1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kurulu akvaryumun kumunu yıkama

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde korkmaz33 tarafından 31 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
    Merhabalar arkadaşlar.
    Bu aralar nitrat sorunu yaşamaktayım.
    Bunun için akvaryum kumunu çıkarıp yıkayıp tekrar koymak istiyorum.
    Böyle birşey yapan varmı. Yada kumu değiştiren varmı.varsa bizlerle değişim sürecini ve su degerlerini paylaşabilir mi.???

adem33 ve mehmet33 bunu beğendi.
  2. HAKAN ÖZÇELİK

HAKAN ÖZÇELİK

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    hakan
    merhabalar
    nitrat sorununun kum ile alakalı olduğuna nasıl karar verdiniz ve tankınız ne kadar zamandır kurulu?
    Tabi ayrıntılı olarak tank filtre sistemi ve ekipmanları kullanılan su,kaya vb bilgileri verebilirseniz daha iyi yardımcı olabilliriz

keyifli hobiler

3. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
  4. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Kumu bu asamada cikarman da riskli ama kumu sifonlayip yeni kum koyarak basirili olanlar oldu gecmiste
    Canli kum daha iyi olabilir yeni eklerken

5. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
    Nitrat şuan 100 ile 90 arası çıkıyor ve ne yaptıysam dusuremedim
    Yaptıklarım:
    -Çift ps çalıştırıyorum
    -ps leri günlük temizlemeye başladım
    -15 günde bir 30 litre su değiştiriyorum
    -Ekledigim suyun tds değerini 7-10 çektim
    -Sump u temizledim
    -Conch sayısını 16 ya çıkardım
    -Yemleme sıklığını ve miktarını düşürdüm
    -Kuma bölgesel dip çekimi yaptım (dip çekerken çok titiz davrandım)
    -sump takı elyaf ve süngerleri sık değiştirmeye başladım
    -bio s bakteri kültürü kullanımını arttirdim
    -nutrafin cycle bakteri kültürünü de denedim
    -nitrat ölçüm kitimi yeniledim

Hala düşmüyor anlam veremiyorum.tek yöntem kumu ya yıkayacağım yada değiştireceğim.
    Bu arada sps den tütün lps ye kadar mercanim var hepsi sağlam sadece star polip im açmıyor.baliklar da gayet sağlıklı.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat oranının kumla pek ilgisi yok, bunun için başka şeyleri sorgulamak lazım, yemleme, skimmer performansı, sistemin dönüşü ve oksijen kazanımı, gibi, kum tane kalınlığı yemleri içine alacak boyutlarda ise bir miktar fark eder, taban kum kalınlığını da 2 cm civarında tutman yeterli. Kumu dikkatlice zamana yayıp sifonlayarak alabilirsin, yeni kum da serebililirsin, bu işlemi su değişimi sırasında yaparsan sorun olmaz.

mehmet33, veysel, ka2n ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Gözlerime inanamıyorum. :)

Montimahir ve Süleyman aras1 bunu beğendi.
  8. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
    Öncelikle teşekkürler.2 ay önce akvaryumu evle beraber taşıdım eski kumu hiç yerinden oynatmadan akvaryumla beraber taşıdım.tasinirken hernekadar da kumu ellemeden taşısamda kum oynadı ve bu kumun üzerine 10 kg ye yakın yeni kum koydum.tabi bu arada tortular da yeni kumun altında kaldı.
    Birde size sormak istediğim, akvaryumun üzeri buhar camla kapalı.sump bölümü de aynı şekilde kapali biryerde.sizce bunun etkisi olabilir mi. Çünkü taşınmadan önce Sump un olduğu yer açıktaydı ve degerlerim çok iyiydi.

9. korkmaz33

korkmaz33

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    m.a.korkmaz
    MERHABALAR arkadaşlar
    Dün itibari ile iki balığımı kaybettim mercanlardan hiç bir tanesini kaybetmedim. Bu hafta sonu suyun değerlerine tekrardan bakıp suda keskin bir değişiklik yapacağım. 350 lt suyun 250 litresini çekmek istiyorum bunun yanında kumun tamamını içinden çıkarmak istiyorum. Bunu da şu şekilde anlatayım;
    1- 350 lt büyüklüğünde bir akvaryumum daha var tabi içi boş onuda eve getireceğim ve onun içine 250 lt suyu çekeceğim suyu dolduracağım kayalarımı ve balıklarımı o akvaryuma alacağım.
    2- eski kumu çıkarıp atacağım.
    3-yeni kum sereceğim.
    4- 100 lt eski sudan ilave edeceğim.
    5- 250 lt su RO dan takviye edeceğim.
    6-3 gün sonra bakteri kültürü ekleyeceğim.
    7- 3 gün daha bu suyu döndüreceğim.(toplamda bir hafta)
    8-bir hafta sonra kayalarımı, mercanlarımı ve balıklarımı ekleyaceğim.

sizce bu nasıl Nitratımı aşağıya çekermiyim(şuan 90 civarı 3 aydır düşüremedim) ve bu benim için kalıcı çözüm olurmu.
    bu 8 madde yi yaparken ps yi çalıştırmalımıyım ve balıklar tarafında ps bir hafta çalıştırmasam problemlerle karşılaşırmıyım.

yardımlarınızı bekliyorum.

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bende inanamıyorum...
    Eski dinazorlardan sadece ben kaldım sanediyordum...

veysel bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Balıkların bekleyecegi akvaryumda akıntı olsun mutlaka hava tasida olsa iyi olur.

Benim fikrimi soracak olursanız, canlıları ve alabildiğiniz suyu alın, tankı boşaltıp temizleyip yeni kumu serin hazırladığınız yeni suyu tanka ekleyin (şu an ki tank hacminin yarısı olsa olur. Yada 150 litre yeni su 200 litre eski su olabilir) Sonra kayaları tanka aktarın bakteri külturu ekleyip sistemi çalıştırın. Canlıları tanka alın.

mehmet33 ve korkmaz33 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş