1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Suyu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Dreamcatcher tarafından 1 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Merhaba ;

Kafama takılan bir iki soru , haftalık su değişimlerin de marmara deniz suyunu kullana bilirmiyiz acaba ?

Tuzluluk oranını ayarlayıp ?

(Denize biraz yakınım da)

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Marmara candır...;)

Tuğçe ve Atak bunu beğendi.
  3. Gerisi heyecandir amma velakin olurmu olmaz mi nasil olur ne yapmak gerekir biraz acsak :)

GT-S6500D cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. Video yu simdi gordum :D tuzunu ayarlayip direk veriyomusun akvaryuma yoksa baska bisey yapmak gerekiyomu Alparslan ?

GT-S6500D cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Şimdi bu olay kullanma şekline göre değişir.
    Eğer sistem komple Marmara deniz suyu ile kurulacaksa işlem farklı olmalı, canlı eklemeden tuz oranını yavaş yavaş en az 1023 e getirmeli, Marmara deniz suyunda eksik olan Ca,Mg,Kh eklenip normal seviyeye getirilmeli.
    Olması gereken değer.
    Ca 450 ppm
    Mg 1360 ppm
    Kh 8-12 arası olmalı, bu değerler yakalandık tan sonra mercan da ekleyebilirsin.

Eğer suni tuz ile kurulmuş akvaryuma Marmara deniz suyu eklenecekse sistemi kapatıp yani kafa motorunu kapatıp akvaryumla sumpun gidiş gelişini durdurduktan sonra sumpa Marmara suyunu ekleyip ps yi ayarlayıp 1 kaç saat bekleyip ps nin toplaması bittikten sonra kafa motoru çalıştırılabilir, gerçi ben Marmara suyunu aldığım yere güvendiğim için bu dediklerimin hiç birini yapmıyor direk suyu bocalıyorum...:D

eltes elektriks, YIKIKTEMO, Atak ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Bende güveniyorum fakat güvenle olurmu acaba :)

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ötesini bilmem bende sıkıntı yok ve deniz balıklarının en hassas olanları powder brown ve powder blue besliyorum tosun gibiler Maşallah, bulursam achilles tang de alacağım Marmara deniz suyu ile onu da tanıştıracağım...:)

Tuğçe ve Dreamcatcher bunu beğendi.
  8. Erdal

Erdal

Aynen bende direk sallıyorum, salladıktan bir kaç saat sonra mercanlard a gözle görülür şişmeler oluyor özellikle zoa ve hammer coral coşuyor. kanalizasyona yakın aldığım zaman :D Kanalizasyon şakaydı :p

9. vay arkadaş sende mi :koptum:

10. Bundan sonra denizden alıyoruz suyu temo17

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İmkanı olanlar için temiz doğal su kadar faydalı bir su daha olacağını sanmıyorum.Tabi biraz tecrübe şart, tankın durumuna göre risk alarak bu tecrübe edinilebilinir.Neticede taklit etmeye çalıştığımız şey doğal su, ne kadarda benzetsek çakması durumundayız.

Alparslan bunu beğendi.
  12. Hakan Bey hep duyduğumuz olmaz fakat düşününce marmara da olsa için de (bana göre) gayette faydalı şeyler bulunuyodur , bu kadar kötülememek lazım denizlerimizi sanki :|

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Nasıl olmazmış? Portalımızda Marmaranın suyuyla kurulmuş bir sürü örnek var.Evdeki kas gücünü ikna edebilirsem 1 ay sonra nano tankımı direk Marmara suyuyla kurup su değişimlerini suni tuzla yapmayı planlıyorum.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ersin Bey olmaz lafını duyduğunuz insan ve forumlarda artık delinin attığı kuyudan su çekmeye başladılar.Çünkü bariz düzgün örnekleri o kadar çok arttı ki, onlarda inatlarını sürdürmeyi bırakmaya başladılar.Sıcaklık kış aylarında düşmese emin olun bizim sularımızda da tang sürüleri görmek hayal olmazdı.

Dreamcatcher bunu beğendi.
  15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bence tam tersini yapın Yağmur Hanım daha çok faydası olur.

16. Kesinlikle katılıyorum size , bundan sonra su değişimlerini ben de marmara suyuyla yapıcam :)

Bir kaç gündür şöyle bir düşünce var kafam da , palyaço alıp salsak alışıp yaşamazlarmı acaba marmara da :) (bir abimiz inatla marmara da palyaço olduğunu ve açıkta oltaya geldiğini idda ediyo bende görmeden inanmıycağımı söylüyorum :D )

17. Eyvah yakalandık :| olmaz diyenler genel de esnaf :)) Çok mu uzak deniz ? :/ Bence de Hakan Bey'in dediği gibi tuzla kurup marmarayla değişim yapsan daha mı mantıklı ne :|

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sıcaklıktan dolayı olacağını düşünmüyorum, adapte olup uyum sağlaması olasılıklar dahilinde tabiki.Hali hazırda marmara suyunda profesyonel soytarı üretimi yapan kişilerde bulunmakta.

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bunu her an deneyebilirim.Deniz eve çok yakın ve Boğaz'da akıntı çok olduğu için çokda temiz.

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Durduğunuz hata, Alpi gelip suyu nasıl ayarlayacağınızı da göstersin, yemede yanında yat.

Sayfayı Paylaş