1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kime göre doğru Kime göre yanlış (Tartışalım)

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde cimlikaya tarafından 5 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kimine göre doğru Kimine göre yanlış Bilgiler (Tartışalım)

Katılıyorum ben de bu düşüncelerine. Zaten anlamda verememişimdir bu tuz işine. Sadece banyo olabilir o da parazitleri atmak için, diye düşünüyorum.

Saygılar...

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Valla tuz ile bitki ilişkisini zaten tartışmıştık... Yani en azından benim görüşlerim orada var... Link aşağıda..

Vatozlara gelince... Bu vatozlar cichlid akvaryumlarında yaşarken sorun olmuyor da tatlı su akvaryumunda (mesela lepistes akvaryumunda) tedavi veya direnç kazandırma adına kaya tuzu ilave edildiğinde mi "ters" dönüyorlar... Bu benim hiç aklıma yatmıyor doğrusu... Benim görüşüm kaya tuzu hatta sofra tuzu bile ne bitkiye ne de vatozlara ölümcül dozda uygulanmadıkça sorun teşkil etmez...

Ama kaya tuzunun en ufak dozlarını bile kaldıramayan iki canlı biliyorum... 1.si kaya karidesleri... Hemen "takla" oluyorlar... 2.si -büyük ihtimal ani ortam değişikliğinden- kiraz karidesleri... Amano bitki kardiesleri ise bana mısın demiyor... Hatta kaya tuzu bunlara iyi geliyor desem yeridir...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ben yeterli oranda abartmadan sofra tuzu atıyorum, balıklarım sağlıklı vatozum aslan gibi daha ne isterim...
    Kaya tuzuda olsa sofra tuzuda olsa fazlası zararlı yeteri kadar olanı değil.

4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Hemen hemen her dip çekiminden sonra akvaryuma bir miktar kaya tuzu atarım. Çok şükür ne vatozum öldü nede bitkilerde ters giden bişey oldu.

5. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

Kaya tuzu kullanmam yüzünden 2 tane anibias çürüttüm gerçi bunun sıvı gübre kullanmamdan mı kaynakladığını kestirmem güç. 1 tane bambum vardı kaya tuzu kullandığım zamanlarda hiç yaprak vermiyordu kullanmaktan vazgeçtim ve yaprakları çıkmaya başladı. Vatoz beslemedim ama tuzun vatozlara iyi gelmediği bir çok kez duymuştum.

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .Bende şöyle söyleyeyim tuzlu akvaryumunda tuz kullanımı biraz saçma oldu gibi ama evet tuzlu su akvaryumundada fazla tuzun yada aniden atılan tuzun (akvaryumun üst kuşaklarında biriken yada kenarlarında biriken tuzların) birşey olmaz nasılsa tuzlu diye parmağımızla akvaryumumuzun içine ittiğimiz tuzun canlıların üzerine gelmesi sonucu canlılar kavrulabilir (kavrulduda mantar octopus coral,xenia gibi)bu hareketlerden kaçınılmalı .saygılar :heyo:

Alparslan bunu beğendi.
  7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Kaya tuzunun,tatil zamanı hariç,hiçbir zararını görmedim şimdiye kadar.Yararı ise,tam tatlı suda ve tam tuzlu suda yaşamlarını sürdüren mikroorganizmaların benim suyumda yaşamasını engellemesi.Aslına bakarsanız ben boşaltılan akvaryumun tuz ile ovulmasını anlayamıyorum.Madem boş akvaryum,neden porçöz varken tuz gibi oksitleme kapasitesi düşük bir malzeme kullanılıyor?

8. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

Kaya tuzunu akvaryumu yıkayacaksam kullandığım olur, yapısında bulunan asidik maddelerin akvaryumda oluşan bakterileri öldürdüğü düşündüğümden kullanılırım. Yeni bir tank aldıysam da 1 gün tuzlu suda bekletirim. Por çözün içeriği nedir bilemem ama bir temizlik malzemesidir ve bir temizlik malzemesininde akvaryumda yeri yoktur bence.

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Sedat hocam Porçözde, çamaşır suyu da gerektiğinde kullanmamız gereken malzemeler ama iyice durulayarak tabiiki balıklarla hiçbir şekilde teması olmamalı

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Tuzu yapısındaki asidik maddeleri içerdiği için kullanıyorsunuz madem(asitik bir madde olmadığını kesinlikle söyleyebilirim) porçöz içerisinde HCl bulunduran bir çözelti.Daha güvenle kullanabilirsiniz.Öyle saatlerce durulamanıza falan da gerek yok,1 kere duruladıktan sonra akvaryumu doldurun ve 1 gün motoru çalışır şekilde bekletin.Geride ne H+ kalır ne de Cl-...

