1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kumdaki Sertleşme

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 11 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhaba;

Bir süredir kumda kalıplaşma fark ettim. Ph 8.2 lerde seyrediyor RO su kullanıyorum Mg değerimi bilmiyorum test bozuk çıkmıştı. Camlarda sumpta ısıtıcılarda yada kafa motorunda bir şey yok. Sadece kum kalıplaşıyor gibi. Görüşlerinizi merak ediyorum

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kumunuz neydi gözüm?:)

3. muratmuratt

muratmuratt

Yer:
    istanbul
    İsim:
    murat işal
    Aynı sorun bende de vardı aynı zamanda mor pembe bordo karisimi cyona benzeri renkte kaliplasiyordu cyono dediler ama bilmiyorum su an yok kumu sürekli olan alanda çekip çekip aldım su an yok bende cozemedim

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    ****** WhiteX kullanıyorum Temel Bey. Ama biraz önce Deniz Bey'in bir başlığını okudum. Gerçi daha önce de okumuştum. Sanırım fosfat çökmesinden kaynaklanıyor bu sorun. Kalkwasser kullanıyor olmamla ilgili gibi görünüyor. 4 ay boyunca olmayan bir şey Kalkwasser kullanımı ardından peydahlanınca aklıma başka bir neden getiremedim.

5. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Fosfat çöküşü olduğunu düşünmeden önce kalkwasser benzeri dozlamayı ve düşük mg yi dikkate alınız derim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    KV değeri 3800-4200TDS ama ilk kurduğumda su tamamlamam çalışmadığı için gün içinde eksilen suyu akşam tek seferde dozluyordum. Bu da bir neden olabilir. Şimdi su tamamlamayla çalışıyor ve bütün bir güne yayılıyor. Mg değerimi ölçemedim dediğim gibi test bozuk çıkmıştı. Mg değerim düşükse sorunu anlayacağım zaten. Yarın yeniden su değişimi yapacağım %10 luk. Şimdilik kumu tırmıkla biraz eşeliyorum ama kum bu şekilde kalıplaşmaya devam ederse bir çözüm bulmam gerekecek.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz arkadaşımız tamamen haklı ve durum budur. Denildiği gibi kalk kullanımına, ca ile mg arasındaki yağışı dengelemek adına bu elementlerin dengeli olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Kullanılan kum da kalsiyum, karbonat tabanlı kum, erimeler gerçekleşiyorsa, yahut kendi içinde tepkime yaratıyorsa kalsiyum tabanlı bir malzeme magnezyum değerini çökertebilir. Kullandığın kumun markası vb değil birkaç marka ve yine yabancı markalar, esnafın kendi çuvalla temin ettiği bu tür kumu satması gibi durumlar mevcut. Ben genel olarak bu tür kumlar ile yolun sonuna varamayacağını belirtmek isterim.

Kullandığın kum aşağıdaki kumdur. 25 KG çuvalı 11 TL idi zam gelmiş 23 TL olmuş.:)

http://dogaltasci.com.tr/index.php?route=product/product&path=65&product_id=164

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Farklı bir marka kum olsaydı bu katılaşma yaşanmazdı mı demek bu Temel Bey? Yoksa ben markası ne olursa olsun bu tür bir kum aldığım sürece bu sorunu yaşayacakmıyım?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Topaklanmayı tamamen kuma bağlamak ve bu kumların hepsi yapar demek haksızlık olur. İnce taneli aragonit kum da olsa kalk kullanımı, kalsiyum karbonat çökmesi gibi durumlarda kısmen iri mercan kırığı taban hariç yaşanabilir. İnce malzeme kumlarda bu sertleşme sadece çökmelerde de olmaz, bakteriyel topaklanma olabilir ama eğer su açısından ve genel sistem sağlığı açısından bakarsak bu durum çok iyi sayılmaz. Bu sertleşme kumun alt kısımlarını tamamen izole hale getirir, sülfür doğurabilir. Az da olsa bir oksijen döngüsü, su hareketi bu kısımlara inmeli. Bu malzeme biyolojik yaşamı desteklemiyor Toygar, homojen değerlere inceden müdahale yapabiliyor.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Mg değerimi merak ediyorum. Kuma bağlamadım bunu ben. Kumla ilgisi olsa 4 aydır kum aynı kum zaten doğardı böyle bir sorun diye düşünüyorum. KV nın etkisi olduğuna neredeyse emin gibiyim ama önüne nasıl geçeceğimi bilmiyorum. Mg mi dozlamak gerekecek yada sürekli kumu eşelemek mi. Yada belkide kumu eşeleyen canlıları çoğaltmalıyım. Belkide be hüsnü kuruntu yapıyorum. Aslında akşam bir kaç fotoğraf çekip paylaşırsam sanırım size de daha fazla bilgi vermiş olurum.

11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Sevgili arkadasim bir Ca katkisini gecen hafta boca etmisti akvaryuma. Bu haftaki olcumlerimde Ca henuz hic bir katki girmedigim akvaryumda 600 gibi yuksek bir rakam cikardi. Bu durumda kumdaki sertlesmenin nedenlerinden biri bu olabilir mi?

Huzur Doğadadır!

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Huzur Doğadadır!

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Kh 8, Kalkwasser dan sonra yukselise gecti. Fosfat cok dusuk okunamiyor. Bunun disinda degerler normal. Gerci hala Mg testi yapamadim ama anormal bir durum oldugunu sanmiyorum onda.

Huzur Doğadadır!

Sayfayı Paylaş