1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mantipora Ölmek Üzere Lütfen Yardım!

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde pasha27 tarafından 22 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. pasha27

pasha27

İsim:
    Osman Çelik
    Ben ilk etapta su değişimleri yapıyorum ozaman .

Sonrasında canlılardaki tepkilere göre devamına bakarız ve 2 günde 1 canlı resimlerini eklerim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 3 Şubat 2015
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Temel bey sizin haklı olma ihtimalinizde var tabi bu konu hakkında araştırma yapmadım ama bir arkadaş protein skimmer tam zamanlı çalışmasına rağmen akvaryumun herhangi bir yerinden aldığı suda yaptığı mikroskobik incelemede çok sayıda bakteri ve plankton gördüğünü söylemişti. Ben de ona binaen yazdım. Şahsen bu konuda bir incelemem olmadı.
    Su değişimiyle ilgili şöyle bir sıkıntı olabilir ozaman (teori olarak atıyorum) ;
    Ro suyla hazırladığımız yeni suda nitrat ve fosfat sıfır olacaktır, ya da sıfıra yakın. Bu su değişimi büyük ölçülerde yapıldığı zaman da akvaryumda bakterilerin besini olan nitrat ve fosfat sıfırlanma seviyelerine gelecek, bunun sonucunda besin bulamayan bakteri kolonileri çökecektir. Bir sonraki aşamada suya atılan yem katkı ne varsa büyük oranda amaonyak ve nitrat dalgalanması yapacaktır.
    Tamamen teori :D

harfuzmani ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Osman bey su değişimindense bence saf bakteri girin, bakteri besini değil

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suda bunlar olsa da dediğim gibi önemlerine dair fazla veri yoktur.

Teori güzel ama onunda açıklaması çok net var. Su Değişimlerinin sudan uzaklaştıracağını var saydığımız bu maddeler temelde hiç istenmeyen şeyler:) Bakteriler zincirleme işleme yapıyorsa o halde yapılacak ilk yemleme ile iş başı yapacaklar demektir. :)

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  5. Erdal

Erdal

Beslenemeyen bakterilerin ölmesi kaçınılmaz olmaz mı ? Amma muhalefet oldum bugün ha :D

Ahmet Solmaz ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. pasha27

pasha27

İsim:
    Osman Çelik
    Aslında şöyle birşey yapalım isterseniz.

ben akşam tankla ilgili kayaların renkleri canlıların renkleri kayalardaki algler vb siz neyi ne şekilde görmek isterseniz ben akşam foto yollayayım ondan sonra ortak bir fikir ile işlem yapalım . Mesela yosun haricinde başka oluşumlarda var gibi geliyor bana bunların net bir şekilde enine boyuna baktıktan sonra ne yapmam gerektiği konusunda ortak bir fikir olmasını isterim .

Sizce ?

Ahmet Solmaz ve Erdal bunu beğendi.
  7. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Erdal bey ne demek tabiki birbirimizle tartışa tartışa, muhalefet olarak doğru yolu bulacağız :D
    Burada arkadaşımıza yardımcı olurken kendi bildiklerimizin de üzerinden geçiyoruz.
    Ben su değişimi yapılacağına bakteri kültürü girilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Su değişimi olmassa zaten atılan yemlerden vs yeterli besin birikecektir. Yüklü su değişimiyle sistemi resetlemeye lüzum yok bence :)

8. Erdal

Erdal

Besin birikene kadar milyonlarcası ölecektir ama, içerideki bakteri popülasyonunu artırmak zor değil ama bu bakterileri beslemek sorun, Saf bakteri girmenin bu yüzden anlamı pek yok yaşatmak için bakteri yemi girilecek vs vs gereksiz bir uygulama bence ;)

9. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Konu döndü dolaştı nerelere geldi. Konunun başında su değişimi ile cyanodan kutulamadığını belirtmiş zaten. Baya derinlere ineceğiz anlaşılan :)
    Cyano sudaki fosfatı ve karbonu kullanır. Anaerobik bakterilerde nitrat ve fosfatı kullanıp azota dönüştürerek uzaklaştırır. Nitrat amonyağın nitrite ve nitrata dönüşmesi sonucu oluşurken (uzun bir süreç) fosfat yemin ayrışmasıyla hemen suya karışabilir. Karbon kaynağımızda zaten var , bakteriler nitratı bekleye dursun suda oluşan fosfat ve karbon cyano tarafından zevkle tüketilir. Su değişimi sudaki nitratı azaltarak aslında suyun dengesini iyice bozar.
    Hatta bana deli diyecekler ama cyanoya karşı nitrat katkısı bile önerebilirim..:)

10. pasha27

pasha27

İsim:
    Osman Çelik
    Peki suda bakteri olup olmadığını nereden ve nasıl öğrenebilriz. şu yuzden soruyrum bu soruyu
    şimdi eger söylediğiniz gibi bir durum yani fosfat tüketimini cyano hemen yapıyorsa bu sadece benim değil herkesin problemi olacak idi az yada çok yani benim tankta olabilicik fosfat üretimi tüm tanklarda var ve cyno ile uğraşılmıyor normal herkesin tankında benimm yaşadığım sorular olmalıydı. Buda demek oluyorki benim bakteri kültürü mü yetersiz acaba yada hiçmi yokta cyano bunu fırsata çeviriyor. Bak bakterimlerdende şüpe etmeye başladım :)

11. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Valla benimde başımdan birkaç defa cyano hadisesi geçti, ya nitratı çoğaltmak, ya ölen bakterileri yerine getirmek ya da fosfatı azaltmak gerekir diye düşünüyorum. Ben 3. şıkkı yapmayı tercih ettim, çivi girdim paslanırken fosfatım sıfırlandı. Çivi riskli bir yöntem çünkü paslanırken salınım yapıyor. O yüzden birkaç saatten fazla tutmamak gerek. Bunun dışında cyano için antibiyotik tedavileri mevcut. Mercanlara zarar vermediğini idda edenler bile var.

