1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

"m.jr reef" ilk kurulum başladı.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Beyazıt tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Daha önceki konumda birkaç fikir alıp değişiklikler yaptık, evimizin 3. bireyi de zamansız gelince kuruluma 1 ay kadar gecikerek start verdik.

09/05/'16 akvaryum eve yerleşti.
    Akvaryum için uygun olan ayırdığım köşeye ve eve göre birkaç hesap hatası yapmışım. tam ayırdığım köşeyi dolduracak şekilde ölçü almış 100cmx100cmx50cm(h) sipariş vermiştim. 90x90 daha uygun olurmuş bunlar hep büyük tank sevdası :)
    80cm olan sehpa yüksekliğini PS rahat sığsın diye 85 cm yapmıştık, 80 hatta 75 cm olsa daha güzel olurmuş.
    Bunların dışında herşey istediğim gibi oldu. Durso 3 farklı seviye iniş, kafa motorundan tek çıkış 2 ye ayrılarak akvaryuma su girişi verdik. dolabın görünen 2 tarafı da açılır şekilde click kapak, dolap içi 2 ye bölündü geniş kısma sump dar kısım elektronik bölümü olarak ayırdık. Akvaryumdan inen su şaşırtmadan sonra 3 adet filter bag den geçerek PS bölümüne geçiyor. Sump da ufak bir aksilik oldu bugün gelecek tekrar fotoğraflarım onu da.
    Soru, eleştiri ve tavsiyelere açığım.

nhtkmn bunu beğendi.
  2. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Konuyu fotoğraflarla destekleyelim.
    IMG_0768.JPG IMG_0801.JPG IMG_0802.JPG IMG_0839.JPG IMG_0840.JPG IMG_0849.JPG IMG_0850.JPG IMG_0851.JPG IMG_0870.JPG IMG_0871.JPG IMG_0872.JPG

Düzenleme: 10 Mayıs 2016
    ozgun_cyprus, iuzunok, Ontheway ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  3. SEFERR

SEFERR

İsim:
    Sefer benli
    Hayırlısı olsun tankınız geri dönüş sistemini ilk defa göruyorum inş sorun olmaz taban camı kaç mm

Beyazıt bunu beğendi.
  4. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Taban camı 12 mm diğer camlar 10 mm. arka pleksiolan hariç diğer 3 cam extra clear. Dönüş için ne gibi bir sorun olabilir?

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Mesela iniş borusuna bişey kaçtı.Bende bazen snail kaçıyor.Borunun bastonunu çıkarmanız lazım.Bu tür durumlarda iniş borusuna müdahaleniz çok zor olur.

6. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Hocam iniş boruları zaten tangit ile sabitlendi müdahale alanım olsa da çıkartma şansım yok. Böyle ****** durumlar için 3 farklı seviyeden iniş yaptık zaten. ayrıca 40lık boruyu tıkayacak snail durso kutusuna nasıl kaçabiliyor? Tecrübem olmadğından merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum.

7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Altta işaretlediğim yerlere tangit sürülmeseydi söküp takabilirdiniz.Benim akvaryumda sürülmemiş ve ben dursodaki su sesini azaltmak için bu borularla su seviyesini bazen yukarı çekiyorum bazen aşağı.

Düz boruda sorun olmayabilir fakat köşelerde sıkıntı olabilir.Benim conchun birisi boruya nasıl girdiyse girmiş.Ana inişin akış hızını yarıya indirmiş.İkinci durso borusu işi kurtarmış.Sizde de aynı durum olursa 3 inişi sonradan birleştirdiğiniz için su taşabilir veya sistem sıkıntı yaşayabilir.Bende 2. dursodan sonra birde emniyet var.

Yerinizde olsam her boru için sumpa ayrı iniş koyar ve vana takarım.Bu sayede sistem 3 kat daha güvenli olur ve ses olayını hiç yaşamazsınız.Akvaryumunuz baya büyük.Bu sorunları sonradan yaşayıp değiştirmek büyük sıkıntı.Dediğim borulamayı siz bile çok kolay yaparsınız.2-3 gün beklersiniz ama içiniz rahat eder.Tuzlu su olunca insan 2 kat, birde evde minik olunca 4 kat düşünüyor.
    IMG_0849.JPG

Ontheway, Pennywise, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Bu söylediklerinizi akvaryumu yapan yakın abim ile uzun uzun konuştuk. Hatta kendisi için 3 ayrı iniş vermenin daha kolay olacağını istersen yapalım diye teklif de etti ama kendisi yıllardır bu sistemi yaptığını ve sorun yaşamadığını söyledi. açıkçası işçiliğine ve hesaplamasına vs çok güvendiğim biri olduğu için işin teknik kısmına çok müdahale etmedim.

