1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

led aydınlatma amatör

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde myillar tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Arkadaşlar 300 ltre kare akvaryumun çalışmaları bir yandan devam ederken bir yandan armatür ve aydınlatma ile ilgili amatör bir çalışma yaptım tabi bunun üzerine daha çok kafa yorucağız ama hafiften denemelere başladım ledler SMD malzeme olduğundan yer oralarak kazancımız artıyor bu iş için asıl üretilen ledlerin peşindeyim bakalım görüşmeler ve araştırmalar devamn ediyor bakalım eldeki malzemelrden neler yaptık :heyo:

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    led aydınlatma amatör

Mesut ne yapmışsın öyle valla şarkı söyleyesim geldi ,mavi lazım mavi 16 parça beyaz yapmışsın en az 10 parça mavi olmalı ama hangi mavi onu bilemem araya morda olur kaça kaç bu ışık hemen ona uygun bir akvaryum yapıp deneyelim :heyo:

3. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Teoman abi gözleri kapa hayal et......
    bu parça 20*25 ben şöyle düşündüm bu parçadan 4 tane yan yana kare 2 beyaz 2 mavi çaprazlama yani 40 *50 boyutlarında tam benim akvaryuma göre kareye yakın nasıl olur tabi su üzerinde performansa bakmak lazım :heyo:

4. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    led aydınlatma amatör

Mesut hocam eline sağlık.Kullandığın ledlerin özellikleri nedir ? Tuzlusuda kullanılacak türden mi ?

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    led aydınlatma amatör

Mesut 20*25 plakaya araya mavi at atabiliyorsan benim sumpta bi deneriz . :heyo:

6. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Levent ledleri asansör kabin aydınlatmasında kullanıyoruz ayrıntılı olarak bilgi istersen tekrar paketlerindeki bilgileri verebilirim ama normal ledlerden çok daha fazla ışık verdiğini söyleyebiliriz yukarıdaki yapılan plakaya çıplak gözle bakmak mümkün değil tabi bunun kelvin olarak karşılığını ölçen bir alet varmıdır bilemem :heyo:
    Tuzlu suya gelince bakalım bu şimdilik amatörce yapılmış birşey ilerleyen günlerde benim armatürde deneyeceğim gelişmelerden haberdar edeceğim herkesi :heyo:
    i

7. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Abi araya mavi niye atalım aynı plakanın mavisni yaparız 16 sıra mavi biraz daha sönük yandığından oranı dengeler en kısa zamanda deneyelim :heyo:

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    led aydınlatma amatör

Mesut hocam reflektörmetre ile galiba kelvin değerleri ölçülebiliyor ama tam emin değilim.

9. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Biz anemon metrede deniyeceğiz mecburen Levent açarsa tamamdır :heyo:

10. görkemtemel

görkemtemel

Mesut abi konuya el atacagını yazmıştında bukadar cabuk olmasını beklemiyordum :) :cicek: :helalolsun: :helalolsun: naz: naz:
    Kullandığın ledlerin markası nedir abi ? Deniz akvaryumunda genellikle cree marka ledler kullanılıyor,birde sadece led kullanmakla kalmıyorlar akvaryumun derinliğine göre 40 veya 60 derecelik lensler takıyorlar ledlere .Bu şekilde kullananlar mh kadar iyi sonuçlar aldıklarını yazmışlar...Bu aralar ilgimi çekiyor bu led sistemleri ,avantajları çok fazla, çok ışık veriyor , az ısınıyor ,eletirik tasarrufu yapıyor ve 7-8 yıl tam performans kullanım ömrü var ,tek kötü tarafı pahalı olması ama 7-8 yılda parasını fazlasıyla çıkarır bence.Türkiye de ki distribütörleri (http://www.tdelektronics.com/) ve abd fiyatıyla aynıymış fiyatlar..Led armatür yapanlar genellikle Royal Blue ,Cool White ve kırmızı ledleri kombine ederek kullanıyor ve kombinasyonuda bu şekilde yapıyorlar ;

11. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Görkem daha konuya el atmadık dur bakalım öyle oynuyoruz bu olurmu bu olmazmı diye bu gün bir firmayla görüştüm yurt dışından birkaç numune gönderecek bakalım elimize geçtiğinde olaya birazdaha ciddi bakarız kombinazsyon şu an bizi aşar :D :D

12. görkemtemel

görkemtemel

Mesut abi dört gözle beklemeye devam ediyorum ozaman :)

13. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Kullandığımız ledlerin görüntüsü bu şekilde.

Ayrıca bugün beyazların arasına birer mavi atarak bir deneme yaptım fena durmadı.

14. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    led aydınlatma amatör

Mesut abi bu led armatürün net maliyetini bittiğinde yazarmısın.Tabi memnun kalıp kalmadığınıda.Sen bunu tuzlu su akvaryumunda kullanacaksın değil mi?

15. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Ozan bakalım son akvaryumumuz 300 lt tuzlu su inşallah yapabilirsek bunda kullanacağız ayrıntılar paylaşılmaya devam edilecek :heyo:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    led aydınlatma amatör

Ellerine sağlık Mesut süper bir çalışma olacak elbette çünkü senin eline geçmiş. Biraz eski kafalımıyım neyim bilmiyorum bir de başımıza led çıktı şimdi. Mavi eksik elbette Teoman abinin belirttiği gibi ama sen elektronikçi olarak mercekli ledlere bizden daha yakınsın. Bunların türü nedir tam olarak ?

Görekem led dizilimi konusunda mükemmel bir çizim bu bu konuyu yazdım kafama gerektikçe buradan alır yayınlarım ihtiyacı olana artık. burda:gif

Olcay'da led armatür yaptı elinde olan ledlerden bildiğin gibi arasında fark var mı o ledler ile ?

17. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    led aydınlatma amatör

Fark var abi hemde dünya kadar birini Olcay hocam yapıyo birini ben :F :F :F :F

mavi meselesini son resimlerde halletmişitim abi görmedin herhalde 4 beyaz ortaya 1 mavi şeklinde normalde çıplak gözle bakılamıyor ışığa objektif renkleri algılasın diye voltajı düşürüp resimleri öyle çektim ama su üzerinde denemek lazım abi bakalım mercanlar severmi sevmezmi bir firmayla görüştüm yurt dışından numune getircek şubat ortasında o malzemeyle durum daha netleşir :heyo:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    led aydınlatma amatör

Haberlerini bekleriz. Mavileri gördüm ama bence yetersiz gelecek gibi görülüyor maviler. Aydınlatma uzmanı bakalım ne diyecek bunlara. Mercanların sevip sevmeyeceğini Teoman abiye sormak lazım. Gerçi cevap belli.

Olur olur hepsi olur, yaşar hepsi yaşar. :heyo:

Sayfayı Paylaş