1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kullanılmış Kaya - Çamaşır Suyu Denklemi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Rubbertooth tarafından 10 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

1. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Herkese merhaba,

Forumdan sağolsun Türker beyden 15kg civarı ölmüş kaya aldım.

Youtube'da takip edenler BRS TV'yi bilebilir ancak bilmeyenler için 4 farklı cansız kaya kürleme sistemini anlatıyorlar. Amaç mümkün olan en düşük PO4 salınımına ulaşmak.

1-Naturel yani kayaları direk tuzlu suya atıp 7 hafta kürlüyorlar
    2-Çamaşır suyu ile 1 hafta beletip (10:1 karışımla) sonra 7 hafta kürlüyorlar
    3-15 dk asit banyosu yaptırıp sonra 7 hafta kürlüyorlar
    4- 15dk asit + 1 hafta çamaşır suyunda beklettikten sonra 7 hafta kürlüyorlar

Sonda en iyi sonucu Asit + çamaşır suyunda bekleterek alıyorlar
    İkinci en iyi sonuç ise 1 hafta çamaşır suyunda bekletmek ardından kürlemek

Ben çamaşır suyu taktiğini denemek istiyorum,
    1 hafta çamaşır suyunda bekletip ardından 4-6 hafta tuzlu suda kürleyip ardından kuruluma geçmeyi planlıyorum.

Sizlerin bu konuda fikrini alabilir miyim? Dikkat edilmesi gereken birşey var mı?

2. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Mahir Bey benim aklıma takılan; çamaşır suyunun eteken maddesi uçucu olduğu için kabaca 1 gün içinde etkisini kaybeder diye düşünüyorum, bu bir hafta içerisinde çamaşır sulu suyumuzu günlük yenilemelimiyiz sizce? Siz nasıl yapıyorsunuz? Etkilerini test etme şansınız oldumu? Yani gerçekten BRS TV'deki gibi mi? Birde sonrasında harici kürlüyor musunuz yoksa direk tanka mı aktarıyorsunuz?

Ben garanti olsun diye su düzenleyicide 1 gün tutup sonrasında 1 kaç gün de havalandırıp sonrasında kürlemeye başlayayım diyorum, sizce abartı mı olur? Gereksiz gördüğünüz bir proses var mı?

Turuncu medya dediğini GFO olsa gerek, onu TR'de nasıl temin edebiliyoruz yada alternatifi nedir?

3. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Aliminyum bazlı fosfat tutucu diyince aklıma Seachem Phosguard geldi.. Azıcık araştırdım reef safe mi diye, bazı kişiler tarafından mercanlarda açmama sıkıntısı rapor edilmiş ama major birşey yok.. Güzelliği reaktörsüz kullanılabilmesi.. İlk kullanımda sadece suya tutup üstünü akıtın demişler..

Ben bunu kürlerken ilk etapta kovaya atıp bırakırsam içinde canlı vb olmayacağı ve bu suyu taşımayacağım için, ekstra po4'ü emip uzaklaştıracaktır.. Hatta haftalık değişimi bile yapmaya gerek kalmayabilir, çamaşır suyundan sonra..

Hmmmm :)

Sayfayı Paylaş