8020_r31s bunu beğendi.
  9. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    kurulumunuz hayırlı olsun,borular ızgaranın çok altında bu nedenle saten şelale gibi aktığından dolayı su sesi çok olur,sump'a keşke 3 ayrı buyla indirseydiniz enazından ana emişi ayrı tek yapsaydınızda olurdu. birde su seviyesini 2.emiş borusu belirler,emniyet te çok açağıda olmuş fotoğraflardan öyle görünüyor.ana emiş borusunda delik olmayacak ana emişin çalışma mantığı hortumla akvaryumdan su aldığımızda hortumdaki havayı içimize çekerek boşaltırız ve su kendi kendine akar,ana emiş çalışma mantığıda aynıdır.

tristan_76 bunu beğendi.
  10. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ustanın tekniğine veya işçiliğine bağlı bişey değil bu.Aksilikler olunca oluyor.Dediğim gibi kurulumdan önce yapmak aklınızdan acabaları siler.

tristan_76 ve Beyazıt bunu beğendi.
  11. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Peki hocam ana emiş en alt seviyede olduğundan dolayı elektrik kesintilerinde direk ters sifon yapmaz mı bu şekilde? Borular 40lık bu arada

12. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Ters emiş derken tam me dediğinizi anlamadım.motor durduğunda su seviyesi ızgara izaasına kadar düşer onun altına düşmez.sen iyisi uyarılara kulak ver burdan sana her türlü yardım gelir değişiklik yap kurulumda problem yaşama

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, vanayı kısarak veya acarak seviye ayarı yapacaksınız vana rahat ulasılacak yerde olsun. Bence de boruları tek tek indirin olmayacak neler görduk bu hobide. Tabiki karar sizin ama en baştan yapmak mantıklı bu sekil değişiklikleri.

Ontheway ve Pennywise bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu arada yeni uyemizde sağlıklı uzun omürlü olur insallah. Allah analı babalı büyütsün.

Pennywise bunu beğendi.
  15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hayırlı olsun kurulum.
    Sump sisteminden de borulamadan da hiç anlamam. Ama arkadaşlar diyorsa vardır bir bildikleri.
    Ebatlar oldukça büyük. Siz bence şu borulama sistemini baştan suyu koymadan bi değiştirin. İleride sorun yaşama ihtimaliniz azalsın.
    Durso bölümüne balık da zıplar snail de kaçabilir. Önce emniyet.

veysel bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun.
    İniş borulama sistemini ilk defa görüyorum.Kendini kanıtlamış durso diye adlandırdığımız sistem varken ustalar ne diye farklı atraksiyonlar denerler anlamıyorum.Umarım sıkıntı çıkarmaz.

Ontheway ve MilesDavis bunu beğendi.
  17. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Teşekkürler hocam bu sistem de zaten durak degil mi? Suresi dediğimiz sistemin bundan ne farkı var?

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Image1462905334.388616.jpg
    Görüntü olarak kosaca bu şekilde çalışma mantığını bir çok yerde anlattık, şayet bulamaz iseniz yine yazarız.
    Yanlış anlamayın amacımız hevesinizi kırmak değil, sonrasında yaşayabileceğiniz ciddi olumsuzlukların önüne geçebilmek.
    Biz çok gördük öyle ben yaptım oldu diyenleri, neleriyle karşılaştık.

mehmetöz bunu beğendi.
  19. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    İyi de hocam bunula arasında çok fark yok ki bizim sistemde durso kutusu daha büyük olduğu icin dönüş boruları da dursonun içinden geçip akvaryuma dönüyor bir fark da sizin emniyet borusu yukarı bakıyor benim 3. Seviye emniyet borusu da baston şeklinde

20. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    3 ayrı Boruya bir oy da benden. Ayrıca boru tepelerindeki kapak veya şapka gibi parçaları vidalısından seçerseniz, Boruya birşey tıkandığında tepeden müdahale şansı olur, tangitlemeyin en azından onları. İmzamdaki konuya göz atınız. Hayırlı olsun kurulumunuz.

Sayfayı Paylaş