1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led aydınlatma yardım

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde ünal57 tarafından 12 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Takipteyim. Yakinda benden de gelecek birşeyler ;)

8020_r31s ve veysel bunu beğendi.
  2. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Kalp kalbe karsıymış İbrahim bey 12×12 fanın sigacagı kadar sogutucuyu bu gün frezede işlettim. Fanı da monte ettim çok güzel oldu. Yalnız biraz sogutucu kanatları formunu kaybetmişti.onlarıda düzelttim. Ben bu aydınlatmayı öyle bir yaptım kıi boyu tl450 nin kapagının içine sıgdırdım. Fakat ampullerin oldugu kısım plexi kapakla sıfır oldu. Belkide ladler plexiye degecek bilmiyorum plexiyle kapagın birleştigi yerin arasına çerçeve şeklinde bir plexi kestirip yükseltmek istiyorum. Sizin öneriniz var mı. Şimdi de kalan kısma sıgacak bir güç kaynagı bulmam lazım. Bugün bayagı calıştım son durum fotolarını yarın yükleyecegim tabi bu çalışmadan dolyı akvaryum ışıksız umarım bir zararı yoktur.

8020_r31s bunu beğendi.
  3. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bir tane bilgisayar kassı için olanlarda power suply var üzerinde 300w yazıyor.input autput ibaresi yok . Herhalde çıkış gücüdür sanırım.

4. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Askı tip yapacaksanız iyi de benim gibi boyu kapaga sıgdırmaya çalışacaksanız Allah yardımcınız olsun gözünüzü korkutmayım ama çok ugraştırıcı

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Arkadaslar ACG driverler iler sadece 8 adet led calistrabilirsiniz.
    Sabit akim driveri arasina konulan dimleme modulu degildir. Kendi basina dim edilebilir driverdir.

Sunuda eklemek isterim cesitli mAh araliginda versiyonlari bulunur. Soyleki : 350 ve 700 mAh olan türlerinde 7-8 adet led beslenirken 1000 ve 1400 mAh modellerinde led sayisi daha aza dusuyor.

Giriş voltaji 9-30 volt oldugunda cikis voltajinizda ayni kalacaktir. Yani atiyorum 27 volt DC 700 mAh ile beslediginizde. Cikis voltajiniz yine 27 volt olacaktir. Mavi ledleri 3.2 volt olarak bax alirsak 27 voltu led sayiniza bolmeniz gerekir.

Birde, sogutucunuzun buyuklugune bakilirsa fana gerek kalmayacaktir.
    350 mAh ile surulen ledler 1 watt gucte olurken is daha az. 700 mAh ile surulen ledler 3 watt olarak daha cok isinir. Bu durumda isiyi iyi transfer edecek ve dagitacak buyuklukteki bir sogutucu ledin isinmasindan kaynaklanan az ömür tezinide ortadan kaldiracaktir...

ACG drivei iyi arastirin derim.

8020_r31s bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Teşekkkür ederim. Bakalım belki elim yatkındır ;) :)

7. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Benim kullandıgım ledler 10w 1000nA sogutucuya gelince o ilk gördügünüz işlenmemiş hali şimdilerde 28×13 ebetlarında Allahtan iyi bir fan buldum ısı sorununu çözer inşallah

8. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Mesut bey ona ne şüphe ben daha ilk kapsamlı dıy projede tırstım.

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Murat bey bu driver hakkında açıcası çok bilgim yok.Başka bir forumda açık kaynak kodlu led armatür yapımı konusunda okumuştum..Örnek vermek maksatlı yazdım.Daha önce çok kez sizin armatür çalışmalarınızı kaynak olarak kullandım.

Ünal kardeşim süper olmuştur o zaman .Bende benim armatüre anyısını yaptıracağım ama bir türlü yaptıracak biyer bulamadım.Yakın olsaydım kapını aşındırırdım.

Sorduğun konuyu açıkcası anlamadım.Resim paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırım.

10. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Sorun şu anda iki tane iki tane
    1. Sogutucuya fanı ve ledleri monte edince olusan armatürü kapagın içine gerleştirdigimde armatürle şeffaf plexi kapak arasında nerdeyse hiç boşluk kalmıyor. Plexi belkide ledlere yarım cm (0.5cm) uzaklıkta sogutma istenilen kadar olmazssa plexi ısıdan etkilenebilir. Bu mesafeyi arttırmak için kapak ile plexi arasına çerçeve yani plexinin contasnın oldugu yer boyunca çepeçenre bir plexi daha kestirip aradaki mesafeyi açmak istiyorum. Başka bir öneri var mı?
    2. Kalan yere güç kaynagını sıgdırmam lazım yani dışarda tutmak istemiyorum. Pc kasalarına takılan power suply var elimde 300w yazıyor . Normalde bu yeter. Acaba bu güc 12v kısmının güç degeri mi? Onu bilmiyorum tahminimce çıkış gücüdür herhalde. Eger anlaşılmadıysa yarın foto gönderirim.
    Güç kaynagı büyük bir ihtimalle yerine sıgmayacak onada bir dıy çalışma yapacagım. Şöyleki, üzerindeki bazı elemanların sogutucu alüminyumlarını küçültecegim armatürün sogutucusu onlara faydası olacagını düşünüyorum. Birde dik vaziyette bulunan iki adet uzun kondansatör var. Bunlarıda söküp yatay mote edecegim iş yerinde kaytara bilirsem yarın bitirmeyi düşünüyorum. Tabiki yer darlıgından dolayı simülasyon işini askıya aldım .2 yada 3 kanalda direk yakacagım. Dün elektrikcide otomatik sigorta gibi olan timerların aynısı fakat 2 röleli ikisinede ayrı zaman aralıklarında on- off kumanda edilebilen bir timer gördüm. Belki ilerde onu alırım.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ledleriniz 12 Volt ise bir driver ile iki adet seri sürebileceksiniz demektir. Birde ACG driver alırken nasıl dimleyeceğinizi belirtin, (PWM veya potansiyometre) dimleme şeklinize göre kartın üzerinden eleman çıkartıp ekleniyor.

Ledin özeliklerinde çalışma sıcaklığına göre, ledleri devreye aldıktan itibaren metal uçlu termometre ile gözlemlemeniz iyi olur...

Bir aralar yaptığım led armatürlerde kullanmaya karar vermiştik, (Sağolsun Halil çok araştırmıştı.) tabi armatürlerde her 24 lü gruba üç adet kullanmamız gerekince, sadece dim olayı maliyetleri iki katına çıkarınca vazgeçmiştik.

Boyut olarak başarılı bir driver ama voltaj aralığı az olduğundan dolayı sıkıntı yarattı. Firma ile görüştüğümüzde 50 volta kadar sürülebilecek ürünlerinin olduğunu söylediler lakin bunuda 50 volt ile beslemek maliyet açısından tavan yaptı...

12. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ünal bey aynı olayı arkadaşıma yaptığımız armatürde yaşadık.Ledi her ne kadar soğutsanızda ledin ışık yayan kısmı akvaryuma aşırı bir ısı yayıyor.Benim alüminyum yeterli soğukluktayken armatür camına dokunamıyorum.Size önerim 2-3 mm cam kestirip araya cam koymanız.Pleksi ısıdan dolayı belli süre sonra erimeye başlıyor.Bizim bulduğumuz yöntemse ledin pleksiye denk geldiği yerleri kesmek oldu.

13. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Evet dim olayı fiyatı genelde 2 ye katlatıyor.Bende bir ara heveslenip baya araştırdım ama alperden aldığım twinsi kullanınca çok espirili olmadığını fark ettim.Akvaryum izole değilse gün doğumu similasyonunun espirisi kalmıyor zaten.Şuan düz çalışan ledlerden memnunum.

14. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Son aşama bu şekilde çalışmalara devam bir aksilik olmazsa bu akşam faliyete girer. 20150318_091141.jpg 20150318_091029.jpg

15. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Fan yerleşimleri çok iyi olmuş.Fanların devrini düşürürsen seste yapmazlar.Pleksi içinde cam seçeneğini düşün.Mümkünse 3mm yap.2mm buhar camını temizlemek için banyoya götürürken elimde kırıldı:(

16. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bir tane12×12fan var potasnslı birde termokulp var ısı yukselince kende otomatik olarak devrini yükseltiyor. İbrahim bey bilgisayar kasalarına takılan power suplyi dagıttım ölçü aletiyle ölctüm dc 12v veren kabloya ledi bagladım fakat ac elektirikmiş gibi led flaşör şeylinde yanıp sönüyor devamlı bu neden oluyor acaba bilginiz var mı? Böyle olunca başka güç kaynagı araştırmasına girdim . Kapaga sıgacak bir şey henüz bulamadım.

17. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Amper çok gelince oluyor bildiğim kadarı ile, 4 taneyi paralel bağlayınca oluyor mu diye deneyin. 4 paralelde çekeceği güç 12 v 4 a dır.

18. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Sonunda armatürü bitirdim. Işık ve renk olarak çok seçenek sunması bir avantaj. En fazlada 2 hibrit (2mavi 1 beyaz) ile 2 hibrit 1 beyaz yanarken çok hoşuma gitti. Ancak ısı ve ses problemi büyük sorun. Yukarıdaki iki seçenekte biri 20w biri 30w oldukları halde 3-4 saate ısınma pl lambalar kadar oluyor. Daha uzun yaktıgımda ise geçer diye düşünüyorum. Kapagın ön kısmının üstünde kapalı mazgal yerleri bırakılmış oraları açtım hava girişi olsun diye daha sonra kendi içindeki orjinal fanlarını içerden dışarı tahliye edecek şekilde yönlerini degiştirdim. Kanaatimce içerdeki havayı dışarı tahliyede sorun yaşıyorum. Tahliye ne kadar iyi olursa dışardan daha çok hava gireceginden sogutmada o derece iyi olur sanırım. Şu anda bir kerede ledler ve fanlar aynı anda çalışıyor . Güç kaynagının wattıda düşük birazda fanlar etkileniyor. Bu akvaryumda 6×10w ısı problemi yapacagı yüzde yüz o nedenle 2 yada 3 adet led daha iyi olacak gibi . Bir yandanda 1w yada 3w olanlarından kullansam daha mı iyi olurdu diye düsündüm. Fotoları da müsait bir zamanda atacagım.

19. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Isı problemin de işin içine alüminyum kasanın ağırlığı etkili.Bende 160 watt yanıyor ama yinede çok çok aşırı ısınma yok.Benim alüminyum baya ağır.senin sorunun fanla çözülebirlir.Fanın bulunduğu alanın açık olması fanın performansınıda etkiliyor.

10w veya 3w bana göre çok fark etmiyor.Hatta ben 10 w olanları daha çok tercih ediyorum.Hem montajı kolay hemde işçiliği kolay.Lens takmadığım içinde sıkıntı yaşamıyorum.

20. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Birde fanı ters çevirmyi deneyin.Fan alüminyuma doğru üflesin.

Sayfayı Paylaş