1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kola şişesinden ps

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde ogiler tarafından 17 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaşlar 5 dk önce bu ps yi yaptım hava vermek için iç filtre kullandım çok dandik ama yinede kendince topluyor

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık. Atık kabı içindeki tırmanma borusu şişenin kendi ağzı ise kısa gelir. Şişe içinde modifiye yoksa toplama verimi düşer. Sana daha yeni yaptığımız bir ps videosu izletmek isterim. Dandik değil tam bir canavar. Tabi şişe versiyonları, daha profesyonel olanları izlemişsindir.

Dıy filtre bölümünde bu tarz yapımlara ait sayısını hatırlamadığım portal imzalı ps yapımı bulunmaktadır.

İzlesene.com : Video - akvaryum ps

Düzenleme: 16 Ağustos 2015
  3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kola şişesinden ps

Teşekküler tırmanma borusu yaklaşık 5cm topluyor tolamasınada görünümü kötü.Çok iyi topluyor kola şişisine göre ama canlı yükü çok az çok pislik yok 2 domates anemonu birkaç hermit.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump içindeki bir ekipmanın vereceği görünüm rahatsızlığı çok fazla değildir ama tabi hobicilerde belli bir sump düzeni ilgi çeken bir konudur. El alışkanlığını artırmak bu yapımlarda çok önemlidir.

Örnek olarak sumpa çok hava kabarcığı bırakıyor fotoğraftan anladığım kadarıyla senin ps. Diğer ps çalışmasında bu eksik giderilirken her seferinde ortaya hem görünüm hem de daha işlevsel bir ps çıkıyor.

Portal ps 2 yapıldığından ben kendime artan parçalardan bir ps yaptım. Tabi portal ps 2 formatında olduğundan paylaşımını ön plana çekmedik ve halen onu kullanıyorum 900 litre olan akvaryumumda. Kendim yaptım ve çok memnunum görünüm olarakta yakışıklı oldu bence, ya sence ? Yaptıkça işte farklı modeller çıkıyor ortaya. Bu yaptığım modelde eğim yok yukarı doğru mesela ama hiç bir eksi tarafını görmedim açıkcası. Bir kare fotoğraf paylaşmak isterim.

Düzenleme: 16 Ağustos 2015
  5. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kola şişesinden ps

Gayet güzel ama benim yaptığım kötü ben bunu demek istedim sumptayken pek bir şey fark etmez tabii.

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Kola şişesinden ps

Selamlar ,görüntü demek masraf demektir kola şişesi yada çamlıca gazosu şişesi ise tüketilen içeceğin atılan kısmı o yüzden devam ediyoruz ,motoru nasıl yaptınız çırpıcılımı yoksa direk hava veripmi bağladınız? :heyo:

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Kola şişesinden ps

+ 1 huh:

8. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kola şişesinden ps

Bir delik açıp içine iç filtrenin o hava püskürten kısmını soktum görüntü 2. planda önce iyi toplasın.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kola şişesinden ps

O şekilde ps toplamaz, toplasa bile bile topladığı bir işe yaramaz. dil: Bunun sebebi kabarcık çapının büyük olmasıdır. O şekilde uğraşmak yerine iyi bir hava motoru ve tahta hava taşı kullanıp oksijen sağlamak çok daha fazla işe yarıyabilir. Sözünü ettiğiniz şekilde... olma:gif

10. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kola şişesinden ps

Ama topluyor anlamadım huh: hava vermek değil mi amaç içine bu kabarcıklarda pislik toplayacak aydınlatın beni. pardon:gif

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kola şişesinden ps

Aydınlatalım elbette dilimiz döndüğünce. Bir oksijen püskürten iç filtreyi bir tatlı su akvaryumunda çalışırken düşün. Tatlı su akvaryumuna filtrenin püskürttüğü oksijen kabarcıklarının oldukça iri olduğunu göreceksin. Yapmış olduğun ps için aynen bu iç filtreyi kullandığından aynı kalınlıkta oksijeni ps içine püskürtüyorsun demektir. Oysa kaliteli bir ps ve iyi toplayacak olan bir ps için en önemli kural kabarcık boyutudur. Bunun sebebi toplayacak olduğu proteinlerin ancak bu kabarcıklara yapışarak tırmanışa geçmesidir. Ps'ler için kullanılan motorların çırpıcılı hale getirilmesi çabasıda bu yüzdendir.

Senin yapımında motor kullanılamayacak olduğundan bu yüzden güçlü bir hava motoru ve özellikle tahta hava taşı önerdim. burda:gif Umarım aydınlanmışsındır. burda:gif

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kola şişesinden ps

Evet aydınlandım nur indi :cicek: :D ben zaten bunu deneme amaçlı yaptım kullanmayacağım birde soru aqua macro 300 alacağım yeter mi 100 litreye.

Sayfayı Paylaş