1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kornişten Akvaryum Kapağı Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Leronoy tarafından 2 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    Merhaba arkadaşlar ...
    Yeni kuracağım bitkili akvaryum için orjinal kapağa floresan sığdıramadım için yeni kapak arayışına girdim. Forumda bazı arkadaşların çatı oluğundan yaptıkları armatürleri ilham verdi. Çatı oluğu alacakken kornişleri gördüm ve gerek buhar camının oturacağı oluklarının olması gerek sağlamlığı açısından kornişte karar kıldım.
    Daha floresanları bağlamadım. Bu başlık altında hem çalışmamı paylasacağım hemde elektrik ile ilgili sorularım olacak yardımcı olursanız memnun olurum.

Resimde gördüğünüz gibi üst kapak 2 parça yemleme için önde alan bıraktım. Camla çevrili kısma floresanlar gelecek kapağa monte edilecek. Balastlar çok ısınıyor mu? Yani balastlarıda kornişe silikonlasam sorun yaratır mı?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kornişten Akvaryum Kapağı Yapımı

Ellerine sağlık gayet pratik ve güzel olmuş. Evet çatı oluğundan da yapmıştık, akar borusunu ortadan keserek de. Fakat bu malzemelerin her biri Balast ısısına karşı riskli malzemeler. Kapak üzerine koyulacaksa dış tarafta bir yer yapıp balastın kornişe temasını sarı ısı yalıtım malzemesi gibi bir şey ile kesmek iyi olur. Uzun vade de korniş yamulmaya başlar yoksa. Diğer yöntem ise balastların akvaryum kapağının uzağında olması yani kablonun fişe takılan kısmında bir kutu içine koyarak kablo tesisatı ile akımı kapağa yollamaktır.

3. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet

Teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde balastları dışarı koyacaktım fakat arada anahtar olacağı için ekstra kablo sarfiyatı ve görüntü kirliliği meydana gelecek.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet öyle bir durumu var maalesef. Yahut diğer yöntemi, ısı yalıtımı ile balast altını destekleyerek kapağın arka kısmına monte etmek denenebilir.

5. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet

Kapağın arkaya doğru olan bölümün camla kesiştiği kenara küçük bir cam yapıştırıp balastı oraya monte edebilirim.

Size sormak istediğim elimde bulunan 39 w grolüx 39 w aquastar t5 ve 30 w daylight t8 floresanları ortada mı toplamalı yoksa kapağın 2 ucuna grolüx ve aquayı koyup ortada daylıght ımı bırakmalı. t5 ler çok ince ve kapakta bir hayli boş yer kalıyor. Keşke floları almadan önce aklıma gelseydi 1 adet 39 w yerine 2 ad 20 w daha mantıklı olacaktı. flo yerleşimi konusunda tecrübelerinizden faydalanmak isterim

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daylight t8 floresanlar kaç adet bilemiyorum ama orataya toplamak yerine diğer floresanların sol ve sağ başına 1 adet, 1 adet ortaya ve 1 adet şeklinde eklemen daha iyi bir dağılım yapar.

7. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet

Yazmayı unutmuşum Daylight 1 adet. Toplam 108 watt. Akvaryum 120 lt.

Yetiştirilecek bitkiler cuba ve moss türleri, çam, limon vb.

Taban malzemesi 2.5 kg fondo vivo, üstüne sineklik ve en üste hagen siyah kum.

Co2 mayalı sistem olacak.

8. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Yöneticiler fotoğrafları güncelleyebilirse memnun olurum.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş