1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Koi havuzu ve uv lamba

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde molossus tarafından 7 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Herkese merhaba.
    Kaba hesaplamayla 3 ton kapasiteli balik havuzumuz var.
    Neredeyse 3 senedir yesil su problemini cozemedik.
    Uv lamba kullanimina hep karsi da olsam baska care kalmadi.
    Bu konuda yaptigim arastirmalarda da kesin sonuca ulasamadim. Veriler cok muglak, net degil.
    Yuksek guclu uv lambalarda dahi su debisi 600 litre saat olarak geciyor.
    Havuzumuzda kullandigimiz filtre 3500 litre saatlik Fluval fx5. Bu verilere dayanarak, 36 watt 600 l saatlik bir uv lambayi mevcut filtremize baglamamiz uygun olur mu? Ya da maksimum 600 litre saatlik kafa motoruyla mi kullanmamiz gerekir?

2. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bildiğim kadarıyla uv den geçen su miktarı değerin üzerinde olursa etkisi azalıyor. İçerisinden geçen su miktarı ne kadar yavaş olursa yeşil suya neden olan organizmalar ışığa maruz kalırlar ve yok olurlar. Hızlı akan suda ışığa maruz kalan organizma sayısı düşecektir. Sanırım açıklayıcı olmuştur :)

3. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Metin bey, teşekkürler.
    Haklısınız, sizinle aynı düşüncedeyim ancak 13 watt lık modelde de 600 litre saat bilgisi var. Aynı markanın aynı serisi. Bu durumda ya 36 watt lığın değeri daha yüksek ya da 13 watt lığın değeri hatalı / kullanışsız gibi bir durum ortaya çıkıyor. Yani 13 watt lığı 400 litre saat için uygun deseler anlayacağım. Neredeyse 3 katı lamba gücünün de litre verisinin aynı olması kafamı karıştırıyor.

4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Maddi imkanınız varsa özelden yolladığım linke bakın. 55watlık bir ürün ve saatte 6500 lt debi ile kullanılabiliyor.Firma ile irtibata geçerseniz yardımcı olurlar.

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Özel mesaj atılmıyor size.Ayarlardan özel mesaj alımını açmanız gerekli.

6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

De Bary - WF-55E UV 55 W
    diye aratırsanız ürün googledan çıkar.Firma siteye sponsor olmadığı için alenen yazamıyorum kusura bakmayın.

7. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    İbrahim bey, teşekkür ederim.
    Çok isterdim ancak bütçemizi fazlasıyla aşıyor.

8. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Örneğin Boyu marka, spiral tüplü UVC-36 modelinin su debi gereksinimi ile ilgili bilgiye ulaşamadım. Sadece bir Brezilya sitesinde 3000 litre saat diyor. Bu marka ile ilgili güvenilir bilgiyi acaba nereden / kimden alabilirim?

9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Caner bey watt-lt hesabını şöyle düşünelim. 6w lamba 5 cm 30w lamba 30cm dersek eğer, yanyana 5tane 6w lık lamba eder. Bi lambadan 600lt/h su geçmek zorunda olduğu için mantık hatası olmaz.

10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    JBL 36 watt UV tavsiye ederim hem fiyatı de - barry ye göre makul hem alman malı hemde kullanıyorum ve çok memnunum.
    Uv den geçen suyun debisi 2 şekilde belirlenir.
    1 az debi kristal berraklık
    2 yüksek debi ve bulutlu su görüntüsü diye geçer 3 tonda 36 watt yeterli berraklık sağlar size ama birde ozon cihazı alternatifiniz var buda oldukça faydalıdır
    300mg ozon cihazları 100 TL civarı bu tarz basit ucuz bir ozon ile deneme yapabilirsiniz çokda faydasını görürsüünüz.

11. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Kaan bey, açıklama için teşekkürler.
    Onur bey, bahsettiğiniz seçenekleri hemen araştıracağım, teşekkürler.

12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Yalnız OZON kullanımını çok iyi araştırın yüksek dozaj kullanımı suyu sterilize eder ve canlıların yüzgeçlerini eritir ozon kullanımı dikkatli takip edilmesi gereken tehlikeli ama bir o kadarda başarılı bir yöntemdir.

Sayfayı Paylaş