1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kurulumuna Başladığım 100 LT Nano Reef İçin Soğutucu vb

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde volkanguzeltepe tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. volkanguzeltepe

volkanguzeltepe

İsim:
    volkan güzeltepe
    Arkadaşlar deniz akvaryumuna yeni geçiş yapmak üzereyim fakat bazı konularda yardımlarınızı rica edicem ...
    Tayinin im çıktığı zaman yanımda götürebileceğim ölçüde 50x40x50(h) akvaryum yaptırdım ön ve yan camlar extra clear , arkadan da sumpa iniş için pleksi den bir kule yaptım en kısa zamanda resimleride ekliyecem fakat dolabı daha tamamlayamadık.

1.ilk olarak 100 lt. artı 50 lt .sump olacak şekilde bir nano reef için tuz olarak tavsiyeniz ne olur?
    2.kumu canlı mı yoksa normal bir kum mu kullanayım?
    3.siteyi bi iki aydır takip ediyorum ve ikinci el soğutuculara denk geliyorum soğutucumu yoksa bu işi fanla mı çözmeliyim
    4.sump için tavsiyeniz nedir kule olmalı mı ? bu konuda çok kararsız kalıyorum
    kaç bölümden oluşmalı
    şimdiden teşekkür ederim.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba,öncelikle Portal a hoş geldiniz.
    1.Akvaryumda mercan olacağı için "redsea coral pro" yada "reef crystals" çok iyi olur.
    2.Ben şahsen canlı kum kullanmadım,mercan kumu ideal dir.
    3.Eğer imkanınız varsa soğutucuyu ihmal etmeyin derim ama "fan" sistemi ile de olur ama su buharlaşması fazlalaşır.
    4.Kule ye gerek yok hatta sump a bir tane bölme ve içinde bol canlı kaya yeterli olur.:)

3. volkanguzeltepe

volkanguzeltepe

İsim:
    volkan güzeltepe
    hoşbulduk ilginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim:)
    tuzu 7 kg lık kutuda alsam yeterli olur mu? hesaba göre 150 lt toplam hacim olsa aşağı yukarı 4.5 kg yeterli görünüyor
    hocam birde soğutucu olduğunda akvaryumda buharlaşma olur mu sitede ikinci el resun 280 soğutucuyu 450 tl ye bırakıyorlar fakat 3 senelik bi cihaz tecrübenize istinaden bu konuda ne düşünürsünüz
    amazon da refraktometreler 30 dolar civarında bu konudaki görüşünüz nedir

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tuz olarak 7 kg fazla bile gelir,buharlaşma gayet normal her zaman olur yalnız fan takıldığında daha çok olur,soğutucu konusunda anemon eklemiyecekseniz almasanız da olur,refraktometre de aynı almasanız da olur 10 tl lik te aynı şeyi yapıyor onuda alsan öbürünü de alsan zaten gidip başka bir akvaryumda kalibre edip emin olacaksın...:)

5. volkanguzeltepe

volkanguzeltepe

İsim:
    volkan güzeltepe
    Sağ olun hocam, yani soğutucu balıklar ve diğer mercanlar için önemli değil mi sadece yumuşak mercanlar için gerekli ise sonrada alınabilir mi?

Bir de forumda led armatürler hakkında araştırma yapıyordum sizin tavsiye edebileceğiniz bir led veya t5 armatür var mı akvaryum boyu 50x40x50(h)?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Sayfayı Paylaş