1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lav kayasi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ogiler tarafından 5 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    200 litre akvaryuma 10 kilo canli kaya yaninda gozenekli hafif yapili 20 30 kilo civari kaya koysam ayni kilodaki canli kaya kadar etki yapar mi bakteriler olusunca?

2. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Sorun olmaz Oğuz kardeşim benim kurulumda lav kayası ve canlı kaya ile kurulu sistem halen bu şekilde devam ediyor. Rahatlıkla kurabilirsin fakat canlı kaya görünümünü alabilmesi çok uzun süreceğe benziyor.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Orhan abinin ( verko ) 1500 litrelik akvaryumunun kurulumunda lav kayaları kullanmıştık.Hiçbir sorun olmamıştı.

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Tamam tesekkur ederim ben soyle dusundum kayalari canli kayalarla orterim gorunmezler goruntu sikintisi olmaz.

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Abilerim cevap vermiş ama ben bir şey söylemek istiyorum. Her soru için konu açman bence yanlış, bir kurulum konusu açıp soruları orada sorman daha sağlıklı olur. Böyle çok karışık oluyor bence.

6. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Daha kuruluma baslamadim o yuzden kurulum konusu acmadim.

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Lav kayası 4 veya 5 ay içersinde akvaryum koşulların uygunsa canlı kayaya benzeyecegi kesin diyebilirim. Ama aldığın lav kayasını olduğu gibi akvaryumuna atmasan daha iyi olur, üzerinde biraz işlem yapman onun görsel olarak daha güzel bir dekor oluşturmanda yardımcı oluçak ve böylelikle saklamak zorunda da kalmazsın.
    Balıkların içinden gecebilecegi oyuklar acabilirsin. Belli bir zaman sonra canlı kayalardan ayırt edemezsin.

ogiler bunu beğendi.
  8. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Tamam o zaman canli kaya lav kayasi karisik olur.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lav kayasını arkadaşların dediği gibi denedik ve gördük. Sorun yok dekorun alt ve arka kısımlarında kullanmakta. Fakat tamamen lav kayasından kurulmuş akvaryumlar benim hoşuma gitmiyor açıkcası fazla.

ilkaycamlar bunu beğendi.
  10. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kotu mu duruyor Temel Abi kotu duruyorsa almam cunku yabanci forumlardaki o cok guzel duran sps akvaryumlari gibi olsun istiyorum tabii benim butcemle epey surecek bu ve o spsler icinde iyi bir sistem olmali supesiz.

11. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Bak benim akvaryumu kurduğum ilk anlardaki görüntü böyleydi kardeşim. Karar burada senin tabiki birde bütçe meselesi en azından zaman içinde değişebilirsin lav kayalarını canlı kayalarla.

En sağdaki son ölü beyaz mercandan sonrası canlı kayalar...

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Selim abi müsait zamanda benim lav taşların fotoğrafını koyunca görücen görüntü olarak coralalg kaplayınca canlı kayalardan bir farkı kalmıyor ama şunu söylemekte fayda görüyorum: Lav taşları aldığınız gibi akvaryuma koymayın, birazcık üzerinde çalışma istiyor. Matkap yardımı ile irili ufaklı delikler açılırsa ve şekil erilirse ve biraz çıkta zaman verilirse ilerde çok güzel dekorlar oluşturulabilir. Corolalg kaplayınca güzel gözükceğinden eminim. Birde lav taşların bir diğer avantajı üzeride çok fazla ufak delikler bulunduğundan ufak canlılara çok güzel yuva teşkil ediyor bunu bizzat kendim gözlemledim ve bir videosunu da yakında foruma koyucam inşallah.

13. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    O zaman canli kayalarin alt kismina koyarim fazla gozukmezler zaten kayalarin ustunu tamamen mercanla kaplama istiyorum bosluk kalmasin yani tabi tamamlaninca.

14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Bende canlı kayaların alt kısımlarına koymuiştum lav kayalarını.
    Direk ışık alamadıkları halde coralalg kapladılar zamanla.
    Fikir vermesi dileği ile...

15. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Ozaman bende boyle yapayim tesekkurler.

16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bende akvaryumumda canlı kayalarıma dekor vermek amacı ile lav kayası kullandım, gayet güzel oldu, mesela çok gizli bi oyuk yaptım gece bazı balıklarım ordaya girip uyuyor. ayrıca podlar içinde iyi oldu gözenekli olması onlara harika bi ev oldu. Fazla kullanma mesela canlı kaya ile oran yaklaşık 5/1 yada 4/1 olsun tabana sakla ufak olanlarından al oyuk yapmak daha kolay oluyor.

ogiler bunu beğendi.
  17. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Tamamdir.:heyo:

18. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Benim kayalarda aynı yolda ilerliyo Özkan sadece arkadaşımıza fikir verme açısından ilk kurulumdaki hali ile koymuştum resmi. Benim lav kayalarındada oluşumlar devam ediyor kısmet olursa pazartesi yeni resim ve videoları koyucam formumuza.

ogiler bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş