1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara Denizini Tüketen Alpi

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Alparslan tarafından 24 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Kolay gele alpi.

Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İstanbul büyük abi sende gel :D
    Marmara tam öğrenci işi, Marmarayı akvaryumda kullanmasını öğretenlere Allah bol bol picasso yavrusu versin...;)

Glsn, YIKIKTEMO, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Alparslan kolay gelsin. :)
    Deniz suyunun artısı nedir?

4. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Bu saatte uyuyordur 3 veya 4 ten sora ulaşabilirsin

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Artısı bedava olması, tuz parası az ödemek.:D Şayet akvaryumda mercan varsa katkılarla işleyip kullanmak iyi oluyor...

TencoMelih ve FRK34 bunu beğendi.
  6. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Anladım şimdi güzel bir artı aslında. :) o zaman kurulum bitince bende arada gidip çekeyim sakıncası yoksa. :)

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sakınca konusunda, ben iki senedir fırsat buldukça aynı yerden alıp kullanıyorum, bir probleme rastlamadım ve hatta benim powder blue " Paşa " Marmara suyuna bayılıyor taklalar atıyor...:D

TencoMelih, FRK34 ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu sabah Teoman abiyle bizim Kartal sahile indik, deniz yıldızı bana melül melül bakıyordu ona kıyak yapayım dedim.:p

IMG_4668.JPG

IMG_4661.JPG

FRK34, murat parin, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  9. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    :)Arasan bulunmaz seninde önüne çıkmış abi :D

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :) Deniz yıldızı dipte oluyor, siz bu havada paçaları sıvayıp suyamı girdiniz?

YIKIKTEMO ve TencoMelih bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yok Yağmur hemen 20 cm aşağıda kayalarda oluyorlar, birçok vardı. Mavi veya kırmızı dahi olabiliyordu ama bu sefer bu tür istila etmişti sahili. Suya girmek yok kayalıktan kova daldırmaca yeterli, her zaman ki gibi aşıkların çekirdek kabuklarını itelemek zorunda kaldık tabii.:D

murat parin, veysel, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    (aşıkların çekirdek kabuklarını itelemek zorunda kaldık tabii.:D)

:D:D:D

Bir tane mi aldın abi sadece okadar çok vardıda

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Şu anki deniz suyu sıcaklığıyla akvaryum suyunun ısısı arasındaki fark oldukça fazla.Canlının uyumunu nasıl sağlayacaksınız?

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  14. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Yavaş yavaş alıştıra alıştıra su dengesi sağlayarak canlı zaten uyum sağlıyacaktır şimdi süreceği yaşam alanındaki suyu ince ince katarak vb. bir sürü yöntem mevcut zaten onu Temel abi alıştıramazsa kimse alıştıramaz :D

Alparslan bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yağmur haklısın, oldukça büyük uçurum var ısıda, zaten bu tür canlılarda en iyi yöntem bir kap içinde doğal suyu ile akvaryuma asmaktır su giriş çıkışı olmayacak, kap içindeki su doğal olarak akvaryum ısısına yavaş yavaş yükselecek, bu aşamadan sonra akvaryumdan kaba küçük ölçekli su alımları yaparak alıştırmaya çalıştırmak gerekli. Zaten canlı su eklemelerine tepki verecek.

Tepkiden çıkarılması gerekenler; Spor salacak, bu spor salınımı çok aşırı mı yoksa kabul edilebilir şekilde mi bakmak gerek. Ayrı kapta olduğu için spor salınımı akvaryuma ulaşmayacak, akvaryumdan su eklemelerine devam edilip adapte olup olmadığına karar verilecek.

Önemli hatırlatma ise, yerli Marmara deniz yıldızlarını yüksek tuzlu ve sıcak akvaryumda yaşatmak çok çok zordur. Kısa alıştırma ile akvaryuma bırakılıp terk edilemez, kollamak gerekli.

Melih tek yıldız alınmalı, fazla var diye bakmayacağın canlıları almanın anlamı yoktur, bunun da yaşayıp yaşamayacağının en küçük garantisi yok şuanda.

murat parin, harfuzmani, TencoMelih ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Temel hocam özellikle kış mevsiminde olduğumuz için su sıcaklığının yaratacağı sorunu bilmek istemiştim :) Çünkü ısı yazın bir nebze daha yakın.Belki o zaman eklense canlınında uyumu daha kolay olacak.Şimdiyse hem tuzluluk farkı hemde ısı handikapı var.Beni yazın bile alıp eklemek korkutmuştu.
    Malum deniz yıldızını dükkanlardan alınınca bile yaşatmak beceri istiyor. Sizin bilgi birikiminizin kırıntısı bile bende yok.Amacım olurluğunu anlamak.

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Alpi az kaldı karadenize bulaşmaya haftaya orayıda kurutucaz ;)

Alparslan bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen abi güzel bir kurulum olacak az kaldı...:)

19. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih

Öyle söylemeyin lütfen 2012den beri kayıtlısınız mesajlardan takip ettiğinizde belli illaki bilgi birikiminiz vardır olmuştur bu zamana kırıntısı olmayan yeni başlayan bizleriz inşallah en kısa süre içinde arayı kapatıp boynuz kulağı geçer :):D

Sayfayı Paylaş