11. sedatceyhun

sedatceyhun

İsim:
    Sedat Gezer

Piyasada çok çeşitli porçözler var hepsinin içeriği aynı mı? yani HCI haricinde başka maddelerde bulunmuyor mu?.
    Akvaryumla ilgili deneyim 2 seneye dayanır yani çokta tecrübeli biri değilim bu yüzdende kaya tuzunun asidik bir içeriğe sahipliği hakkında yorum yapamam. Saygılarımla.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konu üzerindeki yapıcı ve bilgilendirici mesajlarınıza teşekkür ederken, farklı açıdan fikrimi belirtmek isterim. Akvaryum üzerine bazı uygulamalar var ki halen üzerinde mutabakata varılabilmiş değil, tıpkı karbon kömürü gibi. Tuz kullanımının ana sebeblerine bakalım önce isterseniz, Akvaryum suyunu parazitlere karşı dezenfekte etmesi için, balıkların hastalanmaması için önlem açısından, bazıları ise bitki vs canlıların tüketeceği için. Bunların tamamı tartışmaya açık konular. Bunun sebebi ise tam bilimsel açıklamasının olmaması. Dilerseniz konuya farklı açıdan bakalım;

Diyelimki hobide eskimişsiniz, çeşitli balık türlerini beslemiş bırakmışsınız ve sizi akvaryum içerisinde doğal olmayan hiç bir dekor malzemesi tatmin etmediği gibi çok rahatsız ediyor. Belli bir değerdeki canlı yüküyle hatırı sayılır maliyette bir akvaryuma yıllar içerisinde sahip olmuşsunuz. Bu durumda doğal şartlarını kaybetmiş bir akvaryum sizi ne kadar tatmin eder?

Suni insan yapımı sıvılar, akvaryum suyunda canlılar tarafından kullanılma olasılığı % 15 olan vitaminler, akvaryumda kullanılmış ilaç kalıntıları, kısaca doğaya en yakın su şartlarından uzaklaşmış bir akvaryum ortamı bana göre bu durumdaki hiçbir hobiciyi tatmin etmediği gibi çok rahatsız eder. Sizce sağlıklı yürüyen bir akvaryuma tuz ile önlem almak şartmıdır? Bakım koşullarını ve ekipman yeterliliğini tam olarak yerine getirdiğimiz bir akvaryumda hastalığa tam anlaşılamamış maddelerle önlem almak gereklimidir? Akvaryum çok entresan bir olgu bana göre, su eskidikçe akvaryum akvaryum olur, su eskidikçe adeta kendi ihtiyacını kendi karşılar, önemli olan rahat bırakmak, uzaklaştırılması gerekenleri elimizden geldiğince uzaklaştırmak ve kalanları akvaryumun kendisine bırakmaktır. Eğer hobici ayran gönüllü olursa, eli ayağı akvaryumdan çıkmazsa, sürekli su değişimi yaparak suyun türe göre gerektiği kadar eskimesine müsade etmezse, sürekli ne olduğu belirsiz balıkları, ekler çıkarırsa, yanlış, eksik ekipman kullanırsa, akvaryumda mucizeler yaratacak diye bazı maddeleri ekler durursa, akvaryumlarda tuz'da mübahtır, karabiberde.

Önemli olan tuza ihtiyacı olan akvaryum mu? Tuza ihtiyacı olmayan akvaryum mu?
    Sizi tatmin edecek olanı seçmelisiniz.
    Saygılar...

13. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Temel Abi,burada hastalıkların defedilmesinden bahsediyorduk.Sağlıklı bir akvaryuma zaten bunun gibi,canlıları zorlayıcı,girişimlerde bulunmuyoruz.Hatırlatmak istemiyorum ama geçenlerde Olcay Abi'nin,şu anda benim ve Hüseyin'in başına gelenlerden sonra ne yapılabileceği konusunda bilgi alış-verişi yapıyoruz.Tuz kullanımı sadece parazitlerin kendilerini öldürür.Kistlerine hiçbir etkisi yoktur.Hatta şöyle söyleyeyim;HCl(porçöz)'e bile dayanabilen tohum ve kistler mevcut.Bu durumda ben hala tuzun hangi akla hizmet kullanıldığını anlayabilmiş değilim.Biri bana açıklarsa çok mutlu olurum.Yalnız ayırmakta yarar var,dezenfekte için neden kullanıldığını soruyorum.Akvaryumdaki kullanım şartlarını az çok biliyorum,ona bir itirazım yok.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haklısın kistlere bakır dahi birşey yapamıyor, tuz ne yapsın Cem. Hastalık durumunda tuz kullanımına yorum yapamasamda, örnek olarak Jopon balıklarının mantarlarını tuzlu suyla silinmesine, tatlı su balıklarının henüz mukozası içine yerleşmemiş parazit evresinde banyo edilmesine hem fikirim.

15. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Porçöz hakkında:

Arkadaşım 3 adet beyaz mercanı için porçözün içinde 1 saat bekletti.
    Arkasına mercanları yanan sobanın üzerinde bi tencerede kaynattı.
    Onun arkasına 1 hafta tuzlu suyun içinde bekletti.
    Beyaz mercanlar bembeyaz çıkmıştı. Ogün akvaryumuna attı.Akşam saatleri idi.

Sabah kalttığında.4 adet sarı prenses(10_13 cm),2 adet makrakanta(15 cm),1 adet franatus(14cm),
    4 adet yunus(8-10 cm) Balıkların hepsi ters dönmüşlerdi.

Sağlam kalan sadece 2 adet leopar vatoz(10 cm)

Akvaryumda başka hiç bi terslik yoktu.Yani temzilik ürünlerini bende tavsiye etmem.Tüm dekor malzemeleri,akvaryumları kaya tuzu ile yıkarım.Yanlış yada doğru,ben şimdiye kadar zararını görmedim faydasını gördüm.

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Tuzun dezenktan olarak kullanımı konusunda Cem'in söylediklerine katılıyorum... Ama başka bir husus daha var tuz ile ilgili... Biliyorsunuz besin maddeleri de tuzlanır ve bunu ilk atalarımız Orta Asya bozkırlarındaki göçebe dönemlerinde keşfetmişlerdir... Hayatın kaynağı sudur ve tuz suyun düşmanıdır... Suyu içine çeker ve orada tutar... Su yoksa hayatta olmaz... Bir akvaryumu iyice yıkadınız diyelim, herhangi bir madde ile... Cem'in bahsettiği gibi hiçbirşeyin kolay kolay delemediği zırhları olan kist, tohum, spor vesaireler içinde kaldı... Kuruması için bir kenara ters çevirip bırakacağınıza bence içini imkanınız varsa tuz ile sıvayın... Tuz nedeni ile akvaryum içinde tek bir nokta bile nemli kalmayacaktır... Tabii herhangi bir hastalık etmenine ait canlı kist falan filan da... Sloganlarştırırsak: Su yoksa yaşam da yok...

17. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Özgür Hocam.O balıkların ölümüne mercanlar arasında kalan tuz neden olmuş.Bunu kesinlikle söyleyebilirim.Kaynamış suda klor'u nasıl tutabilirsiniz ki.Ancak tuzlu suda beklemesi mercenların en ince gözeneklerine kadar tuzun girmesini ve akvaryuma koyunca da o tuzun akvaryuma dağılmasına neden olmuş.

Anlayamadığım,mercanlar nasıl dayanmış porçöze?Köpük köpük dağılması gerekirdi.Sonuçta kireç...

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kömür eğer kullanılıp çıkarılmazsa gözeneklerinde tututğunu geri sahiden salar mı ? Malum hep böyle okuyoruz. Gerçi ben düşüncelerimi bazı başlıklar altında yazdım ama sizler ne düşünüyorsunuz ?

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam benim başıma gelen felaketin bir olası nedeninide kömüre bağlamıştık hatırlarsın. ;) ogün bugündür bir daha kömürün k sini dahi akvaryumlarıma yaklaştırmadım. Çoğu zaman okumuşuzdur kömürün birzaman sonra bünyesindekileri saldığını.Bencede salar gibi geliyor. huh:

20. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Kömür bünyesindekileri bir süre sonra suya bırakır diye biliyoruz ama bu süreyi yazan yok malesef.O zaman ortaya çok riskli bir durum çıkmıyormu? kim nerden bilecek süresini gece bir anda salarsa akvaryum kokularla,pislikler,ağır metallermi dolacak?Kullanılmaması lazım değilmi o zaman?

Sayfayı Paylaş