12. pasha27

pasha27

İsim:
    Osman Çelik
    çivi kolay çözüm olacak ise uygularım 10 tane yeter herhalde. :D

13. Erdal

Erdal

Işık cynononun yaşam kaynağıdır karbondiyoksit, nitrat,fosfor,fosfatı kullanabilir düşük ph tetikleyici olabilir ama cyno nitrat ve fosfat olmayan tanklarda çok daha fazla görülebilmektedir en etkili ve kolay yok etme çözümü 3 gün karartma yapma ve su değişimi yapmaktır tabi içerideki mercanları başka bir tanka almak gerekli özellikle sps varsa

14. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    10 ar 10 ar 3 günde 2-3 saat kalacak şekilde kullanın :) Doktor reçetesi gibi oldu.
    bu da antibiyotik tedavisi, seçim sizin

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 21 Mayıs 2015
  15. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Erdal bey cyano nitrat kullanmaz zaten sorun da burdan çıkar, nitrat limitasyonu olan tanklarda biriken fosfat ve karbonu tüketmek için ortaya çıkar. Fosfatın sıfırlanması çok zor, tanka hiçbir yem katkı vs girilmemesi gerekli. Fosfat tutucuyla kontrol altına alınabilir sadece.

16. Erdal

Erdal

Formülünde nitrat olan bir camlının nitratı kullanmaması ilginç olurdu sanırım ?

Eğer ihtiyaç duyarsa nitratı dibine kadar kullanabilen bir canlı olduğunu formuldeki cyanonun anotomik yapısından da zaten belli

Molecular Formula:
    C4H6N2O3

Molecular Weight:
    130.103 g/mol

13557.gif

pasha27 bunu beğendi.
  17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bilmediğimiz bir tank hakkında oluşmuş olan sorunlar ile ilgili fikir yürütmek bazen oldukça zordur.Temel abinin en kestirme yoldan su değişimlerini önermesi kadar da doğru bir hareket yoktur.Kimse iddia edemez ki su değişimi yaptım ve ( oran hiç önemli değil, önemli olan doğru değerler ve şartlarda yapılması) tankım da canlılar kötüye gitti.Zor olan kısmı bozuk suyu, su değişimi olmadan bakteri,katkı,medya, vs vs kullanarak adam etmeye uğraşmaktır.Yanlış demiyorum, netice alması diğer yönteme göre çok daha zor ve daha masraflı olmaktadır çoğu zaman.
    Amaç sps beslemek ise hedef suyu bozmamaktır, bozduktan sonra ( element eksikliği yada atık fazlalığı ) en kestirme yol su değişimleri ile düzgün ve karakterli yapıya döndürebilmektir. Ancak tekrar ediyorum, yapacağımız su değişiminin miktarı değil, düzgün şartlarda bakteri popülasyonunu etkilemeden yapılmasıdır önemli olan.

pasha27 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Nitrat azlığından Cyanonun nasıl ortaya çıktığıyla ilgili size yarın doyurucu bilgiler vereceğim Erdal bey :)
    Şu an işyerimdeyim ve kafam ambar gibi oldu , ingilizce makaleleri çevirecek kafa kalmadı.

pasha27 bunu beğendi.
  19. Erdal

Erdal

Bakteri fotosentezi Ortak yönleri Genel denklemi:

6CO 2 +6H 2 O C 6 H 12 O 6 +6O 2 Fotosentetik bakterilerin fotosentezi: CO 2 +2H 2 S (CH 2 O) n +2S+H 2 O CO 2 +2H 2 (CH 2 O) n + H 2 O

Bitkiler ve siyano bakterilerin fotosentezi: 6CO 2 +6H 2 O C 6 H 12 O 6 +6O 2 1.

1. Klorofilin görev yapası.
    2. Enzimlerin görev yapması
    3. Organik maddelerin sentezlenmesi
    4. Reaksiyonların ışık varlığında gerçekleşmesi.
    • Yan ürün olarak O 2 açığa çıkar.
    • H 2 S kullanılırsa kükürt (S) oluşur.
    • H 2 O kullanırlarsa O 2 oluşur.
    e (hidrojen) kaynağı; H 2 O’dur. e (hidrojen) kaynakları;
    • H 2 O, H 2 S veya H 2 ‘dir.
    Ortak Işık Klorofil Işık Klorofil Işık Klorofil Işık Klorofil

Işık sönmeden siyanodan kurtulmak zor; kimyasal ve antibiyotik dışında. Formüllerin yalancısıyım.

Yeryüzündeki enerjilerin ilk kaynağı güneştir. Akvaryumda aydınlatma. Hiçbir canlı bu enerjiyi doğrudan kullanamaz ve depolayamaz. Enerjinin kullanılabilir hale gelmesi farklı bir enerji türüne dönüşmesi ile gerçekleşir. Fotosentez bu dönüşümü sağlayan bir olaydır. Cyanoda bunu yapıyor ışıkla beraber fotosentez.

pasha27 bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Foto iyi olur katılıyorum...

pasha27 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş