1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kiraz karidesde kabuk değişimi & yumurta ilişkisi

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde Akgün Cem tarafından 7 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Arkadaşlar; kiraz karideslerin su değişimlerine hassas olduklarını ve yer değişikliklerinde kabuk değiştirdiklerini biliyoruz. Eğer su değerlerindeki değişikliklere hassas iseler rutin su değişimlerinede hassastırlar diye düşünüyordum. Üretici bir arkadaşta ben hiç su değişimi yapmıyorum, eksilen suya ilave yapıyorum sadece demişti, bu bağlamda bende su değişimini ayda 1 e indirdim ve % 20 yi geçmedim. Ortaya çıkan sonuç şu oldu:
    - Karideslerimden ölen hiç olmadı,
    - Kabuk değişimleri başlarda yoğun iken ilerleyen zamanlarda çok azaldı,
    - Üreme kesinlikle durdu.
    Bundan 20 gün öncesinde tankımda yaptığım Gh, Kh ve Ph teslerindeki değerler şöyle idi : dKH=4 ...... dGh=12 ...... Ph=7 idi.
    Dün itibari ile yapılan ölçümlerde değerler ise şöyle çıktı : dKh=7....... dGh=16 ...... Ph=8 .
    Üremenin durmasının sebebi kesinlikle suyun sertleşmiş olması diye düşünüyorum. Ama suyun sertleşmesinin kabukları için çok faydalı olduğunu bildiğimden, kabuk değişiminin bu nedenle azaldığını düşünüyorum (belkide suya adapte oldukları ve su değişimi olmadığı için kabuk değişimi azalmıştır).
    Artık her hafta % 20 su değişimi uygulayacağım, çünkü üremiyorlar...:)
    Eğer üremeye başlarlarsa, yani yumurta tutmaya başlarlarsa, yumurta tutmuş dişi kabuk değişimi ihtiyacı olursa ne yapacaktır? Kabuk değiştirecekmidir? Eğer kabuk değiştirirse yumurtadan çıkmamış olan yavrular ne olacaktır? Anne, ayaklarının altında bulunan yumurtaları terk mi edecektir? Yoksa kabuk değiştirirken yumurtalarınıda rahatlıkla tutmaya devam edebilmektemidir?
    Kabuk değişiminin sık olacağını düşünme sebebim ise; yapmadığım su değişimini artık yapacak olmamdır. Bu su değişimleride karidesleri rahatsız edebilir buda sık kabuk değişimine yol açabilir diye düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

2. tuyluoglu

tuyluoglu

Karides üretimiyle ilgili yeterli bilgim olmamasına rağmen, şu kadarını iyi biliyorum, karidesler su değişimini seviyorlar tabii ani olmamak şartıyla, eksilttiğin suyu hava hortumu yardımıyla yavaş yavaş verirsen bundan olumsuz etkilenmeyeceklerdir, hatta hoşlarına gidecektir. Su değişimi doğru bir şekilde yapılırsa faydalıdır bunu gördüm ama yumurtalı olan yumurtayı bırakıyormu buna hiç dikkat etmedim açıkçası.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Karidesler her yeni adapte edildikleri akvaryumda kabuk değiştirirler, tabi bunu ani su değişikliğine bağlamakla birlikte, su değişimlerinin oaranına bağlı olarak su değişimlerinin ardından tekarar kabuk değiştirdiklerini biliyorum.

Ancak sizin su değişimi yapmamanızla birlikte ortaya çıkan kabuk değişmeme durumunun altında büyümenin durmasıda yatıyor olabilir. Zira karidesler büyürken kabukları büyümez Akgün Hoca'm. ;)

4. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Volkan Bey'in önerileri doğrultusunda, 3-4 günde bir %20-30 arası su değişimi yapmaya başladım. Bakalım ileriki günlerde Gh oranlarında ve karideslerin üremeleri konusunda gelişmeler ne yönde olacak...
    Yorumlar için teşekkürler.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Akgün bey bu konuyu yeni farkettim gerçi başka konular üzerindende bu konuyu konuşmuştuk.Ama değişik ve ilginç sorular gördüm burda onlarada 1-2 cümle eklemek isterim kendi tecrübeme ve gözlemlerime dayanarak.. Bu zamana kadar ben yumurta taşıyan hiçbir dişimin kabuk değiştirdiğine tanık olmadım açıkçası.. Hakan ve Murat abi aynı zamanda Türker ve Tamer abide karides yetiştiriyorlar.Onlarda konuyu gördüklerinde yorum yazacaklardır eminim.. Gerçekten enteresan sorular bunlar hiç aklıma gelmemişti.. Suda dikkat edilmesi gereken nitrit , nitrat ve ph değerleridir.Nitrit ve nitrata aşırı duyarlı olan karidesler aynı zamanda ph dalgalanmalarına karşıda duyarlıdır.Su değişim ve ölçüsünü ayarladığınız takdirde bir zarar göreceklerini zannetmiyorum.Azar azar yapılan su tazelemesine onlarda olumlu cevap vereceklerdir.Bende kendi karides tankımda genelde eksilen suyu eklerim ama ayda 1'de yarıya yakın suyunu tazelerim.. Gerçi şu aralar karideslerle pek ilgilenememekle beraber üremenin bendede durduğunu söylemeliyim.

Saygılar

6. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Karides tankımdaki değerler normale inmeye başladı:
    dGh: 9 (16 lara kadar çıkmıştı)
    dKh: 5 (7 civarında idi)
    PH:7-7,5 arası (8 e dayanmıştı)
    NO3 (Nitrat) : 20 mg/L

Nitrat geçen haftalarda 100-125 aralığına kadar çıkmıştı, su değişimleri yapıldı ve yemleme azaltılarak nitrat düşürüldü. Tabii su mercimeklerinin (lemna minör) de nitratın azalmasında payı büyük...

Sanırım bundan sonraki 15-20 gün içerisinde karideslerde üreme başlayacaktır, yok gene üremezlerse karides tankı (80*35*45) dağıtılacak ve yerine longfin cüceler alınacaktır :)

Neredeyse herkesin 20-30 lt tanklarda bile 5-10 kat ürettiği karidesi bir mucizeyi gerçekleştirerek üretememiş olmam benim için bir utanç kaynağı olsada bunu yanlış yönlendirmelerden dolayı olduğunu kendime telkin ederek atlatmaya çalışıyorum :)

Burada bana yorumlarıyla destek veren arkadaşlara teşekkür eder, yanlış yönlendirme konusunun meclisden dışarı olduğunu belirtmek istiyorum.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Dediğim gibi bendede ters giden birşeyler var heralde ki bende de yumurta tutan dişilerde hiçbir icraat yok.. Bir açıdan iyi , hem onlar hemde bende biraz nefes almış oluyoruz.. :) Biraz sabır genede diyorum ama long fin denemelerinizide 4 gözle bekliyorum yani :) Vatoz hastası olarak bu tip girişimlerin hep yanındayımdır :)

8. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Arkadaşlar haberler süper... Karides tankımda ilk defa yumurta tutan kiraz karidesimi görmüş bulunuyorum... genç bir dişi... sanırım 10-15 kadar yumurtası var, su değerlerinin önemini bir kere daha test etmiş olduk böylelikle.
    Bana yorumlarıyla destek veren Volkan hocam başta olmak üzere, bütün arkadaşlara bir kez daha teşekkür ederim.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Rica ederiz Akgün bey gözünüz aydın sizin adınıza çok sevindim.Bayağı araştırıp uğraştınız ve meyvesini toplamaya başlıyacaksınız inşallah , artık geriside gelir. :) Long fin vatozlar biraz bekleyecek anlaşılan :)

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Benim tankta da 3 tane sırtında yumurta olan var ama bir türlü yumurtlamadılar.Geçen gün yemi(siprulina) biraz fazla kaçırmışım,birisi kabuk değiştirmiş.Dip çekimi mi yapsam ne yapsam...

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Karidesler temizlerler tabanı Cem dip çekimi yapmana gerek yok.Karides tankımda önceden yavru ve genç balıklar vardı ve taban tortudan geçilmiyordu.Karidesleri oraya ekledim ve bir süre sonra beyazlığı kalmamış kuartz tabanı komple temizlediler.. Kirazlar o kadarda dayanıksız canlılar değiller arkadaşlar rahat olun biraz :)

12. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Volkan hocam sanırım haklısın :)
    Bugün benim akvaryum dünyamdaki en mutlu günlerimden biri, 2. yumurta tutmuş (bu en büyüklerinden biri) k.karidesimi de gördüm.

Bunlara ilaveten damızlık komando çöpçülerim sanırım ilk defa yumurtalayacaklar, onlar için özel aldığım 50*20*25h tankda camı temizlemeye başladılar şuan... 30 dk. önce % 80 su değişimi yapmıştım (suyu soğutmak için içine buz parçaları attım). Sabahleyin camda yumurtalarla karşılaşırsam hiç şaşırmayacağım.

Longfin ler için şuan acele etmiyorum, 70*35*45 orjinal Mas tankımı verip 100*40*50h ölçülerinde yeni bir tank yaptırmayı düşünüyorum, rahat etmeleri için onu kurduktan sonra alacağım.

13. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Cem, bende su değişimlerinde suyu dipten almıyorum, Volkan hocanında dediği gibi zaten kirazlar dipteki atıkları silip süpürüyorlar, sadece sende benim gibi düzenli su değişimini yap, yeter.

14. taygun

taygun Guest

Ben de bunu bir kaç gündür fotoğraflamaya çalışıyorum. Devamlı akvaryumun yanındayım ve aklıma geldikçe akvaryumu kontrol ederek kabuk değişen olup olmadığını kontrol ediyorum. Henüz yakalayamadım. Ama bir gün kesinlikle yakalayıp fotğraflarını çekeceğim. foto: Burada da ayyımlayacağım elbette.

Benim bu konuda bir fikrim vardı. Karideslerin kabuk değiştirirken anten ve ayaklarını değiştirmediklerini, sadece geri kalan kabuk kısmını değiştitirdiklerini zannediyordum. Biraz evvel sudaki yeni değişmiş bir kabuğu alıp incelediğimde yanıldığımı gördüm. Kerataları antenleri dahil ayaklarını da değiştirmişler. Eskiler kabuğu üzerinde duruyor. Dolayısıyla yanlış düşünmüşüm.

Peki bu durumda yumurtalı dişiler ne yapıyor? Doğal olarak iki olasılık var. Bu olasılıklar sebepleri ile şu şekilde:

* Bir şekilde yumurtalarını muhafaza ederek kabuk değiştiriyorlar. Çünkü büyüdükleri için kabuğuna sığamayacaklar,

* Enerji ve besinlerini yumurtların gelişmine verdikleri için en azından yumurtalar çatlayana kadar büyümüyorlar. Doğal olarak da kabuk değiştirmiyorlar. Yavrular yumurtadan çıkınca tekrar yumurta tutana kadar gelşimlerine tamamlayıp kabuk değiştiriyor ve yumurta tutuyorlar.

Tabii ki bunlar sadece tahmin. Yabancı sitelerden konuyu araştırıyorum. Gerekirse oradaki forumlara soracağım.

