1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led ışıkta fotoğraf çekimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde R1sk tarafından 10 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. R1sk

R1sk

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Caner Topcu
    Merhaba arkadaşlar ..

Cep telefonu ile normal led armatür altında fotoğraf çektiğimizde neden renkler görüntülenmiyor fikri olan var aklıma ciddi takıldı bu soru :)

2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Basit, ledlerde ışık spektrumu (farklı dalga boyları yada basitçe farklı renkler) bulunmaz. Bir Led tek bir rengi verir içinde diğer renk tonlarından hemen hemen hiç yoktur. Makinanın foto sensöründe RGB algılayıcılar vardır ama bunlardan R ve G ye pek ışık düşmez. Sadece yansıyan yüzeyden bozulmaya uğrayan dalgaboyları sayesinde onlar da az birşeyler algılayacak olur. Ama onu da zaten az miktardaki ışığı sensore yönlendirebilen küçük çaptaki lens kaybettirir. Böylece yalnızca mavi ve tonları büyük oranda goruntu sensörüne ulaşır. Sonuç; berbattır :)

Burcu, Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. R1sk

R1sk

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Caner Topcu
    Teşekkür ederim açıklama süper :)

Ontheway bunu beğendi.
  4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Alper guzel aciklama olmus ben bile anladim ;)

5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Son cümle vurucu oldu, farkındayım :D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. R1sk

R1sk

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Caner Topcu

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Led ışıkta pro makineler bile zorlanır. Raw çekip istenilen kelvin değerine camera raw ile düzenleme yapmak gerekir ki bu basit bir işlemdir. Ama raw çeken bir makine lazım. Son zamanlarda kullanılan cep telefonları da fena değil gibi ama bu tip işlerde sonuç hüsran oluyor

Sayfayı Paylaş