni şeyden bahsediyoruz. Ortada gezen kıskaç, kol bacaklar eski kabuktan izlerdir.

kupeli bunu beğendi.
  20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bu hafta içerisinde 2 çeşit zoa, küçük bir star polip ve 1 ricordea eklendi.
    İşte Fotoğraflar:

Aslında ricordea turuncu yeşil fakat fotoğrafta beyaz gibi çıktı.

Sayfayı Paylaş