Saygılar

15. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Tamer abi, söylediklerin mantıklı, yumurta tutan anaç yumurtaların beslenmesi için enerjisini daha fazla harcadığından büyüme gerçekleşmiyor olabilir. Bundan 2 hafta önce bir akşam karidesimin kabuk değişimine şahit oldum, kabuğun çıkışının sonuna denk geldiğim için başını kaçırdım ama genede muhteşem bir olaydı izlediklerim, biz nasıl t-shirt'ümüzü çıkartırız, onlarda öyle kabuklarını çıkartıyorlar. Aslında kabuk değişimi yanlış bir tercüme, kabuk çıkarma veya kabuk atma demeliyiz:)

Dünden beri kirazların tankını inceliyorum, bir damızlık dişi karidesim bir şeyle oynuyordu birde baktımki 15-20 adet kadar üzüm salkımı gibi yeşil renkli yumurtalarınla, çınar bitkisinin yaprağında bacakları ile oynuyor sonra onları bacaklarından düşürdü (yada bilerek bıraktı) ve tekrar gidip almadı, yumurtalar hala çınar yapraklarını arasında duruyor. Karidese dikkatlice baktım içinde kafasının üst bölümüne yakın 4-5 adet kadar daha yeşil yumurta bulunuyordu ve bacakları ile kafasından o yumurtalarıda aşağıya indirip çıkarmaya çalışıyordu. Başka bir yerde daha jawa moss ların üstünde aynı yumurtalardan bir öbek daha gördüm, bunlar sanırım döllenmemiş yumurtalardı çünkü renkleri yeşildi, burdanda şu sonuca varabilirmiyiz: Dişi kiraz karidesler döllenmemiş yumurtayı taşımıyorlar, döllenmemiş yumurtanın rengi yeşil oluyor, döllenmiş yumurtalar ise sarı renkliler ve dişi bu yumurtaları yavru çıkana kadar hiç bırakmıyor. Ne dersiniz?

Bundan önce kirazlar hakkında yaptığım araştırmalar ilede uyuşuyor.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Düşünce ve fikirlerinize saygım var ama bana kalırsa kabuk değiştirecek karides yumurta varsa onlarıda atar kanımca.. Çünkü o ufacık arka ayaklarına kadar komple tüm kabuğunu değiştiriyor.Çok kişi başlarda ben bile ölü karides sanıyordum boş karides kabuklarını görünce.. kabuk değiştirme ile ilgili diğer düşüncem kabuk değiştirme ihtiyacı var ise yumurta tutmayabilir.. tabii bunlar benim düşüncelerim kendi mantığıma göre.. açıkçası aklıma gelmediğinden araştırmadım ama sağlıklı bilgi vermek gerekirse çeşitli kaynakları araştırıp ve çok iyi gözlemleyip bu konuya son noktayı koyabiliriz.. Tamer abide zaten araştırmaya devam ediyor yakında net bilgiler gelir..

Niçin kabuk değiştirme diyoruz çıkarma demiyoruz kısmına gelince :) Biz tişörtümüzü çıkardığımızda çıplak bedenimiz kalıyor geriye ama onlar kabuk değiştirdiğinde zaten altta sertleşmesi gereken yumuşak kabukları oluşmuş oluyor.. Ve bir süre sonra o kabuklar sertleşiyor.Yılanlarında buna benzer bir durumu var onlarda derilerini değiştirirler.Genelde tabir bu şekilde..

Akgün bey o yumurtaları iyi gözlemleyinde tam bir bilgi sahibi olalım.Hatta ayırabiliyorsanız ayırın ayrı bir yere o şekilde gözlemleyin ki o şekildede bir üreme var mı yok mu emin olalım.. Benim tecrübelerim ve okuduklarımdan öğrendiklerime göre çatlamaya hazır yumurtalar anaç karides tarafından bırakılıyordu.. Aksi takdirde bırakılan yumurtalar döllenmemiş yumurtalardı.. Ve ben hala o yumurtaları başka bir karides bulursa yiyeceği düşüncesindeyim.. Renk konusuna gelince rengin yeşil olduğuna eminmisiniz ? Bende çünki yumurtalar sarı renkten yeşile dönüyor ve o yumurtalar kaybolduktan bir süre sonra yavruları görüyordum.. Sarı renkli yumurta taşıyan çoğu karidesimin yumurtalarının yeşile döndüğünü gözlemlemişimdir.. Ama siz şimdi yeşil yumurtaların bırakıldığını söylüyorsunuz buda benim gözlemimle çelişkili bir durum oluyor.Benim bahsetmeye çalıştığım renk tonu resim olmadığı için anca kelime ve benzetmelerle anlatabildiğim ton ne yazık ki.. Kahverengiye çalan koyu bir yeşilden bahsediyorum ben eğer aynı renk tonundan bahsediyorsak ya benimkinde ya sizinkinde bir yanlışlık var demektir ki bunu sizin gözleminiz çözebilir...

17. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Gecenin saatine kadar ekrana bakınca :hasta: artık yorgunluk emarelerinin kendisini gösterdiğini farkediyorum. Bu yorgunlukla yanlış yorum yababilirim.

Aslında, ben dahil hepimiz birer ikişer kere gördüğümüz şeyleri paylaşıyoruz burada. Yani sadece gözlem. Ölçüm filan yok. Bu yazdıklarımızdan birisinin daha önce literatüre geçmiş bilgiler oldğunu görürsek "işte bu" diyeceğiz. Bu nedenle şimdilik hepimizin söylediği sadece fikir alışverişi.

Öte yandan, bence, kabuk değiştirecek canlı yumurta tutup da sonra bu yumurtalardan vazgeçmez. Bu nesillerin üremesine ters bir hareket gibi geliyor. Bence karides ikisinden birini seçer. Ya kabuk değiştireceği için yumurta tutmaz, çünkü artık kabına sığamıyordur. Ya da yumurta tutar büyümesini bekletir.

Bakalım yazılı kaynaklar ne diyor?

Saygılar

18. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Elbette sadece gözlemlerimi sizlere aktarıyorum, bilimsel bir kanıt sunmam imkansız, sadece su değerlerimi ve karideslerimin davranışlarını sizlere aktarıp, paylaşabilirim. Herşey su değerlerimin düzelmesiyle başladı... Zaten su değerlerinin düzeldiği akvaryumdaki diğer canlılardada farkediliyor. Örneğin; cüce vatozlarım şu son 10 günde gözle farkedilir bir şekilde büyüme kaydettiler , jawa mosslar ve christmas mosslar da birçok sürgün verdiler ve renkleri eskisine nazaran çok daha güzelleşti, canlandı...
    Kısacası karides tankında hayat yeniden başladı...

Yeşil yumurta olayına gelince: Yeşil yumurtasını döken karidesin yumurtaları bacaklarının arasında değildi, hani ilk yumurta kafasının üstünde oluşuyor ya ordalardı, oradan yumurtaları bacakları ile çekip oynuyordu, 15-20 kadar yumurta birbirlerine üzüm salkımı gibi bağlıydı ve bu salkımla oynarken oynarken düşürüverdi aşağıya, belkide yanlışlıkla düşürdü, belkide bacaklarının arasına alacaktı ama buna olasılık vermiyorum çünkü bacaklarının arasında yumurta taşıyan karideslerin yumurtaları hep sarıdır, yumurtlamaya yakın renk değişimi olduğu söylenmekte ben bunu daha tecrübe etmedim. Halehazırda 2 dişi karides sarı yumurtalarını bacaklarının arasına kıstırmış gezinmekte... :) Gözlemlerimi aktarmaya devam edeceğim...
    (devrik cümleler ve uzun cümleler kullandıysam kusura bakmayınız)

19. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Kiraz karides tankımdaki süper değişim devam ediyor... Yumurta tutan karideslerimin sayısı bayağı arttı, hatta bir dişi varki görülmeye değer, o kadar çok yumurtası varki bacakları ile kontrol edemiyor artık, dışarı taşanları habire toparlamaya çalışıyor haspa... :) Bu böcekler gerçekten çok güzel yaratıklarmış... Yeşilleri dört gözle bekliyorum...

20. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Arkadaşlar bu eklediğim resimler yaklaşık 15 gün öncesine aittir, yani kiraz karideslerim o zamanlarda yumurta tutmamışlardı.
    Fotoğraf kalitesi için üzgünüm, şimdilik böyle idare edicez...

Sayfayı Paylaş